59 млн. лв. е стойността на сключените договори по ОПРР с крайдунавски общини

59 млн. лв. е стойността на сключените договори по ОПРР с крайдунавски общини

05 септември 2008 | 13:40


„Всяка инвестиция в Дунавския регион трябва да бъде подчинена на единна визия.” Това каза зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Искра Михайлова по време на втория ден от международната конференция „Устойчиво развитие на крайречните зони” в Русе. „Дунав е основен европейски път – транспортен, икономически и културен коридор. Реката е общоевропейски приоритет”, заяви зам.-министър Михайлова. Тя обърна внимание, че по време на първия ден от конференцията е станало ясно, че всеки има индивидуални планове за отделни проекти в Дунавския регион. Нужно е обаче да се изработи цялостна визия за развитие на региона – и от българска, и от румънска страна.
Зам.-министър Михайлова представи различните програми, с които могат да се изработят проекти за благоустрояването на Дунавския регион. Тя започна с  Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 (ОПРР). Програмата се управлява от МРРБ и е с бюджет общо 1.601 млрд. евро. Бенефициенти по програмата са основно общините. Тя представи подробно всички схеми, по които може да се кандидатства по проекти. Зам.-министър Михайлова бе категорична, че вече на дневен ред е въпросът дали общините могат да изпълнят проектите, а не дали имат проектна готовност.
По време на първия ден от конференцията беше отчетено, че до момента са сключени 75 договора за над 172 млн. лева. 59 млн. лева е стойността на договорите с крайдунавските общини, сключени по оперативната програма. Зам.-министър Михайлова изрази мнение, че до края на годината по ОПРР може да бъдат сключени договори за 200 млн. евро. 
Тя допълни, че тези 59 млн. лева в следващите години ще бъдат утроени или учетворени с новите схеми, които ще бъдат открити, но заяви, че ще има контрол и нито едно евро, предвидено за регионите, няма да отиде нерегламентирано.
Зам.-министър Михайлова каза, че има спрян договор за една община. Това е превантивно. Трябва да стане ясно дали обществените поръчки са проведени прозрачно и допълни, че „не можем да допуснем да изгубим такъв ресурс”.
Другата програма, по която може да се облагороди Дунавският регион, е ТГС – България – Румъния. Индикативният й бюджет е 262 млн. евро. Вече е отправена първата покана, а до края на месец септември ще бъде публикувана и втората.
Програмата за развитието на Черноморския басейн, в която участват десет държави, също дава възможност за развитие на част от Дунавските общини. Програмата е на стойност 17 млн. евро.
Програмата за транснационално сътрудничество в Югоизточна Европа също дава шанс на общините. В нея участват 17 страни – членки на ЕС. Фокусът на програмата е иновационният аспект.
През първия ден от форума представители на холандските ресорни ведомства представиха техния опит в сектора. Български лектори пък представиха наученото от холандските им колеги по време на специална визита в Холандия.
В първия ден от семинара участва и министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов. Той бе категоричен, че балансираното устойчиво развитие е ключово за икономическия просперитет на страната ни.

Дирекция „Европейска координация и връзки с обществеността”

mrrb