Деница Николова: България подкрепя продължаването на европейските програми за трансгранично, транснационално и междурегионално сътрудничество

Деница Николова: България подкрепя продължаването на европейските програми за трансгранично, транснационално и

20 юни 2018 | 11:38

Новата рамка и перспектива за ИНТЕРРЕГ програмите за периода 2021 - 2027 предоставят нови възможности за повече гъвкавост при изпълнение на политика за сближаване

България оценява високо своето участие в програмите за европейско териториално сътрудничество като основен инструмент за развитие на регионите и интеграция към Европейския съюз. Това заяви заместник-министър Деница Николова по време на своето участие в Годишната среща на ИНТЕРРЕГ, която се проведе   в Брюксел. Тя добави, че програмите, като неразделна част от политиката за сближаване, носят огромна добавена стойност на регионите, тъй като те са основата за преодоляване на различията в тяхното социално, икономическо и териториално развитие чрез стратегически инвестиции в ключова инфраструктура, иновации и човешки капитал. "Ползата за икономиката и гражданите е видима ежедневно чрез подобрена свързаност и мобилност, повишена чувствителност към опазването на околната среда, изградени партньорства и мрежи, внедрени иновации и обновени обекти", подчерта зам.-министър Николова.  Тя сподели също така, че България подкрепя продължаването на ИНТЕРРЕГ програмите по трите компонента: трансгранично, транснационално и междурегионално сътрудничество.  Новото поколение програми за междурегионално и трансгранично сътрудничество следва да спомага за преодоляване на трансграничните препятствия и за развиване на друго измерение на партньорството. Те предоставят нови възможности за повече гъвкавост при изпълнение на политика за сближаване, за разгръщане на полето на действие извън бариерите, които бяха поставени в настоящия период.     

Деница Николова обърна внимание, че в процеса по формиране и определяне на бъдещия фокус на ИНТЕРРЕГ програмите, всички ние трябва да отчетем нарастващата потребност от опростяване и използване принципа на пропорционалност, поставяйки по-силен акцент върху резултатите, с цел бъдещото подобряване на постигнатите ползи и ефекти. Положителна промяна е ефектът, който ще се постигне с възможностите за свързаност на отделните програми и инструменти, които новата рамка позволява.

 Зам.-министър Николова заключи, че  съвместните усилия ще доведат до по-добри резултати, както и ще допринесат за  Европа, доближаваща все повече до гражданите и осигуряваща растеж и работни места в регионален аспект.

В рамките на Годишната среща бе представена новата рамка и перспектива за ИНТЕРРЕГ програмите за периода 2021-2027, както и бяха обсъдени новите предизвикателства пред изпълнението им.

 По време на своето посещение в Брюксел зам.-министър Николова участва и в първата работна среща по пилотния проект на Европейската комисия  за укрепване на административния капацитет на управляващите органи (УО) при подготовката на оперативните програми за следващия програмен период 2021 - 2027, в който Министерство на регионалното развитие и благоустройството участва заедно с УО от Испания, Гърция, Полша и Хърватия. Във връзка с подготовката за следващия програмен период и  развитието на регионите в България, бяха проведени допълнителни срещи с представители на ГД "Регионална и градска политика", Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Световната банка.

 

mrrb