Започва укрепването на Зони 1, 2 и 3 на брега на река Дунав срещу ерозията
Започва укрепването на Зони 1, 2 и 3 на брега на река Дунав срещу ерозията
От Министерство на регионалното развитие и благоустройството
04 ноември 2007 | 23:12
Mинистърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски подписа днес договорите с избраните след открити международни търгове изпълнители на проекта “Укрепване на бреговете на р.Дунав срещу ерозията” - зони 1, 2 и 3.
Това е компонент от проекта “България – Защита на речните и морските брегове от ерозията и абразията на водата и свързаните с тях свлачищни процеси”, чиято обща стойност е над 50 милиона Евро.
Финансирането е осигурено чрез кредитни споразумения с международни финансови институции – Европейска инвестиционна банка (25 млн. Евро) и Банка за развитие към Съвета на Европа (15 млн. Евро), както и от държавния бюджет (14 млн. Евро).
През годините брегът на р.Дунав е изложен на ерозия, отнела хиляди декари от българската територия, като интензивността на процесите напоследък е стигнала до 10 м годишно.
Целта на проекта е трайно укрепване на брега на р.Дунав и предотвратяване на по-нататъшното му рушене.
Проектът “Укрепване на бреговете на р.Дунав срещу ерозията” е разделен на 7 зони.
Укрепването на брега в най-източната част – (зони 6 и 7) - между Ветрен и Попина в района на гр. Силистра вече е приключило, в момента се изпълняват работите по укрепване на брега при селата Бръшлян, Батин и Вардим в района на Русе (зони 4 и 5).
До края на годината ще бъдат сключени договорите за строителство и строителен надзор за изграждане на липсващата част от защитната стена при Видин до крепостта Бабини Видини кули.
Зони 1, 2 и 3 са на територията на Видин, Монтана и Плевен.
Зона 1 – с. Кутово, община Видин.
Общата дължина на укрепителните работи е 3 210 м
Стойността на обекта е 1,15 млн. Евро
Зона 2 – с.Горни Цибър - с.Долни Цибър, община Вълчедръм е разделена на 3 участъка: Източната площадка се намира в землището на с.Горни Цибър, а двете западни площадки – в землището на с.Долни Цибър.
Общата дължина на укрепителните работи е 7 300 м.
Стойността на обекта е 3.37 млн. Евро.
Зона 3 – с.Черковица – с.Загражден, общини Никопол и Гулянци, е разделена на 5 участъка: Най-източната площадка се намира в землището на с.Черковица, община Никопол. Четирите западни площадки са разположени в землищата на селата Сомовит, Долни Вит, Загражден и Гиген, община Гулянци.
Общата дължина на укрепителните работи е 6 720 м.
Стойността на обекта е 1.96 млн. Евро.
С укрепването на зони 1,2 и 3 и изграждането на липсващата част от защитната стена при Видин до крепостта Бабини Видини кули, проектът “България – укрепване на брега на р.Дунав от ерозията”, ще бъде финализиран.
Строителството и строителният надзор на зони 1,2 и 3 ще се изпълняват от:
За зони 1 и 2:
Консорциум “Трансстрой – ГБС”;
Строителен надзор – “Пътинвест Инженеринг” ООД
За зона 3:
Консорциум “Станилов – Валмекс”;
Строителен надзор – “Мот Макдоналд”, Англия
Очаква се строителните работи да започнат в края на юни 2005 г. и да завършат до 2007 година.
Дирекция “Връзки с обществеността и международна дейност”