Без тапи до морето през уикенда

Без тапи до морето през уикенда

01 април 2014 | 09:59

Регионалният министър Десислава Терзиева бе определена от правителството за координатор на дейността между кабинета и Централната избирателна комисия. Има ли притеснения министърът относно провеждането на евровота през май, къде ще има тапи по пътищата през предстоящия летен сезон заради планове и спешни ремонти и строителство на шосета и докъде стигна усвояването не евросредствата по ОПРР? "Стандарт" потърси отговорите от министър Терзиева.

- Министър Терзиева, какви ще бъдат ангажиментите ви за евроизборите?
- Правителството ме определи да координирам дейностите на всички министeрства, свързани с организационно-техническата подготовка на изборите. Моята задача е всичко да бъде извършено в срок. И ако има някъде проблем, да го решаваме бързо, за да не се допусне забавяне заради липса на достатъчно мобилизация или проблеми с междуведомствената комуникация. Да бъде определян министър за координация на този процес не е нова практика и тази възможност не противоречи на изборния кодекс. Ще подпомагам взаимодействието между правителството и ЦИК. Вече са проведени първите две срещи. Отделно министърът на регионалното развитие е принципал и на ГД ГРАО, която отговаря за подготовката и отпечатването на изборните списъци. Те се съставят на база информацията от Национална база данни "Население". Мога да кажа, че в списъците няма "мъртви души".

- Какви са последните промени при подготовката на новата Оперативна програма "Региони в растеж"?
- Продължаваме да защитаваме тезата, че трябва да се инвестира в 67-те градски центрове. В момента водим технически преговори с Еврокомисията. През юни предвиждаме да внесем окончателния вариант, заедно с другите оперативни програми. И някои схеми ще могат да бъдат отворени още през тази година.
Новата оперативна програма създава възможности както за държавните и общински институции, така и за бизнеса в България, като осигурява свеж инвестиционен ресурс в размер на 1,6 млрд. евро. За подобряване на градската среда и инвестиции в зони с потенциал за икономическо развитие е предвиден ресурс от 270 млн. евро. За енергийна ефективност са заложени 262 млн. евро. Интервенциите са насочени към многофамилни жилищни сгради и административни сгради на общинската и държавната администрация. Приоритетно ще се финансират жилищни сгради. Ще запазим съотношението на безвъзмездното финансиране от програмата към самоучастието, осигурено от етажната собственост, на 75% към 25%. 194 млн. лв. са предвидени за 1, 2 и 3-ти клас пътища. За образователна и здравна инфраструктура индикативните бюджети са съответно 220 млн. евро и 83.6 млн. евро.

- Има ли риск от загуба на средства от настоящия програмен период на ОПРР?
- Към момента няма такъв риск. Общият размер на плащанията по договори на ОПРР към средата на март е 1.9 млрд. лв., или 61% от бюджета на ОПРР. През периода юни 2013 - март 2014 г. са изплатени 570 млн. лв. За сравнение, за периода юни 2012 - март 2013 г. изплатените средства са 461 млн. лв. Отчетеният ръст на плащанията между двата периода е 23,6%. Резултатите от програмата, която е сред най-успешните в страната, могат да се видят от всеки гражданин. С финансираните от ОПРР проекти се осигуряват по-добро качество на живот и работна среда и се подобрява достъпът до основните услуги.
През тази година прогнозата е да разплатим около 655 млн. лв. Голямата част от тях са за общински проекти. Затова и призовавам кметовете така да организират работата си, че да изпълнят навреме проектите и да усвоят средствата. Ние имаме готовност да възстановяваме извършените разходи по изпълнението на проекти.

- Работите заедно с културното и икономическото министерство за определяне на приоритетните туристически атракции, които да бъдат финансирани през следващия програмен период. Има ли яснота кои обекти ще бъдат допуснати за финансиране?
- Междуведомствената работна група от ресорните министерства финализира методологията за приоритетите. Концепцията е да бъдат финансирани ограничен брой предварително определени културни и природни атракции от национално и световно значение и религиозни обекти с потенциал за привличане на туристи, разположени на цялата територия на страната. Списъкът с обекти, които ще се финансират, трябва да бъде готов най-късно до лятото. Поради ограничените средства от около 127 млн. евро трябва да бъдем максимално обективни и да изберем проекти, които биха способствали за развитието на конкурентоспособни и продаваеми туристически продукти. Целта е да има интегриран подход - да има довеждаща инфраструктура и да са в близост до туристически центрове или маршрути. Добър пример през този програмен период е проектът за възстановяване на крепостта Цари Мали град в Белчин баня. Обектът е в близост до столицата, до него има добра пътна инфраструктура, изграден е паркинг, направена е подходяща рекламна кампания. В резултат за половин година крепостта е посетена от над 200 хиляди туристи без децата и учениците. Общината вече е възстановила разходите за съфинансиране на проекта от платените билети за вход. Разкрити са нови работни места, а в Белчин баня през почивните дни трудно може да се намерят места в заведенията и хотелите.

- Предстоят още две години ремонти по магистрала "Тракия". Какви мерки ще вземете да се пътува спокойно през най-натоварения летен сезон?
- До края на месец май предсрочно могат да приключат ремонтите на двата виадукта в посока София-Пловдив. След това ще стартира обновяването на съоръженията в обратната посока. До края на годината трябва да приключи рехабилитацията на двата виадукта на "Тракия" и на "Бербеш" на магистрала "Хемус". Стартираха обществени поръчки за рехабилитация на три други участъка с обща дължина близо 50 км. Това са най-нуждаещите се от ремонт отсечки край Пловдив, Пазарджик и на изхода на София. Индикативната стойност на работите е близо 70 млн. лв. Срокът за работа е 18 месеца, а фирмите ще бъдат избирани по критерий "икономически най-изгодна оферта". Към строителите ще бъде поставено условието петък, събота, неделя и празнични дни да се осигурява нормална проходимост по магистралата.
Предвижда се въвеждане на реверсивно движение в три ленти, като двете ще са в по-натоварената посока. В петък към Пловдив и Бургас, а в неделя към столицата. Пътят не е бил поддържан десетилетия и затова се налагат тези спешни ремонти. Това не бива да се допуска отново и държавата трябва да инвестира в поддръжката на пътната мрежа.

- На последната инфраструктурна конференция представители на бизнеса поставиха въпроса доколко е разумно изграждането на най-сложния тунел от магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, тъй като съоръжението ще "глътне" половината от предвидените евросредства за изграждане на шосета, а поддръжката му ще е изключително скъпа. Каква е вашата позиция?
- Ако част от строителите мислят така - очаквам да бъде представена позицията им. Аз винаги съм готова за диалог. Ако имат конкретни предложения - нека ги представят и да ги обсъдим. Ние искаме да водим разговори с гилдията още на ниво избор на трасе и идейни проекти, както направихме наскоро с недоизградените участъци от "Хемус". Обръщам внимание, че при всички проекти трябва да се спазват препоръките от докладите за оценка на въздействието върху околната среда.

- Какви пътни проекти трябва да бъдат изпълнени до края на годината?
- Ще завършим двата лота на "Марица", отсечката между Сандански и Кулата на "Струма", обходния път на Враца и първия етап от Западната дъга на София, или общо 90 нови километра. Вече започна и подготовката за изграждането на двата тунела на магистрала "Струма" в участъка Дупница-Благоевград, всеки един от които е с дължина по около 400 м. През тази година ние стартираме и търгове на стойност 770 млн. лв. за рехабилитация и изграждане на нови отсечки. Правителството отпусна допълнително 50 млн. лв. от публичната инвестиционна програма за ремонт на малките пътища. С тях ще обновим над 270 км 2-ри и 3-ти клас пътища, които са важни за развитието на регионите. Възложила съм на пътната агенция да прегледа и методиката, приета през 2010 г., за отчуждаване на частните терени за изграждане на публични инфраструктурни проекти. Необходимо е да бъде намерен справедлив баланс между частния интерес и публичния. Успяхме да постигнем такъв консенсус с археолозите и работим успешно по бъдещите инфраструктурни проекти, с конкретни планове и срокове. Според гилдията на археолозите в резултат на финансирането от АПИ се очаква да бъдат открити близо 1000 работни места. Тази година в бюджета на пътната агенция са заложени над 5 млн. лв. за спасителни археологически проучвания. От понеделник археолозите започнаха работа по трасето на АМ "Струма" в участъка Дупница-Благоевград, където ще се проучат 12 обекта.

mrrb