ДКЕВР трябва да бъде структурирана така, че да работи професионално, ефективно и надпартийно

ДКЕВР трябва да бъде структурирана така, че да работи професионално, ефективно и надпартийно

13 август 2014 | 13:13

Интервю със заместник министър-председателя по икономическа политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране Екатерина Захариева в предаването „Здравей България“по Нова телевизия

Водещ: Вицепремиерът по икономическа политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в служебното правителство – много дълго обявяване преди да кажа името на Екатерина Захариева. Добре дошли в студиото.


Екатерина Захариева:
Добре заварили.

Водещ: Да направим връзка с предишния разговор. Чий кабинет сте вие – на ГЕРБ, на Протестна мрежа?

Екатерина Захариева: От няколко дена слушам и искрено се забавлявам на това чий кабинет сме – на Протестна мрежа, на ГЕРБ, на определени кръгове и групировки. Всъщност ние сме кабинет, назначен от президента заради качествата на всеки един от нас, и най-вече това, че ние сме специалисти, които можем да влезем от първия ден в съответните ведомства и министерства, агенции, и да започнем да работим така, все едно никога не сме си тръгвали. Това е изключително важно предвид ситуацията в държавата.

Водещ: И Ваньо Танов ли ще работи така, все едно никога не си е тръгвал?

Екатерина Захариева: Надявам се така да работи. Мисля, че министърът на финансите вчера обясни аргументите, поради които се е спрял на него. Надявам се днес пак да обясни и самият Ваньо Танов, да каже нещо за обвиненията, които се отправят към него.

Водещ: Има ли нещо притеснително в това връщане в служебния кабинет на знакови кадри на ГЕРБ?

Екатерина Захариева: Не мисля, че има нещо притеснително. Кадрите от системата все са били на някого. Обвиняваха премиера, че е бил съветник на един бивш лидер, след което Ваньо Танов – че е бил в кабинет на ГЕРБ. Това са експерти от години наред от системата, те винаги са работили някъде. Аз самата съм започнала работа в Министерство на околната среда и водите през 2003 г., така че съм била и по времето на НДСВ, и по времето на тройната коалиция, и по времето на ГЕРБ. Чия съм?

Водещ: Имате ли притеснения от протести „Ало, Ваньо”, каквито се очаква днес да бъдат организирани?

Екатерина Захариева: Надявам се да не се случат, защото би трябвало първо да се даде шанс на г-н Танов.

Водещ: Е той три години е бил на този пост.

Екатерина Захариева: Аз мисля, че показателите, които тогава поне съм чувала - резултатите по отношение на митата, събираемостта и някои неща, които се свършиха тогава и сега, са доста показателни. Нека да излезе и да обясни разликата, това е моят призив към него.

Водещ: Ние ще го поканим, разбира се, за интервю. Сега, по потребителски въпроси, защото времето лети, а те са важни. Ще се увеличи ли цената на тока през октомври – нещо, което предишните управляващи обясняваха, че няма да стане, но вчера май Таско Ерменков е посочил даже и 10% нагоре, от октомври – и ще има ли режим на тока?

Екатерина Захариева: Слушам Таско Ерменков, чух предните дни и председателя на регулатора, който доскоро говореше съвсем други неща. По време на обществените обсъждания се чуха доста настоятелни аргументи от страна на всички дружества в системата – и на държавните, и на частните, че предвид състоянието в енергетиката цената на тока, която се определя от регулатора, и действията, които се предприемат от него, са застрашаващи системата и са опасни за нея.
И точно това беше моето притеснение – то не е прогноза, то е притеснение, че ако останат нещата по същия начин, както до момента, състоянието на системата е такова, че не се знае докога ще издържи. Разбира се, че производството на ток е свръхпроизводство и това е една от причините за състоянието на системата. Все пак този ток е произведен и той трябва да стигне до нашите домове по една мрежа, която трябва да се поддържа.

Водещ: Това не е ли ангажимент на електроразпределителните дружества?

Екатерина Захариева: И на други, и на НЕК също. Само да Ви кажа, че НЕК в момента търпи загуби на месечна основа над 50 млн. от сегашната цена на тока. Кой ги покрива тези загуби, откъде ще дойдат?

Водещ: Кой ги покрива?

Екатерина Захариева: Някой ден, рано или късно, ще дойдат от нашия джоб. Те няма откъде да дойдат.

Водещ: Кой ден? Рано или късно? И ще има ли увеличение в цената на тока?


Екатерина Захариева:
Регулаторът заяви, че ще има, че нямало как да няма. Други хора от политическа партия БСП, които доскоро управляваха и обясняваха как няма да има, твърдят, че щяло да има 10%. Аз не мога да кажа какво увеличение трябва да има и ще има, това е работата на регулатора, най-после професионално да си свърши работата. Въпросът е най-после някога, когато и да било това, да застанат лица, които са експерти и професионалисти. Да не са назначавани защото са удобни и когато им казват „Не вдигайте цената на тока”, да не се вдига, независимо от състоянието в системата. А когато се даде команда „Увеличете цената на тока, защото ние вече не сме на власт и е хубаво сега хората да се поизнервят, защото някой друг е дошъл”, да увеличат цената на тока.

Водещ: Това ли се случва в момента?

Екатерина Захариева: Според мен, да.

Водещ: Имаше съмнение, че се е случвало през годините. Имаше дори признания от един бивш премиер, че изкуствено са задържани цените.

Екатерина Захариева: Да, това се е случвало през годините. Ние, по времето на предишния служебен кабинет, даже изготвихме Закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката точно в частта регулатор. Считаме, че този орган най-после трябва да бъде оставен наистина да определя и регулира. Той не само определя, той извършва и други регулации , контрол и на много други дейности във връзка с енергетиката. Да не забравяме и водния сектор, който винаги до момента е пренебрегван. Регулаторът трябва да бъде структуриран така, че да може да върши професионално, надпартийно и ефективно работата си.

Водещ: Това ще може ли да стане в рамките на служебния кабинет?

Екатерина Захариева: За съжаление не, защото нямаме законодателна инициатива, но бихме могли да дадем пример как би трябвало това да се случва и да подготвим законовите изменения. 

Водещ: Тоест ще сменяте ръководството на държавния регулатор.

Екатерина Захариева: Те са с мандати. Тъй като съм юрист, не мога да кажа, че ще ги сменим, защото мандатите им изтичат не по наше време. Считам, че е необходимо изменение на закона, така че наистина тези хора да не могат да се сменят от който когато реши. Това може би е една от причините, те да бъдат толкова зависими и така лесно манипулирани.

Водещ: От кого са манипулирани?

Екатерина Захариева: В момента от никого, от нашия кабинет – не. Но очевидно от партиите или експертите, които са ги назначавали. Не казвам, че в момента са манипулирани, казвам обаче, че смениха думите. Преди време говориха как нямало нужда да се увеличава цената на тока, имало резерви и нямало проблеми, не било опасно за системата, въпреки призивите на всички експерти и дружества, които оперират там, че това не е така, че се предприемат противоконституционни и незаконни действия. Сега започнаха да говорят, че увеличение на цената трябвало да се случва още от октомври.

Водещ: Да обобщим, за да приключим с цената на тока, че много теми остават. Прогнозирате ли режим на тока?

Екатерина Захариева:
Режим на тока може да се случи единствено и само ако остане сегашното състояние такова и системата не може да се поддържа.
Водещ: Ама говорите за режим на тока тази зима? Понеже състоянието на системата няма как да се промени до зимата.

Екатерина Захариева:
Ще направим всичко възможно това да не се случва, това е нашата работа. Моите думи бяха, че ако положението остане така, както го заварихме, има голяма опасност да има режим на тока още през зимата, поради невъзможност за поддръжка на системата. Това, което ние ще направим и вече работим с моите съветници, с Министерство на икономиката, е структурирането на този енергиен борд и предприемане на спешни и незабавни стъпки това да не се случи. Там ще посочим и ще дадем нашата идея как трябва да работи един професионален регулатор.

Водещ: За накрая на разговора ще оставя въпросите за бедствието в Мизия и това какво ще направи държавата за бедстващите там. Преди това обаче проблемът КТБ. Оказа се, че пари и по оперативна програма – тази за саниране, която трябваше отдавна да започне, не знам какви точно са причините да не започне активно да се работи по нея – част от тези пари са блокирани в КТБ.


Екатерина Захариева:
Част от тези пари са блокирани в КТБ. Вчера имах среща с квесторите на банката и с хората, които са управлявали този фонд, който е за нисколихвено кредитиране. Има една добра и една лоша новина от тази среща, както винаги, за съжаление. 

Водещ: Почнете с лошата.


Екатерина Захариева:
Лошата е, че тези 13 млн. лв., които не са пари на хората, но все пак са пари на програмата, това са 13 млн. лева за нисколихвено кредитиране, са блокирани и не се знае кога ще бъдат отблокирани. Парите на хората, обаче, са в техните собствени доверителните смети. Те са около 52, в размер на около 500 х. лв. и са доста под минималните изискуеми суми, така че ще бъдат отблокирани. Защото в момента, абсолютно правилно отбелязахте, че програмата наистина отдавна е трябвало да тръгне, но все още не е. Една година след служебния кабинет, който успя да увеличи гранта от 50 на 75% безвъзмездна помощ, задвижиха се много нещата и оттогава, честно казано, почти нищо не е свършено. Това, което заварих в министерството, е все още отворени обществени поръчки по избор на проектант, надзор и строител. Дала съм много кратки срокове и максимално бързо да се довършат. Надявам се, ако зимата позволява, да се работи вътре в обектите, а през следващия сезон да продължим с цялостното обновяване.

Водещ: Имате ли кратък отговор на въпроса кога проблемът с КТБ ще бъде решен така, че поне да бъдат изплатени гарантираните 100 000 евро на хората, които са влагали парите си там и отблокирани сметките на бизнес, включително и сметки за животоспасяващи дейности?

Екатерина Захариева:
Това може да каже само БНБ. Това, което аз чух от тях е, че най-рано в средата на октомври ще бъде оповестен резултатът от одита, който се извършва в момента, след което ще трябва да се вземе решение какво да се прави.

Водещ: Следите ли делото? Вече официално се обяви, че Интерпол издирва Цветан Василев, собственикът на КТБ.


Екатерина Захариева: Това е извън моите правомощия. Надявам се да си свършат работата прокуратурата, Интерпол и всичките компетентни органи в тази сфера.

Водещ: „Южен поток”. Вашият предшественик, макар че вие да сте с много повече правомощия и на по-висока позиция от просто министър на регионалното развитие, в 12 без 30 секунди даде разрешение за строеж на част от „Южен поток” в райони на Варна. Ще направите ли проверка по този казус?

Екатерина Захариева: Направихме проверка. Издадено е разрешителното за строеж, така или иначе е допуснато предварителното изпълнение. В момента има 12 жалби срещу разрешителното за строеж. Окомплектоваме и изпращаме преписката в съда. Много неща чух как трябва да го отменя. Аз, дори и да искам, не мога – това повелява законът. Тъй като основните принципи, зад които заставаме и които министър-председателят подчерта в речите си, са принципите на правовата държава, аз не мога да избирам избирателно закона – този да мога, а този да не мога да го наруша. Така че съдът ще е този, който ще каже това разрешително за строеж дали ще бъде отменено или не. Ние изпращаме цялата преписка в съда, не поддържаме допуснатото предварително изпълнение, така че нека съдът наистина да направи проверка на строителното разрешение. По-важното за ЕК, четейки писмото, което са получили, всъщност не е да не се издават строителни разрешения, или отчуждения, а да не се сключват нови договори по досегашните процедури, да не се започва строителството, докато не се изясни дали строителят, който е избран, е избран в съответствие с правилата на ЕС по отношение на обществените поръчки. И разбира се, третият енергиен пакет. Така че не мисля, че ще бъдем санкционирани за това, че е издадено строително разрешение.

Водещ: Не мислите.


Екатерина Захариева: Не мисля, да. Мисля, че няма да бъдем санкционирани, защото Комисията не е спряла целия проект, тя е спряла строителството с този изпълнител, сключването на нови договори, а не издаването на самите разрешителни.

Водещ: Мизия. Бързам, простете. Мизия. Стана ли ясно дали наистина спукани язовирни стени са довели до това ужасяващо бедствие?


Екатерина Захариева:
Аз нямам такава информация.

Водещ: 11 дни по-късно не е ясно.


Екатерина Захариева:
Аз нямам такава информация все още, но не значи, че не е ясно. 

Водещ: Общината, в лицето на кмета, казва, че негови хора са видели две, а днес има информация за три язовира, чиито стени са разрушени.


Екатерина Захариева:
Ще направим проверка веднага. Мисля, че даже компетентните органи може да са направили, просто аз не съм информирана.

Водещ: Какво ще направите вие, като управляващи, за да може бързо да разрешите текущите проблеми?


Екатерина Захариева: Текущите проблеми се решават наистина и в момента, не са оставени хората без помощ. Комисията, която вече има и бюджет от 50 млн. за бедствия, ще заседава в петък под председателството на министър-председателя, там ще бъдат отпуснати средства за най-неотложните задачи. По моя информация се готви вече апликационната форма за Варна, Добрич, за солидарната помощ на ЕК, в петък ще бъде изпратена.

Водещ: За какви пари става въпрос?
Екатерина Захариева: Над 240 млн. евра са щетите, които са претърпени във Варна и Добрич. Започна вече и подготовката за апликационна форма – знаете, че и в Пловдивско също имаше наводнение, също така и в Мизия. Нека да видим какви ще бъдат щетите. Добрата новина е, че регламентът от 1 юли е изменен, така че не е необходимо да бъде само национално бедствие, може да бъдат и регионални бедствия.

Водещ: Колко пари от фонда за бедствия и аварии ще бъдат отпуснати в петък? Говорим за Мизия.

Екатерина Захариева: Не мога да кажа, трябва да се видят преписките, аз не отговарям за този фонд. Надявам се, ако кметовете са били активни и са поискали помощ, това, което са заявили да бъде отпуснато.

Водещ: Благодаря ви за това гостуване.
 
mrrb