Информация за Регламент (ЕС) №305/2011 на ЕП и на Съвета от 09.03.2011г. за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти и за отмяна на Директива 89/106/ЕИО на Съвета

Информация за Регламент (ЕС) №305/2011 на ЕП и на Съвета от 09.03.2011г. за определяне на хармонизирани услови

26 юни 2013 | 09:21

Регламент (ЕС) № 305/2011 е публикуван в „Официален вестник” на Европейския съюз (ЕС) на 4.4.2011 г. и някои от членовете му вече са в сила. Това са разпоредбите, които позволяват оправомощаване и нотификация на органи за оценяване и проверка на постоянството на експлоатационните показатели на строителните продукти и на органи за техническо оценяване. Регламент (ЕС) № 305/2011 ще се прилага в своята цялост от 1.7.2013 г. 


Основната цел, която Регламентът за строителните продукти се стреми да постигне, е предоставянето на достоверна и разбираема от всички информация за експлоатационните показатели на строителните продукти. Това се осигурява чрез използване на „общ технически език”, на единни методи за оценка на експлоатационните показатели на строителните продукти и единна терминология. Тези методи са специфицирани в хармонизираните европейски стандарти и европейските документи за оценяване. Общият технически език се използва от:
• производителите, когато декларират експлоатационните показатели на строителните продукти;
• администрациите на държавите – членки на ЕС, когато определят изисквания към строителните продукти;
• ползвателите (инженери, архитекти, строители и др.), когато подбират най-подходящия продукт в зависимост от неговата употреба за строежа.

Създаването на Регламента е в рамките на инициативата на ЕС за по-добро регулиране. Неговите основни задачи са, както следва:
• изясняване на основната концепция за значението на маркировката СЕ при строителните продукти;
• опростяване на процедурите за оценяване на експлоатационните показатели на строителните продукти с оглед намаляване на разходите на производителите, и по-конкретно на малките предприятия;
• увеличаване на доверието и значението на цялата система за оценка и предоставяне на информация за експлоатационните показатели на строителните продукти.
Най-важният документ, който Регламентът за строителните продукти въвежда, е декларацията за експлоатационните показатели. Тя дава възможност на производителите да поднесат информация за експлоатационните показатели на съществените характеристики на продукта, който смятат да пуснат или да предоставят на пазара.
 
Производителите са длъжни да попълнят декларация за експлоатационните показатели, когато за продукта, който произвеждат, има хармонизиран стандарт или европейска техническа оценка. Производител, който е издал декларация за експлоатационните показатели, носи отговорност за съответствието на продукта с декларираните показатели.
 
На базата на информацията, която се съдържа в декларацията за експлоатационните показатели, ползвателят ще избере този продукт, който е най-подходящ за предвидената употреба, и ще носи пълната отговорност за своето решение.
 
Декларацията за експлоатационните показатели е ключов елемент за функционирането на вътрешния пазар, който установява ясна и прозрачна система за разпределение на отговорностите между различните икономически оператори на пазара.
 
Цялата информация, която декларацията предоставя, се определя при стриктно прилагане на методите и критериите, регламентирани с хармонизираните стандарти, а при липса на такива - от европейските документи за оценяване. Коректното прилагане на тези методи и критерии се гарантира от производителя, а когато системата за оценяване го изисква, в процеса се включва и нотифициран орган.
 
Декларацията за експлоатационните показатели се съставя по образец, представен в Приложение III на Регламента, а минимумът информация, който производителят трябва да попълни, е определен в чл. 6 на Регламента. Производителят е длъжен да декларира най-малко една съществена характеристика, като същевременно трябва да представя информация за експлоатационните показатели на своя продукт под всякаква форма, но само ако тя е включена в декларацията.
 
Маркировката СЕ съпровожда съставянето на декларацията и означава, че производителят стриктно е следвал и прилагал процедурите, определени за продукта от хармонизираните спецификации, че декларацията е съставена правилно и информацията, която предоставя, е достоверна.
 
Съгласно чл. 10 на Регламент (ЕС) № 305/2011 държавите - членки на ЕС, следва да създадат звена за контакт относно продукти в строителството, които да предоставят информация за националните изисквания към строителните продукти във връзка с тяхната употреба и с оглед осигуряване постигането на основните изисквания към строежите.
 
Разработването на националните изисквания за употреба на строителните продукти се осъществява в техническите комитети на Българския институт за стандартизация, в които равнопоставено участват производители, проектанти, строители, представители на научните среди и на администрацията.
 
Строителните продукти се влагат в строежите на територията на Република България, когато осигуряват изпълнението на основните изисквания към строежите, отговарят на българските национални изисквания по отношение на предвидената употреба и когато за тях:
1. има хармонизирани технически спецификации - експлоатационните показатели на съществените характеристики на строителните продукти са определени и декларирани съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 305/2011;
2. не са публикувани или не са влезли в сила хармонизирани стандарти или не е издадена европейска техническа оценка - експлоатационните им характеристики са определени и декларирани съгласно методите, предвидени във:
а) нормативните актове за проектиране, изпълнение, контрол и поддържане на строежите, когато съдържат изисквания към строителните продукти, и/или
б) български национални стандарти, с които се въвеждат европейски или международни стандарти;
в) българските национални стандарти или националните стандарти с еквивалентни на българските методи и изисквания, когато няма стандарти по буква „б”;
г) българските технически одобрения. 

От 1.7.2013 г:
• строителните продукти по т. 1 следва да са придружени от декларация за експлоатационните показатели съгласно Регламент (ЕС) № 305/2011;
• строителните продукти по т. 2  следва да са придружени от декларация за съответствие съгласно част трета на Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на  строителните продукти;
• националните изисквания  по отношение на предвидената употреба на строителните продукти ще бъдат определени с  приемане на законодателните промени и съответните нормативни и административни актове.

Полезна информация за проект на национални изисквания по отношение на предвидената употреба на строителните продукти, примерни образци за попълване на декларация за експлоатационните показатели и др. е дадена на електронната страница на Министерството на регионалното развитие в секция „Нормативни актове” – „Режим строителни продукти”.