Николай Нанков: Качеството на пътното строителство ще се подобри с увеличаване на гаранционния срок на обектите до 6-7 години

Николай Нанков: Качеството на пътното строителство ще се подобри с увеличаване на гаранционния срок на обектит

07 март 2018 | 19:43

Удължаване на гаранционните срокове с 6-7 години е една от стъпките за подобряване на качеството на пътното строителство. Не може да има гаранционни срокове от 6 месеца или година. Трябва да бъдат до 6-7 години, за да работят фирмите по-прецизно и качествено, защото всички деформации след това ще са за тяхна сметка. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в предаването „Още от деня“ по БНТ днес.

 В предаването министърът информира, че през месеците май –юни т.г. започва строителството на участък от 16 км от АМ „Хемус“ между п.в. „Белокопитово“ и Бухово, като така ще се работи по „Хемус“ и от източна посока. На 20 или 21 март ще бъде направена и първа копка за строителството на 9,3 км от магистралата между Ябланица и разклона за Тетевен. Паралелно с това в момента тече проектирането на още 52 км от магистралата между Боаза и главния път за Плевен и Ловеч. Министърът уточни, че в резултат на новото проектиране за отсечката ще бъдат спестени 300 млн.лв., които ще бъдат насочени към изграждането на други участъци от аутобана. До 15 март ще стартира и обществена поръчка за изборна на изпълнител на най-тежкия участък от скоростния път София – Видин, между Ботевград- Мездра. „ Декември 2021 г. е срокът за завършване на целия скоростен път с магистрални участъци от Ботевград до Видин. Ако имаме забавяне при обществените поръчки, ще сме готови до средата на 2022 г.“, обясни министър Нанков. „Пътят е изключително важен както за икономическото развитие на Северозападна България, така и за безопасността на пътуващите, защото на денонощие от „Дунав мост 2“, който бе построен от правителството „Борисов 1“, преминават по над 2500 ТИР-а, каза той. Министърът поясни, че индикативната стойност на проекта е близо 1.6 млрд.лв. Финансирането ще е през държавния бюджет на база приходите от тол- системата, които се очаква да бъдат над 1 млрд.лв. годишно. Министър Нанков добави, че в момента се изготвят геоложките проучвания за изграждането на тунел под „Петрохан“ , а през месец май ще започнат прединвестиционни проучвания, на база които ще се направи бъдещ концесионен анализ за цената на съоръжението, което ще се изгражда чрез публично-частно партньорство.

 Според министър Нанков правителството и протестиращите от Северозападна България са били на една страна по отношение на исканията за добра инфраструктура. „Хората в Северозапада поискаха магистрала от Видин до София и тунел под Петрохан. Днес има документално придвижване от страна на кабинета. Още август месец сме взели решение на Министерски съвет, с което одобрихме управленската програма, в която като основен приоритет в Северна България, наред с АМ "Хемус", е именно скоростният път от Ботевград до Видин. Обществото трудно разбира бавните, тежките, тромавите процедури, които извървява всеки голям проект по отношение на екологичното законодателство и обжалванията на обществените поръчки, които забавиха проекта с 2 години и три месеца, отбеляза министърът.

Регионалният министър посочи още, че с повечето приходи от тол таксите ще се инвестира и повече в пътни ремонти. „ По третокласната пътна мрежа има пътища, които не са ремонтирани 40 години и след всяка зима са проблемни“, коментира той.

Интервюто с министър Николай Нанков може да гледате тук

 

mrrb