Зам.-министър Крумова: Развитието на публично-частното партньорство ще даде възможност за постигане на по-високо качество на инфраструктурата и публичните услуги в страната

Зам.-министър Крумова: Развитието на публично-частното партньорство ще даде възможност за постигане на по-висо

20 септември 2018 | 12:00

Възможностите и перспективите за развитие на публично-частното партньорство в България бяха обсъдени на форум, организиран от МРРБ

 

Осигуряването и поддръжката на адекватна инфраструктура и съпътстващите я услуги, било то в областта на водоснабдяването и канализацията или по отношение на пътищата, са енергоемки и изискващи висока степен на мобилизация дейности. Това налага да ползваме всички възможности за привличане на финансов ресурс и експертиза. Постигането на ефективност в тези два отрасъла е неизменно свързано с перспективите за развитие на публично-частното партньорство у нас.

Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова, която днес даде старта на втория ден от Международната практическа конференция на тема „Възможности и перспективи за развитие на публично-частното партньорство“.

Форумът се организира от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и се провежда на 19 и 20 септември в град София.

В събитието участват представители на Business Advisory Board (BAB) към Икономическата комисия за Европа на ООН. Целта на конференцията е да се представи международният опит в областта на публично-частното партньорство, както и да се обсъдят предизвикателствата и възможностите за по-широкото му приложение в контекста на бъдещи инвестиционни процеси в България.

В изказването си пред участниците заместник-министър Крумова отбеляза предимствата на публично-частното партньорство, което по своята същност е дългосрочно сътрудничество, създавано с цел постигане на ускорено, по-качествено и ефективно предоставяне на публични услуги чрез оптимално разпределение на ресурси, рискове и възнаграждение за страните. В основата на публично-частното партньорство стои привличането на частен капитал за обществени ползи, което ускорява процеса на инвестиране и постигане на желаните цели. То е свързано с дългосрочно планиране, пренасяне на рисковите фактори към по-подготвени партньори и възможност за директно използване на уменията и експертизата на частния сектор, обясни заместник-министърът.

„В същото време, публично-частното партньорство не осигурява автоматично по-добра ефективност“, изтъкна Крумова и допълни, че ефективността изисква придобиването на умения, опит и добро управление на финансите. „Не всяка форма на ПЧП е универсална и работи при всички условия, затова е важно да се провеждат подобни форуми, които да дават трибуна на международния опит в областта и възможност да бъдат разбрани начините тези процеси да бъдат управлявани по-добре“, каза още регионалният заместник-министър.

Постигането на по-качествени услуги за обществото във ВиК отрасъла и пътната инфраструктура, където има сериозен финансов недостиг, изисква съществени капиталови вложения в следващите години, които могат да се осъществят чрез публично-частното партньорство, категорична бе Крумова.

Във втория ден на събитието се включиха още и представители на Националното сдружение на общините в Република България, Столична община, Българска асоциация по водите, университети в страната и други заинтересовани организации и страни.