България и още 192 държави подкрепят Новия градски дневен ред на ООН като ключова политика за решаване на проблемите пред градовете

България и още 192 държави подкрепят Новия градски дневен ред на ООН като ключова политика за решаване на проб

09 февруари 2018 | 12:48

Зам.-министър Деница Николова: Важно е полагането на усилия за балансирано териториално развитие, за да се намалят негативните тенденции в малките населени места

 

България като държава-членка и ротационен Председател на Съвета на Европейския съюз подкрепя Новия градски дневен ред на ООН и ще продължи да полага усилия за прилагането му на национално ниво като водеща политика за решаване на проблемите и предизвикателствата пред градовете. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, която участва в деветото издание на Световния градски форум в Куала Лумпур, Малайзия. Събитието се провежда на всеки две години на различни места, като настоящото издание е посветено на изпълнението на Новия градски дневен ред на ООН след конференцията в Кито от 2016 г. Темата на форума е „Градовете 2030 - градове за всички“.

Зам.-министър Николова, в качеството си на Председател на Съвета на ЕС по темата за градско развитие, подкрепи посланията на еврокомисаря по регионална политика Корина Крецу във връзка със стратегическото изпълнение и постигнатия напредък по Градския дневен ред на ЕС по време на сесия, организирана от ЕК.

В изказването си Николова отбеляза, че предизвикателствата пред градовете подчертават необходимостта от партньорска визия за градско развитие, която да обедини всички усилия за постигане на устойчиво развитие. Тя изтъкна, че Градският дневен ред на ЕС цели балансирано, устойчиво и интегрирано градско развитие. „Той има за цел да мобилизира европейските градове в изпълнението на всички важни политики, определени в 12 партньорства за сътрудничество за повече познания, по-добра правна рамка и по-интегрирано финансиране“, посочи Деница Николова. България допринася за изпълнението на Градския дневен ред на ЕС, като участва в 4 партньорства по темите на градската мобилност, цифровия преход, адаптирането към климата и иновативните и отговорни обществени поръчки. „За нас е важно да се продължи полагането на усилия за постигане на балансирано териториално развитие, така че да се намалят негативните демографски и икономически характеристики в малките и средни градове. Ще насърчим дискусията за полицентричния модел за териториално развитие, както и балансирания интегриран подход за инвестиции, който ще позволи да се осигури финансиране и развитие на по-малките и периферни населени места с цел повишаване на икономическия им потенциал“, отбеляза заместник-министърът. Деница Николова изтъкна факта, че България е една от държавите-членки с най-голям принос за изпълнението на дейностите за устойчиво и интегрирано градско развитие чрез Оперативна програма „Региони в растеж“ и програмите за европейско териториално сътрудничество. „Полицентричното и балансирано териториално развитие е много важно за България и е един от основните хоризонтални въпроси, включени в Пакта от Амстердам (основният документ, свързан с изпълнението на Градския дневен ред на ЕС)“, напомни тя.

„Нашият ангажимент на ниво ЕС е да продължим да популяризираме Новия градски дневен ред на ООН, тъй като сме убедени, че градовете са важни участници в разработването и прилагането на политиките на европейско ниво“, каза още Деница Николова. Според нея инициативите на ЕС и ООН за градско развитие следва да доведат до постигане на синергичен ефект в намирането на точния баланс между икономическия растеж и качеството на живот, между икономическия просперитет и социалното благосъстояние на градовете.

Форумът бе открит от министър-председателя на Малайзия Мохд Наджиб Бин Тун Абдул Разак и изпълнителния директор на ООН Хабитат – г-жа Мохд Шариф в присъствието министри, заместник-министри и др. В него участват над 25 000 делегати от 193 държави.

mrrb