Десислава Терзиева в интервю за в. "Строителство Градът": Жилищното обновяване по ОПРР 2014 - 2020 ще се базира на научените уроци

Десислава Терзиева в интервю за в. "Строителство Градът": Жилищното обновяване по ОПРР 2014 - 2020 ще се базир

18 февруари 2014 | 16:04

Министър Терзиева, какъв е напредъкът по проекта "Енергийно обновяване на българските домове" на ОПРР? С днешна дата какъв е броят на подадените и съответно на одобрените за финансиране сгради?
- Интересът към проекта е голям, което ме радва. Към 5 февруари 2014 г. в Министерството на регионалното развитие са внесени за оценка общо 342 заявления за интерес и подкрепа. Одобрени за участие в проекта са 220 сгради.
Получените заявления за финансова помощ и изпълнение на обновяване за енергийна ефективност до момента са 44. Подписани са 26 споразумения за финансова помощ, а в процес на сключване са 8.

Кога ще стартира реално изпълнение на строителни дейности по първите сключени договори?

- Фирмата, която ще обновява двете многофамилни жилищни сгради по проекта за енергийна ефективност, е вече избрана. Предстои да бъде сключен договор с нея.

За ускоряване на реализацията на проекта кога ще обявите големите обществени поръчки за саниране на близо 180 жилищни сгради?
- През следващите месеци ще бъдат обявени обществените поръчки за фирми за изготвяне на проекти и изпълнение на строително-монтажни работи по проекта. Обществените поръчки ще бъдат с общо седем обособени позиции – за 6-те района за планиране и град София.

По новата ОП "Региони в растеж" е предвиден многократно по-голям финансов ресурс за енергийна ефективност. Възможно ли е да бъде отворена схема за кандидатстване още през 2014 г.?
- Полагаме максимални усилия, за да се отворят схеми още тази година. Дали ще успеем, зависи в голяма степен от това кога ще приключат преговорите за новата оперативна програма.
Схемата за финансиране на мерки за енергийна ефективност през приключващия вече програмен период има по-скоро "пилотен характер". В ОП "Региони в растеж 2014 - 2020" е предвидено значително увеличение на средствата за енергийна ефективност спрямо периода 2007 - 2013 г. Една от новостите е включването на значителен ресурс за подобряване на енергийната ефективност на сгради на държавната и общинската администрация. С предвидените средства ще се предприемат мерки за преодоляване на проблема с енергийната ефективност на сградния фонд в страната, който е идентифициран отдавна. Предизвикателствата в България са сериозни. Това се обуславя от изключително ниското ниво на енергийна ефективност, особено в домакинствата и административните сгради, и от големия социално-икономически потенциал на инвестициите в енергийна ефективност.
Предоставянето на средства от ОПРР 2014 - 2020 г. за енергийна ефективност за многофамилни жилищни сгради ще се базира на научените уроци от изминалия период.
Вече имаме опит в процеса на управление на подкрепата за енергийна ефективност, предоставена чрез безвъзмездна помощ и чрез инструмент за финансов инженеринг. Той ще бъде отчетен при подготовката на модела за управление на подкрепата за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради по ОПРР 2014 - 2020 г.
Изпълнението на схемата по настоящата оперативна програма показа, че търсенето на подкрепа за адресиране на предизвикателствата за подобряване на енергийната ефективност е голямо и от страна на самите собственици на жилища.
Конкретният модел за финансиране за новия програмен период ще бъде разработен от междуведомствена работна група с участието на представители на министерствата на регионалното развитие, икономиката и финансите.

Какъв ще е делът на безвъзмездната финансова помощ за проектите за жилищно обновяване и за публичните сгради и кои ще са преките бенефициенти? Общините ще имат ли по-активно участие?
- Преговорите по този детайл тепърва предстоят. На този етап нашето предложение е делът на БФП да е 75%, а средствата, предоставени чрез финансови инструменти, да са 25%.

Ще продължи ли да действа и през новия програмен период създаденият Фонд за жилищно обновяване и с какъв финансов ресурс?

- Действащият ФЖО ще продължи да функционира и през следващия програмен период. Срокът, в който ФЖО трябва да вложи средствата от ОПРР 2007 - 2013 г. в заеми или банкови гаранции, е до края на 2015 г. Остават почти 2 години за ефективно кредитиране, в рамките на които очакваме да бъдат инвестирани всички средства.
Съгласно договора с фонда, сключен през 2012 г., се предвижда след изчерпване на първоначалния капитал фондът да продължи да предоставя кредити, използвайки възстановени ресурси по отпуснати заеми. Срокът на договора е до 2022 г.
Разпоредбите на европейското законодателство задължават държавите членки да използват отново възстановените средства по финансови инструменти след края на съответната оперативна програма за същите цели. Прилагането на иновативни възвращаеми форми на подкрепа със средства от ЕС цели формиране на финансов ресурс, чрез който да се осигури постоянно действащ механизъм за инвестиции в енергийна ефективност.

Предвижда ли се възможност за съфинансиране на проекти за саниране на многофамилни жилищни сгради и по JESSICA, както и чрез ЕСКО договори?
- Фондовете за градско развитие, които са създадени с подкрепата на средства от ОПРР 2007 - 2013 по инициативата JESSICA, предоставят нисколихвено кредитиране за инвестиционни проекти за градско развитие. Фондът за жилищно обновяване е създаден по модела на JESSICA, но финансира мерки за енергийна ефективност. Финансирането чрез ЕСКО модел се оценява като неприложимо поради наличието на много различни собственици в многофамилните жилищни сгради.

mrrb