Заместник-министър Десислава Георгиева: Създаваме специален регистър, за да контролираме регистрацията на професионалните домоуправители

Заместник-министър Десислава Георгиева: Създаваме специален регистър, за да контролираме регистрацията на проф

09 септември 2022 | 13:51

Националният план за възстановяване и устойчивост е повод да започнем реалната работа по реформата, свързана с управлението на етажната собственост. От 2019 г. мислим за регулирането на процеса, така че да бъдат защитени собствениците в многофамилните жилищните сгради и да ги улесним при поддържката и обновяването на блоковете. Такава е целта и на промените в ЗУЕС. Това разясни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Десислава Георгиева в интервю за Програма „Хоризонт“ на БНР.

При промените в закона водещи са поетите ангажименти в рамките на НПВУ. Въвеждат се текстове за задължително плащане на таксите управление и поддръжка, независимо от продължителността на пребиваване на собствениците, ползвателите и обитателите на даден обект в режим на етажна собственост. За улеснение участието в общото събрание се създава възможност за неприсъствено вземане на решения, а контрольорите стават задължителен орган.

Разработваме механизъм, позволяващ на общините да противодействат на  бездействието на етажната собственост по отношение на избора на управител в шестмесечен срок от възникването на етажната собственост, обясни още регионалният заместник-министър.

Второто направление, по което се работи, е регламентирането на професионалното управление. С цел защита на собствениците в жилищните блокове се предлага задължителна застраховка професионална отговорност, както и изискването професионалните домоуправители да бъдат търговски лица по смисъла на търговския закон.

В МРРБ създаваме специален регистър, за да контролираме дейността по регистрацията на професионалните домоуправители и да дадем увереност  на хората да ползват лицензираните, потвърдени от нас лица, разясни още заместник-министърът.

Третата важна реформа е възможността за учредяване на банкова сметка от името на етажната собственост за средствата, събирани за управление и текуща поддръжка, а не само за поддържане на фонд „Ремонт и обновяване“. Ще се улесни кандидатстването за кредити пред различни финансови институции, ако бъде взето такова решение от  етажната собственост. Ще се осигури повече прозрачност по отношение на средствата и хората ще бъдат по-защитени. Наличието на тези сметки и начина на тяхното управление ще са част от факторите, използвани  от кредитните институции за определяне на кредитния рейтинг.

Проектът на ЗУЕС е публикуван на Портала за обществени консултации и е дадено достатъчно време за изразяване на становища. Чрез участието на хората в общественото обсъждане ще се опитаме да подобрим максимално проекта на закона, като разчитаме на активно отношение, каза заместник-министър Георгиева и отново подчерта необходимостта от придържането към ангажиментите, поети по НПВУ.

Близо 1,4 млрд. лв. лева е подкрепата в рамките на Националния за възстановяване и устойчивост за повишаването на енергийната ефективност на многофамилните жилищни сгради.