Десислава Терзиева: Работим, за да стабилизираме държавата и да върнем държавата по пътя на икономическия растеж

Десислава Терзиева: Работим, за да стабилизираме държавата и да върнем държавата по пътя на икономическия рас

10 юли 2013 | 16:36

Водеща Анна Цолова: Сега ви представям министър Десислава Терзиева. Всъщност телевизионно интервю, досега май. . .

Десислава Терзиева: Имах по БНТ.

Водеща: А, имахте, не ви е първо.

Д. Терзиева: Не ми е първо, да.

Водеща: Не ви е първо, но не се чувствате най-добре в кожата си на човек, който се изявява пред медиите.

Д. Терзиева: Ще свикна.

Водеща: Мога ли да ви представя като човек, който е изградил цялата си кариера в държавната администрация? Поправихте ме не от 1991-ва, а от 1987 година работите и градите кариера в държавната администрация. Министър на регионалното развитие и благоустройството, ще режете ли ленти? Например тази на  "Тракия"?

Д. Терзиева: Живот и здраве, да. В понеделник бях на инспектиране. Да видя и  да се уверя с очите си и, разбира се, и с протокол 15, че магистралата, последната отсечка от 34 км вече е абсолютно готова. На нея са вече поставени абсолютно всички елементи за безопасност. Вчера назначихме комисия по акт 16 и в понеделник живот и здраве ще направим официално откриване на магистрала  "Тракия".

Водеща: Ако изграждането на една магистрала е собственост и притежание на едно управление, притеснявате ли се, че ще ви. . . ако, казвам, че ще ви обвинят, че ще режете лента на нещо, което е свършено от други?

Д. Терзиева: Аз лично не се притеснявам, защото както и преди съм имала възможност. . .

Водеща: Защото магистралите са емблема на управлението на ГЕРБ. Много се гордеят с. . .

Д. Терзиева: Тази магистрала специално е започната да бъде строена преди 40 години.

Водеща: Факт.

Д. Терзиева: И аз, както съм казала и преди, винаги съм се учудвала на. . .  някои политици и министри, които са казвали аз построих, аз дадох парите. Парите са на данъкоплатците, в случая на европейските данъкоплатци. Инфраструктурните обекти... като пътната инфраструктура е много важна за държавата, за икономическото развитие на държавата, тя се строи в услуга на хората. Пътищата трябва да се качествени и безопасни за движение. Затова няма никакво значение кой реже лентата. И за бих се радвала и аз да започна няколко такива големи инфраструктурни обекти, които след години, живот и здраве, някой  до ме покани на откриването им.

Водеща: Ще започнете ли?

Д. Терзиева: Надявам се. Имаме доста обекти, които вече проектираме, с цел да бъдат започнати в началото на другата година за новия програмен период по оперативна програма "Транспорт", на една доста голяма стойност около 2 млрд. и половина. Разбира се, няма  да можем да договорим всички тези средства, защото имаме ограничения, но вече сме подготвени. И това между другото сега е  най-важното - да работим много бързо, да работим много експедитивно, за да може да проектираме новите проекти, които ще  се развият по новите оперативни програми въобще.

Водеща: В контекста на европрограмите, на европейските ни партньори,  споменахте и европейските данъкоплатци, как вие тълкувате съвместното изявление на Германия и на Франция - разбира се,  чрез посланиците, които работят тук на територията на България - критика към правителството, чуйте гласа на народа, похвала към президента, "за" протестите, "не" на олигархията, притесняваме се за свободата на словото? И последното изречение, простете за дългия въпрос - все пак да не забравяме, че когато демокрацията в една страна е наранена, това засяга демократите във всички държави страни членки. И да не забравяме, че 40 процента от еврофондовете, които идват към България всъщност идват от данъците на французите и на германците. Има ли проблем с това изказване, след това и в последващата реакция - БСП, така,  реагира остро и се обиди на тази реакция?

Д. Терзиева: Ами, аз като член на този кабинет, на кабинета "Орешарски",  мога да каже, че това е един кабинет на експерти. Ние, както знаете, разработихме още в началото мерки, много спешни мерки за  стабилизиране на икономиката на държавата и въобще за стабилизиране на държавата.  

Водеща: Защо ни говорят такива неща тогава германците и французите?

Д. Терзиева: Не мога да коментирам изказванията на господа посланиците. Само  искам, аз искам да ви отговоря с факти. Тоест ние сме едно експертно правителство, ние искаме да има стабилност в държавата, искаме да има икономическо развитие. . .

Водеща: Сигурна сте, че правителството "Орешарски" е от експерти, а не от партийни назначения?

Д. Терзиева: Абсолютно съм сигурна. Познавам всички колеги там и абсолютно всички работим експертно и сме се захванали яко да работим и да вършим всички. . . да предприемем всички необходими действия, за  да можем да изведем държавата по пътя на икономическия растеж.  И аз ще ви кажа, че през последния месец работим много усилено върху споразумението за партньорство, върху усвояването на европейските средства, защото всеки ден загуба би ни довело до голям риск да не усвоим определени средства. Досега имаме доста голям успех. А искам да ви кажа, че заварихме, вярно една база,  но не всичко е рози, както твърдеше предишното правителство.

Водеща: Проблем с това, че европейски посланици, представляващи най-големите и най-силни икономики в Европейския съюз, използват  словосъчетанието олигархичен модел по адрес на България,  притеснява ли ви, пак в контекста на европейските пари?

Д. Терзиева: Не ме притеснява, защото аз пак казвам, правителството на г-н Орешарски не е правителство на олигарсите. Това е просто. . . виждате го всеки ден, ние го доказваме. Да сте виждали някога правителство и парламент да започнат разговори с гражданите още от първия ден? Правителството отвори врати и продължаваме да приемаме граждани, правим обществени съвети и отразяваме доста от конструктивните и законосъобразни предложения в нашата програма, която сега започваме, може би вече даже и. . .

Водеща: Какво ви казват гражданите, с които се срещате?

Д. Терзиева: Гражданите имат различни конкретни предложения. Между другото има много интересни предложения за икономическото развитие, предложения за развитие на малкия и среден бизнес. В момента ги обобщават колегите в Министерски съвет и работят. Специално в Министерство на регионалното развитие ние водиме  непрекъснато срещи с Националното сдружение на общините във връзка с новата програма, оперативна програма "Регионално развитие". Така че смятам, че доста от предложенията на гражданите ще бъдат отразени даже в програмата на правителството, и вие ще го видите това.

Водеща: Те ли предложиха министерството, гражданите, да се раздели на две? Не отговаряте за това разделение, но от Министерството на регионалното развитие беше отделена една част. Тепърва ще става ясно каква е точно тя, която беше озаглавена Министерство на инвестиционното проектиране.

Д. Терзиева: Да, с решение на Народното събрание се създаде, забележете,  създаде Министерство на инвестиционното проектиране, а Министерство на регионалното развитие и благоустройството беше преобразувано в Министерство на регионалното развитие. В това Министерство на инвестиционното проектиране, което се създаде,  само малка част от централната администрация на Министерство на регионалното развитие ще премине, за да запазим експертния потенциал. Това са някъде около 30 човека.

Водеща: Кому е нужно това?

Д. Терзиева: Ами, това е решено от Народното събрание. Аз не мога да коментирам решението на Народното събрание. Явно има целесъобразност в това решение.  

Водеща: Наясно ли сте какво от вашите задължения като министър на регионалното развитие и благоустройството ще бъде в ръцете на друг министър, за когото разбираме, че всъщност има само една секретарка и една стая някъде в Министерски съвет и всъщност не работи. . .

Д. Терзиева: Ами, създаването. . .

Водеща:  . . . по същество?

Д. Терзиева: Създаването на едно министерство не е лесна задача. Създаването на едно такова министерство отнема поне 3-4 месеца и трябва да сме наясно с това. Така че трябва да се създаде централната администрация със съответно постановление. В момента  ние даже сме качили устройствените правилници на двете министерства, всеки може да се запознае с тях. Очаквам Законът за устройство на територията да бъде променен, надявам се до  19-и, 20-и. В момента е на първо четене в комисииите.

Водеща: Всъщност активно се работи в парламента по промяна на десетки закони, за да може да бъде. . .

Д. Терзиева: Точно така.

Водеща:  . . . създадено това новото министерство. И понеже тази спешност буди много въпроси, затова ви питам кому е нужно?

Д. Терзиева: Аз лично като министър на регионалното развитие не се притеснявам. Преди години е имало такива структури в държавата, били са или комитети, или министерства, които са се занимавали точно с устройство на територията и с един вид инвестиционно проектиране, но не като проекти, в смисъл проекти и реализация на проекти, защото абсолютно цялата реализация на проекти остава  в Министерство на регионалното развитие. . .

Водеща: Добре, сега ако имаме въпроси за. . .

Д. Терзиева: Като например. . .

Водеща:  . . . магистрала "Тракия", към вас ли да се обръщаме или към  другия министър?

Д. Терзиева: Естествено, че към мен. Аз ще ви кажа. . .

Водеща: А ако имаме въпроси за големи ВиК проекти. . .

Д. Терзиева:  . . . за по-голяма яснота. . .

Водеща:  . . . към вас ли да се обръщаме? Защото досега се обръщахме към или екоминистерството, или строителното.

Д. Терзиева: Пак към нас ще се обръщате. И аз може би. . .

Водеща: А не към другия министър?

Д. Терзиева: Аз може би трябва да поясня какво е в моето министерство.

Водеща: Да, пояснете, какви са вашите ресори?

Д. Терзиева: В моето министерство остава Агенция "Пътна инфраструктура",  държавното предприятие, което управлява още 3 магистрали. Остава  оперативна програма "Регионално развитие". Остават ВиК системите и съоръжения за управлението, т.е. всички ВиК дружества си остават в Министерство на регионалното развитие.  Само кадастърът и дирекция "Строителен контрол" отиват в другото  министерство, което е и логично, тъй като другото министерство ще разработва общите устройствени планове на общините.

Водеща: Аз съжалявам, че на вас ви задавам тези въпроси, може би тези въпроси трябва да ги зададем на г-н Орешарски или пък на някой депутат от управляващата партия, но се мъча аз, и аз, и зрителите ни, да разберем точно защо се прави това, защото знаете, много е важно да разберем защо се прави това. Има съмнения, че се прави по политически причини.

Д. Терзиева: Аз пак казвам, с решение на Народното събрание е взето такова решение да се създаде такова министерство. Нека изчакаме да приеме всички 82 закона, които скоро ще бъдат приети и те са козметични промени, и ще започнем да работим двете министерства. Уверявам ви, че ще работим в абсолютен синхрон.

Водеща: Да де, точно във време, в което депутатите казват дайте ни шанс, не искаме да си отидем, защото имаме да направим страшно много промени в социалните закони, така че българинът да започне  да живее по-добре. Изведнъж депутатите се захващат с промяна на цели 82 закона, за да може да се създаде едно ново министерство.

Д. Терзиева: Аз пак казвам, това са. . . Това е решение на Народното събрание, пак казвам. . .

Водеща: Давам си сметка, че въпросите, тези въпроси не са към вас.  Последен по темата и вече към вашите ресори. Човек на ДПС ли е министърът на Министерството на инвестиционното проектиране, а вие пък да сте човек на БСП, което означава, според вестник  "Сега", че ДПС получава пълен контрол за парите върху водния сектор, а малките проекти остават в ръцете на БСП.

Д. Терзиева:  Няма такова нещо. Аз пак казах, ние сме експертно правителство и сме поканени лично от г-н Орешарски да участваме в това правителство, именно защото имаме експертни качества.  Примерно както аз съм работила дълги години в Министерството на регионалното развитие, над 15 години, а след това съм била директор, пак около 10 години, имам доста добър…

Водеща: Да, кариерата ви е завидна, имате опит, факт.  

Д. Терзиева:  . . . управленчески опит. Смятам, аз и затова приех да стана  министър на регионалното развитие, смятам, че с моя опит, и управленчески опит също, бих могла да реализирам резултати,  нали, заедно с колегите, разбира се, в министерството, и да си поставим определени цели, да реализираме конкретни резултати, за  да можем да допринесем за икономическото развитие в държавата.

Водеща: Журналистическото ми любопитство надделява. Гледам реплика на вашия колега проф. Иван Данов, министърът на другото министерство. Той казва: преговарям за пари за тунели и за магистрали. Значи към него да се обръщаме за магистралите или към вас, защото той казва, че търси пари за магистрали?

Д. Терзиева:  Не съм се запознала с. . .

Водеща: От германски компании за изграждането на тунел под "Шипка" и  магистрала "Черно море".

Д. Терзиева: Не съм чела това, да, не съм чела това интервю и не мога да  го коментирам в момента.  

Водеща: Вчера гостува в предаването "Лице в лице". Той. . .

Д. Терзиева: Не съм го чела, не, не съм, не мога да го коментирам.

Водеща: Добре, приключваме. Към вашия ресор. Разкажете ни избрахте ли си вече заместници, имате ли хора, на които да се опрете, екипът ви в наличност ли е, за да за работите на пълни обороти?

Д. Терзиева: Да, имам екип, имам вече един заместник-министър, който ще отговаря за ВиК сектора. Очаквам още един, избрала съм още един и съм го предложила, да видим, на г-н Орешарски съм го предложила. Тоест аз ще имам двама заместника. Надявам се другата седмица да окомплектовам окончателно министерството и ще  дам една пресконференция, на която ще разкажем за приоритетите на министерството и да представя политическия си кабинет.

Водеща: Как се управлява по време на протести, как виждате това,  което става на улицата?

Д. Терзиева: По време на протести се управлява. . . аз лично работя здраво. Не съм изпуснала и една минута. . .

Водеща: Стимулиращо е, не е погубващо енергията.

Д. Терзиева: Няма как да е погубващо, аз искам и всички искаме хората,  гражданите да разберат, че нашето правителство наистина работи и искаме да постигаме конкретни резултати. И това ще се види в отчетите, които министър-председателят ще прави редовно в Народното събрание, както и министрите също ще правим определени  отчети пред журналисти, за да се види точно какви мерки сме набелязали и конкретно как ги изпълняваме. Това е много важно и се надявам гражданите да разберат, че наистина работим, за да стабилизираме държавата и да върнем държавата по пътя на икономическия растеж, което не е правено от предишното правителство.

Водеща: Каква е оценката ви за Лиляна Павлова, вашия предшественик,  един от знаковите министри на кабинета на Бойко Борисов, похвалени от него, че е сред отличниците?

Д. Терзиева: Аз не мога да давам оценка на г-жа Павлова.

Водеща: Отличен шест от Бойко Борисов, от наследника й колко, каква е оценката?

Д. Терзиева: Бих се радвала и г-н Орешарски да каже накрая на нашия мандат: отличен 6 за г-жа Терзиева.

Водеща: А какво заварихте, какво виждате в министерството в момента и така може би ще
разберем каква е и оценката ви?

Д. Терзиева: Все още е много рано да направя цялостна оценка, защото е минал само един месец. Аз правя определени одитни проверки в Агенция "Пътна инфраструктура", в оперативна програма "Регионално развитие", за да видя дали наистина нещата са вървели толкова добре, колкото се твърдеше. Когато приключат тези проверки, ще направя едно изявление. Тук искам да кажа, че оперативната програма "Регионално развитие" е приоритет в нашето  министерство, тъй като трябва да минимизираме максимално риска от загуба на европари. Затова и сега имам едно посещение, днес заминавам, заедно с г-жа Зинаида Златанова и министър Михайлова отиваме в Брюксел на среща с комисаря Хан и на други технически срещи, на които лично ще присъстваме министрите, за да можем да обсъдим заедно с Европейската комисия техните бележки по оперативната програма "Регионално развитие" и да не спираме да работим, за да можем септември да договаряме.

Водеща: Връщам ви по повод проблемите и това, което сте заварили, но  и не само, към една тема, която видях, че не ви е особено приятна, това с разделянето на министерствата, но все пак бави се строежът на национални обекти заради разделянето на регионалното министерство на две. Това го казва изпълнителният директор на строителната камара Иван Бойков. Има проблем в момента административен - разрешителни се бавят, изобщо хората не знаят какво строят. Строят ли, работят ли нещо?

Д. Терзиева: Ами, слава богу, засега нямаме забавен обект. Надявам се до  19-20-и, след като се приеме Закон за устройство на територията, да имам възможност да разпиша всички строителни разрешения, които в момента се проверяват. Значи сега тези строителни разрешения, които се цитират напоследък, като "Струма" и други строителни разрешения за големи инфраструктурни обекти в момента се проверяват, те са в процедура в момента, и слава богу,  нямаме закъснение.

Водеща: Тоест това не е вярно, че се бави. . .

Д. Терзиева: Ами, не.

Водеща:  . . . строежът на национални обекти. . .

Д. Терзиева: В момента не е вярно.

Водеща:  . . . заради разделянето.

Д. Терзиева: Категорично в момента това не е вярно, но трябва да се приемат законите до края на месеца и. . .

Водеща: Една. . .

Д. Терзиева:  . . . да подпишем всички разрешителни.

Водеща: Друга гореща тема, картофът отново е хвърлен във вашата градина и във вашия ресор, предложение на депутати от "Коалиция за България", от БСП да бъдат узаконени незаконните постройки на  онези българи, за които това е едно жилище и, разбира се, помещението върви към узаконяване на незаконните къщи в гетата.  Отказаха ли се вашите колеги да ви прехвърлят този горещ картоф и да изпълнявате подобни задачи или не?

Д. Терзиева: Ами, все още това е на дебати в Народното събрание. Мисля,  че този въпрос също е хубаво да насочите към новия министър, защото този ресор премина към него.

Водеща: Ще отиде към него?

Д. Терзиева: Да.

Водеща: Тоест строителният контрол?

Д. Терзиева: Точно така.

Водеща: Тоест, ако. . .

Д. Терзиева: Тоест, политиката по строителния контрол ще бъде. . . той ще  бъде водещ в политиката за строителния контрол.

Водеща: Тоест незаконни постройки той ще ги бута, общо казано, ще строи. . . ще следи за това или онова.

Д. Терзиева: Да.

Водеща: Добре. Последен въпрос, малко личен, колко време мислихте преди да поемете този пост. . .

Д. Терзиева: Не съм го броила в дни.
Водеща:  . . .в едни още по-спокойни за кабинета "Орешарски" времена?
Д. Терзиева: Мислех известно време, защото поемането на такъв пост е голяма отговорност, но имам подкрепата от моето семейство и смятам, че при мен това е естествено продължение на моя стаж и мисля, че мога да допринеса за постигане на конкретни резултати в регионалното развитие.
Водеща: Желаем ви лека и успешна работа.
Д. Терзиева: Благодаря ви.
Водеща: Ако искате останете да видите какво става пред Народното събрание и вашите колеги...
Д. Терзиева: Да, ще остана.
Водеща:  . . . депутати как ще влязат в Народното събрание. 

Запис на интервюто може да видите на: http://btvnews.bg/video/video/tazi-sutrin/za-badeshteto-na-golemite-infrastrukturni-obekti.html

mrrb