Деница Николова - зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, в интервю за предаването на БНР "Преди всички"

Деница Николова - зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, в интервю за предаването на БНР

08 октомври 2015 | 13:49

Водещ: Приключи заседанието на Комитета по наблюдение на Оперативна програма „Регионално развитие“, а и на новата Оперативна програма „Региони в растеж“. За рисковите проекти информирахме по "Хоризонт", стана ясно и ползите от програмата „Регионално развитие“ – увеличен БВП с над 1 %, 15 % ръст на публичните инвестиции, 2,5 % - ръст на частните. Казвам добро утро на зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова.

Деница Николова: Добро утро.

Водещ: Госпожо Николова, какви са резултатите, които отчете Комитетът по наблюдение, какви заключения бяха направени на това заседание?

Деница Николова: Това заседание беше съвместно както за приключващия програмен период, така и за стартиране на новия програмен период Оперативна програма „Региони в растеж“, отчетохме едно развитие по отношение на усвояване на средствата – 86 % от програмата вече са разплатени, остатъкът предстои да бъде разплатен до края на тази година. Така че в този смисъл предстоят най-ключовите и критичните месеци за усвояването и за това да отчетем още по-добър резултат към етапа, в който отчитаме програмата към Европейската комисия. Разбира се, има и своите съпътстващи предизвикателства този критичен период. Защото имаме да приключваме над 118 проекта. И това във всички случаи носи своите рискове, които също бяха отчетени в хода на заседанието. Към етапа, в който отчитахме напредъка, коментирахме и рисковите проекти, че те не са никак малко – общо високорисковите и тези с най-висок риск са около 50, които се проследяват текущо от управляващия орган, предприемат се текущи мерки за оптимизиране на плановете за изпълнение, така че да можем да постигнем максимален ефект към края на годината и максимално разплащане към изпълнителите.

Водещ: Сремежът за усвояване на средства ще бъде максимално желаният – 95 %. Как се постига това, от 86 до 95, почти 10 % очакваме още за това кратко време, което остава.

Деница Николова: Хубавото е, че всички проекти, дори рисковите са в етап на изпълнение. Просто е необходима добра организация, организация на работата и синхрон, добър синхрон между изпълнителите и управляващия екип , за да можем да успеем до края на годината и да разплатим, и да постигнем фактически напредък по тях, така че да отчетем най-добрите резултати. Разбира се, управляващият орган в този смисъл подпомага ежедневно бенефициентите, правим проследяване и оптимизиране на графиците по отношение на разплащания от нас към нашите основни бенефициенти, които са общините. Така че да можем пък да подсигурим необходимия ликвиден ресурс за разплащане до края на годината между общините и съответно изпълнителите на инвестиционните проекти. Труден е процесът, много са стъпките, много са процедурите. Знаем рисковете, но наистина процентът е постижим при една добра мобилизация от всички страни и най-вече от страна на бенефициентите, които са и основни организатори на процеса по изпълнение на всеки един проект.

Водещ: Ще ви питам сега и за това какво показва мониторингът над Оперативна програма „Региони в растеж“, новата оперативна програма, която отчитаме, че закъснява. Какво е налице до момента, какво беше казано като резултат от прегледа, който направи заседанието?

Деница Николова: Ами аз не бих казала, че е закъсняла. Закъсняло беше одобрението, защото година и половина след старта на програмния период едва тогава тя беше официално одобрена от ЕК с всички мерки, които можем /…/ От гледна точка обаче на изпълнението, вие казахте само за няколко месеца, успяхме да компенсираме голяма част от забавата от гледна точка на обявяване на възможности за кандидатстване за финансов ресурс. Към настоящия момент по програмата сме дали възможност за финансиране както на 39-те големи града, които разполагат с ресурс от над 50 % от целия бюджет на програмата. Той е отново около 3,1 млрд. лева. В допълнение на това сме дали възможност и за малките общини, които са по периферните райони, вторични центрове за растеж, така както ги наричаме, съгласно политиката ни, която водим за регионално развитие, те също да кандидатстват със своите проектни предложения по отношение на мерки за енергийна ефективност. Това са най-ключовите всъщност възможности за кандидатстване, защото това са т.нар. интегрирани приоритетни оси, с които ще дадем възможност чрез ресурса да променим облика на нашите градове. Секторните приоритети, които ние подкрепяме, те са в посока здравеопазване, образование и пътна инфраструктура, те ще стартират също с едни ускорени темпове. До края на годината предвиждаме да обявим възможностите за кандидатстване както към Агенция „Пътна инфраструктура“ по отношение на ресурса, с който разполагаме за рехабилитация и ремонт на пътища, от първи до трети клас, така и да дадем възможност на Министерството на образованието и науката, както и всички останали ведомства, които разполагат със собственост училища, да кандидатстват за ресурса подкрепа, рехабилитация, ремонт и оборудване на професионалните гимназии, както и специализираните училища.

Водещ: Днес в Плевен ще има информационен ден по новата програма за транснационално сътрудничество „Дунав 2014-2020“, кажете какъв е този проект и какви са възможностите на общините по него?

Деница Николова: Програма „Дунав“ е само един от дванайсетте инструмента, които ние ще управляваме в рамките на програмния период до 2020 г., който е за европейско териториално сътрудничество. Програма „Дунав“ е вследствие от разделяне на една по-голяма хоризонтална програма, която беше изпълнявана в първия програмен период – „Югоизточна Европа“, и в рамките на днешното ни информационно събитие ще дадем пълна информация за това какво включва тя като възможности за финансиране. А те са основно в подкрепа на развитието на регионите по отношение на развитие на различни стратегии и на възможности за комбиниране между различни държави членки, така че да постигнем по-добри икономически показатели по поречието на река Дунав, така и, разбира се, в рамките на информационния ден също така ще дадем възможност за обясняване на критериите и възможностите за кандидатстване. Защото вече е отворена една от тях за финансиране и потенциални бенефициенти биха могли да получат повече информация по програмата.

Водещ: 222 милиона евро за реализация на проекти в подкрепата на иновациите и предприемачеството.

Деница Николова: Да, като всъщност в рамките на днешния ден се обявява целият финансов ресурс на програмата, това е само стартът на програмата, който дава възможност за частично финансиране през целия възможен потенциален бюджет на програмата.

Водещ: Госпожо Николова, какво означава за страната ни едно възможно ограничаване на средствата по Кохезионния фонд, разбира се, става дума за след 2020 г. Това прогнозира преди дни на форум в София евродепутатът Искра Михайлова, която е председател на комисията по регионална политика в Европарламента.

Деница Николова: Това би означавало, че след 2020 г. не бихме имали достъп до финансиране по отношение на пътна инфраструктура, която касае рехабилитация и ремонт на пътна мрежа, която в момента изпълняваме по Оперативна програма „Регионално развитие“ . Това е една от мерките, които на практика се смята, че към настоящия момент не би следвало да се подкрепя повече от ЕС като политика за развитие на пътната мрежа. Това се счита, че следва да бъде направено чрез национални средства. И това ще бъде и следващата стъпка, която предстои да обсъждаме в хода на новия програмен период и при преговорите за новия програмен период.

mrrb