България ще развива туризма и иновациите си по трансгранична програма „Черно море”

България ще развива туризма и иновациите си по трансгранична програма „Черно море”

19 октомври 2010 | 17:16

Варна да стане център на бъдеща Черноморска стратегия, каза на конференция на Варненския свободен университет министър Плевнелиев.

„Реализирането на оперативната програма за трансгранично сътрудничество „Черно море 2007 – 2013” с бюджет от 18 863 479 евро ще позволи заедно да осъществим нашите общи черноморски приоритети за конкурентоспособност, иновации, енергийна ефективност, туризъм и териториално сближаване. Това ще бъде шанс за страните одобрени за еврофинансиране – България, Грузия, Молдова, Руската федерация, Турция, Украйна, Румъния и Гърция, да увеличат числеността на инвеститорите в региона и да постигнат висока добавена стойност на съвместните си действия.”

С тези думи днес министърът на регионалното развитие и благоустройство Росен Плевнелиев се обърна към участниците в Международната конференция „Нови мостове в Европа, възможности за сътрудничество в Черноморския регион”, организирана от 18 до 20 октомври от Варненския свободен университет и Фондация „Конрад Аденауер”.

Добрата координация и партньорство между държавите в Черноморското пространство ще допринесат за налагането на региона като геостратегически фактор не само в европейски, но и в глобален мащаб.

Сега България преследва укрепване на сътрудничеството в областта на енергийната ефективност, туризма, науката и технологиите, транспорта и сигурността на границите, а това са общи принципи и за останалите страни край Черно море, подчерта Плевнелиев.

Българската политика за развитието на Черноморския регион се основава на принципите на сближаване и добросъседство. „Нашата задача е да помогнем за постигането на хармонично и устойчиво развитие и повишаване на жизнената среда в черноморското пространство”, каза още пред присъстващите на форума министърът на регионалното развитие.

„Подкрепям изцяло инициативата на ВСУ „Черноризец Храбър” да съдейства за позиционирането на Варна като център на една бъдеща черноморска стратегия. И очаквам резултатите от конференцията, защото съм убеден, че това ще бъдат практически полезни съвети и препоръки към правителството на България, към академичните, експертните и културните общности у нас, както и към всички страни от черноморския регион”, каза пред присъстващите на форума Росен Плевнелиев.

Той припомни като добра практика за черноморско сътрудничество работата по съвместната инициатива „Черноморски басейн 2007-2013”,  която е прераснала в оперативна програма. Тя се управлява от Министерството на регионалното развитие на Румъния, но в нея участват още България, Гърция, Турция, Украйна, Армения, Грузия.

„Тази програма е регулирана в европейски инструмент за добросъседство и партньорство и със сигурност ще допринесе за устойчивото икономическо и социално развитие на регионите”, обобщи Плевнелиев.

Доклади за оценка на възможностите и перспективите за партньорство в европейската оперативна програма за трансгранично сътрудничество „Черно море 2007 – 2013” изнесоха български и чуждестранни учени по време на научно-експертната сесия днес. Те участваха в кръгла маса „Научни институции, мозъчни тръстове край Черно море, възможности за нови връзки, съвместни проучвания и научно сътрудничество”.

Програмата на Международната конференция „Нови мостове в Европа, възможности за сътрудничество в Черноморския регион” продължава и утре, 20 октомври. Освен обобщения и заключения от представените доклади и дискусии, присъстващите представители на 14 държави ще обсъдят и общ работен план за по-тясно сътрудничество в Черноморския регион.

 

mrrb