Екатерина Захариева: Имам надежда, че до края на юни месец магистрала "Тракия" ще бъде готова

Екатерина Захариева: Имам надежда, че до края на юни месец магистрала "Тракия" ще бъде готова

29 април 2013 | 10:30

Водещ Величко Конакчиев:  Добър ден на вицепремиера и министър на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева в студиото на "Неделя 150". Министър Захариева, бяхте в Катар. Това значи ли вече, че български инженери тръгват, мисля, че и Катар ще дойде тук, нашите инженери ще работят ли там на метрото, а и не само, предполагам даже. . . 

Екатерина Захариева: 
Добър ден на вашите слушатели.

Водещ:
 Какво говорихте и какво се разбрахте в Катар? 

Ек. Захариева: 
Аз искам първо да честитя празника. Честито на всички българи този светъл християнски празник и честито на всички именници. . . 

Водещ: 
Много са, много са. 

Ек. Захариева:
   . . . а те са наистина много, те са наистина много. Да са живи и здрави и да имат щастливи семейства. Да, бях в Катар, върнах се в сряда. Бях на двудневно посещение, по времето на което имах възможност наистина да се видя с всички министри, които са в моя ресор, като. . . които България има общи проекти. Също така се видях с изпълнителните директори и с ръководствата на големите компании в Катар. Открих българския щанд на Осмия конгрес на световните търговски  камари. Беше, така, чест за нас, че. . . мога да кажа, че само на нашия павилион дойде и шефът на тяхната търговска камара, което е изключително висока, така, позиция. Той дойде на нашия щанд, стоя половин час, имахме много хубав разговор, успя да се убеди в добрите възможности на нашите две фирми, които също имаха щанд там, на нашата строителна камара, която имаше щанд там, и съответно на туризма и на възможностите за туризъм в България. България там беше представена, на този конгрес, световен, с две от, така, най-добрите си икономически възможности, с които най-много се гордее, едното е инженерните способности и строителството, а другото е туризмът. Да, аз  считам, че катарските ни приятели успяха да се убедят и вече са  убедени какви са. . . как българските фирми на какви добри цени  и с какво добро качество могат да строят. Аз там се впечатлих от мащабите на строителството. Само да кажа, че метрото им е за 35  милиарда долара. . . 

Водещ: 
Да. Докъде е стигнало това метро? 

Ек. Захариева: 
В момента на първи етап вече са избрани главните изпълнители. А първият етап е 136 километра. . .   

Водещ: 
Ние ще бъдем подизпълнители, така ли? 

Ек. Захариева:
  За съжаление, да. В интерес на истината. . . 

Водещ:
  Е, не, защо за съжаление? 

Ек. Захариева:
   . . . то не е и за съжаление, защото при тези мащаби, абсолютно сте прав, и подизпълнител е чудесно. Даже аз бих   казала, че българските фирми сами осъзнават своите способности и те дори не биха се пробвали за изпълнители. Те самите осъзнават, че биха могли да бъдат подизпълнители, дори    подизпълнители на подизпълнителите. Те самите се опитват в момента да влязат по-скоро в сградното им строителство. В Катар се строи в момента една от най-модерните болници в света с най-големия изследователски център. Аз видях строежа там. Строи се град, цял нов град се строи за 150 хиляди жители. И знаете ли какво ми направи впечатление, че първо са прокарали улиците, направили са всичките. . . цялата подземна инфраструктура, направили са дори и системата за извозване на отпадъци и сега строят сградите.   

Водещ:
  Така е, такъв е редът. 

Ек. Захариева: 
Такъв е редът и така трябва да бъде. Надявам се и в България   да започне така да се случва. Виждам перспектива в тази посока    и виждам и развитие. Защото. . . радвам се, че голяма част от общините вече осъзнават колко е важно да имат общи устройствени планове. Изработват ги в момента. С последните изменения в Закона за устройство на територията също така беше акцентирано върху това. Те започнаха да се работят и още по мое време като заместник-министър на регионалното. . . Радвам се, че   парламентът ги прие. Така че българските инженери. . . това, което получих уверение от всичките срещи, които имах, и българските строители, и българските фирми, не само строителни, а и българските фирми, които се занимават с ВЕИ-та, които се занимават. . . българските архитекти и инженери, които разбират и от енергийна ефективност, както и българските производители на храни, на минерални води, са добре дошли на катарския пазар. Това, което получих като уверение, е, че българските строители и българските инженери ще бъдат третирани по еднакъв начин като. . . 

Водещ:
  С всички останали. 

Ек. Захариева:
   . . . катарските, като всички големи компании. . . 

Водещ:
  Германските. 

Ек. Захариева:
  Като германските, като австрийските. Целият свят е там. . . 

Водещ:  Щях да ви попитам. . .

Ек. Захариева
:  . . . и целият свят се опитва да. . . френските също. Просто това е наистина един голям пазар с изключително интензивно   строителство. И истината е, че всяка една европейска и световна държава иска да бъде част от този пазар. . .

Водещ:
  Добре, стягат ли куфарите нашите сънародници? 

Ек. Захариева:
  Това, което в момента се разбрахме, е, че юни месец ще дойде работна група от Катар, която ще се запознае на място с   проектите, към които катарската държава има интерес да реализира в България. Съответно ще може да се. . . Октомври месец. . . септември или октомври месец ще дойде и ще има заседание на смесената комисия между Катар и България. Ще дойде и бизнес   делегация от Катар. Тоест тук, на място, ще може катарският и  българският бизнес да се срещнат и да говорят по общи проекти. Така че перспективите там са огромни. Наистина Катар е изключително отворена в политически и в икономически план към България. И мога да кажа, че всичките политически предпоставки са налице. Сега и от българския бизнес зависи той да бъде активен и да влезе на този пазар. Има цялата подкрепа, цялата моя подкрепа, съответно цялата подкрепа на българската държава. 

Водещ:
  С други думи - на държавата, да. Добре, ще чакаме българско участие в Катар и съответно. . . 

Ек. Захариева:
  Фактът е, че една от перспективите там наистина. . . 

Водещ: 
Ставаше въпрос и за този път или жп линия Русе. . . 

Ек. Захариева:
  Ставаше въпрос за. . . Да, един от проектите, към които Катар наистина има интерес да инвестира в България, това е скоростният път Русе-Свиленград. 

Водещ: 
Скоростният път Русе-Свиленград. 

Ек. Захариева: 
Точно така. Ние представихме техническото проучване, което сме направили. . . предтехническото проучване. Също така до    месец и половина ще възложим и ще започнем да правим цялото проучване, което ще покаже откъде трябва да мине пътят, на каква стойност ще бъде, каква е възвръщаемостта на инвестициите, след което ще престъпим и към концесионната процедура. Така че   катарската държава наистина има сериозен интерес към този път. 

Водещ:
  И се предполага, че би могло. . . 

Ек. Захариева:
  Се предполага, че би могло да участва в концесионната процедура и . . . 

Водещ:
   . . . да участва в концесионната процедура. 

Ек. Захариева:
 . . . евентуално, ако спечели, да строи този път, който е изключително важен за България. . . 

Водещ:
  Да, Европа-Азия. 

Ек. Захариева:
 . . . и е връзката Европа-Азия, абсолютно. 

Водещ:
  Разбира се. Сега, не е ваша вина, но вече има едно осезателно закъснение в графика на магистралите, така, както беше обявено от правителството на Бойко Борисов. Едното закъснение откъде идва? За "Марица" ли ставаше въпрос. . . тази фирма, която принадлежеше на Васил Божков, сега вече не е негова, продадена е. Оттам ли идва това закъснение? 

Ек. Захариева:
  В интерес на истината аз бих казала, че голяма част от магистралите, които се строят, доста магистрали се строят в   момента, в последните години има изключително интензивно строителство на магистрали, за съжаление има забавяне само в две от тях, т.е. в голямата. . . в останалата част. . .  

Водещ:
   "Марица" и. . . 

Ек. Захариева: 
В "Марица" лот 2 и в "Тракия" лот 4.   

Водещ: 
 . . ."Тракия", точно така.

Ек. Захариева:
  Тези забавяния наистина са свързани с лошо финансово състояние на строителя. Те не са свързани с това, че държавата не изпълнява задълженията си или държавата е забавила да издаде някое разрешително или да направи отчуждения. Те са свързани единствено и само с финансовото състояние на строителя. Това, което, за мое щастие, е факт, за "Тракия" изключително подобрение в графика има, много. . .  Водещ: Наваксват, така ли?  Ек. Захариев:  Наваксват, да. И мога да кажа, че, така, аз имам надежда, че до края на юни месец магистралата ще бъде готова и в интензивния летен сезон ние ще може да пътуваме по магистралата на море. 

Водещ:
  Добре. Лиляна Павлова, като говорих с нея, казваше 1 юни. 

Ек. Захариева:
  Да, но аз когато в началото. . . 

Водещ:
  Добре, добре, да бъде в края на юни, да не е по-късно. 

Ек. Захариева: 
Вижте, това също ще бъде успех и ще бъде добре, защото това е магистрала, която. . . най-интензивният трафик по нея е наистина в летния сезон. Не че няма и в останалата част на  годината, но е важно. . . 

Водещ: 
Да, но ние, българите, вече почваме лятото по-рано.

Ек. Захариева:
   . . . но е важно, но е важно и се надявам от 1 юли хората да могат да пътуват. Така или иначе срокът, който ние сме задали на строителя, който като възложител Агенция "Пътна инфраструктура" е готова да признае като закъснение, е 15 юни, при непредвидени обстоятелства - 30. . . 

Водещ: 
Ще има санкции. . . 

Ек. Захариева: 
 . . . 30 юни. По отношение на "Марица" - там нещата не се развиват добре в лот 2. Наистина има забавяне от повече от 6 месеца. Пак е същият строител. Дали сме двуседмичен срок, в който, ако не се мобилизират, за съжаление, ще трябва да пристъпим към прекратяване. . .  

Водещ:  Прекратяване. . .  

Е
к. Захариева:   . . . на договора и налагане на всички неустойки и санкции по него. Така че. . . които са в размер над 25 милиона лева. Не се притесняваме от тази гледна точка, ще имаме пари да довършим  магистрала "Марица" и няма заплаха за загуба от европейски   средства. Но надявам се все пак строителят да успее да се мобилизира и да започне строителство по обекта. 

Водещ: 
Министър Захариева, много говорихме за магистралите през  тези години и сега пак, но републиканската мрежа е много зле.

Ек. Захариева: 
Наистина има. . .   

Водещ: 
Следващото правителство ли трябва да се нагърби с. . .  

Ек. Захариева: 
Това, което, това, което прави Агенция "Пътна инфраструктура" в рамките на средствата, които се отпускат, е наистина да ремонтира пътищата, които са с най-голяма нужда. . .  от републиканската пътна мрежа. Имаше средства и по Оперативна програма "Регионално развитие". Но когото години наред тези пътища не са поддържани в добро състояние, няма как за четири-пет. . .   

Водещ: 
Не години, а много години, но. . .   

Ек. Захариева: 
Няма как с европейските средства да се оправи всичко. Те са крайно недостатъчни. Но се направи много. И това, което работи    министерството, е въвеждането на тол системите. В момента има обжалване на процедурата за избор на консултант. Силно се   надявам това обжалване. . . когато вече влезе в сила решението и   започне да работи консултантът, от 2016 година да може да въведем тол системите за тежкотоварните камиони и съответно електронните винетки за автомобилите. Убедена съм, а и анализите показват, че приходите ще бъдат два пъти по-големи от момента, което означава, че ще можем наистина много повече средства да отделяме за ремонт на републиканската пътна мрежа. 

Водещ: 
Добре, санирането, тук е и новината. Ако я кажете в "Неделя 150" по програма "Хоризонт", много хора ще чуят. Досега беше 50 процента, държавата даваше. . .   

Ек. Захариева:  Така е, от европейски средства. . . 

Водещ: 
От европейски средства. . .   

Ек. Захариева: 
 . . . но все е държавата, да. . . 

Водещ:
  Да започнем от тук. Откога ще бъде 75 процента? 

Ек. Захариева:
  Вече е 75 процента. 

Водещ:
  Вече е 75 процента. 

Ек. Захариева:
  Аз мога да кажа, че санирането ми е едно от професионалните, така, предизвикателства и страсти. Аз когато бях   заместник-министър, започнах работа по тази програма, по създаването на програмата. Със сигурност това е програма, която    в момента е за 63 милиона лева за този програмен период. . .   

Водещ: 
Ставаше въпрос, че тези пари се увеличават. 

Ек. Захариева:
  Така. Тогава, когато започнах преговорите, преди три години, с Европейската комисия, когато им казах, че 50 процента грант аз искам за. . . безвъзмездно да се дават на частна собственост, трябва да ви кажа, че срещнах абсолютно неразбиране, те ми   казаха - Екатерина, ти как си представяш данъците от нашите родители или. . . там ние работим, да се дават за частната собственост в България? Тогава дълги преговори водихме и успях да ги убедя в това колко са големи нуждите в България, как това е един от най-перспективните програми изобщо, как тя ще доведе до създаване на работни места, до опазване на околна среда и до повишаване качеството на живот на хората. Водих ги в панелки, показвах им доходите и те се съгласиха за 50 процента грант. Сега, при първото си посещение. . . 

Водещ:
  Как стана на 75 процента? 

Ек. Захариева:
  Сега, при първото си посещение, даже тук беше. . . след това  бях аз при първото си посещение в Брюксел още на втората седмица, откакто бях министър, с комисаря Хан. Аз им казах - вие знаете коя е моята страст и знаете какво ще искам и за какво ще говоря. И трябва да ви кажа, че още преди да кажа - ще искам увеличаване на грантите. . . не ми трябваше време да ги убеждавам - имаш ги. 

Водещ: 
Така ли?

Ек. Захариева: 
Имаш ги - това беше.   

Водещ:
  Подготвени са били, добре. 

Ек. Захариева: 
Така че явно наистина са разбрали колко важна е тази програма. И за щастие в рамките на три седмици ние успяхме да увеличим безвъзмездната помощ на 75 процента за този програмен период. Но   това, което е по-важно, е това, което ни чака в следващия, това е, че ние ще борим за 700 милиона лева вече да имаме за. . . от  63 на 700. . . 

Водещ: 
Сега 63, тогава. . . 

Ек. Захариева:  . . . за следващия програмен период. Аз, а и президентът преди мен каза, че сме твърдо убедени, че това е една от   най-смислените програми. Ако има нещо, за което дори. . . Водещ:  Важното е и хората да се убедят. 

Ек. Захариева:
  Мисля, че се убеждават. Аз имах възможност в тези дни. . . 

Водещ:
  Малко по малко, да. . .

Ек. Захариева:  . . . да се срещна, трябва да ви кажа, с домоуправителите. . . 

Водещ: 
Не, не, те ще се убедят, само. . . 

Ек. Захариева:
  Хората са ужасно щастливи от увеличението на гранта. Хората    казват, че това. . . и ние забелязваме много засилен интерес в тази посока. Отделно от това, това, което и с Камара на строителите съм говорила, това наистина ще съживи строителния   бизнес на малките и средните строителни компании, които са 98 процента от строителните компании в България и които най-много   пострадаха от кризата. 

Водещ: 
Точно така. 

Ек. Захариева:
  Така че тази програма е програма, която е свързана с създаване на работни места и с увеличаване на вътрешния. . . на брутния вътрешен продукт. 

Водещ: 
Ето че това ви е добрата новина. 

Ек. Захариева:
  Така че това, което работим в момента, е създаването на единна програма, на обединяване на източниците на финансиране и на създаване на интегриран подход в следващия програмен период. Този интегриран подход в момента липсва. Има няколко програми, които дават в различен процент безвъзмездна помощ по отношение на санирането на жилищни сгради. . . И аз. . . това, което е нашата цел и което. . . ние имаме работна група със заповед на премиера, аз съм председател на нея, ние искаме от следващия програмен период това вече да бъде елиминирано, всичките източници да бъдат обединени в една обща програма, дали от фонд   "Козлодуй", дали от продажба на парникови газове, дали от държавен инвестиционен заем, дали от европейски средства, всичко трябва да бъде. . . 

Водещ: 
Едно общо. . . 

Ек. Захариева: 
 . . . интегрирана обща програма. Това, което аз си представям, европейските средства, безвъзмездна помощ, допълваща помощ от други източници - от продажба на парникови газове, държавен инвестиционен заем, за дейности, които не са допустими  за финансиране от европейските програми, като например вътре в апартаментите, подмяна на отоплението, така че хората наистинада имат възможност да се възползват от тази... 

Водещ: 
Направете го.

Ек. Захариева:  И това правим в момента. Ще имаме възможност в края на нашето кратко управление. . . 

Водещ:
  Не се знае кога ще, не се знае кога ще е. . . 

Ек. Захариева:
  . . . ние да представим, ние да представим. . . Ами, все пак   ние си правим плановете за като три месеца. Доста сме   напреднали вече в работата си по тази работна група. И ще имаме възможност след месец, месец и малко, да представим програмата   така, както ние считаме, че трябва да бъде. 

Водещ:  Надявам се, че ще стане и по "Хоризонт" това.   

Ек. Захариева:  Разбира се. Разбира се, ако получа покана. . . 

Водещ:   . . . и ще следим. Това са добрите новини, които ние ще следим внимателно. Сега, два много бързи въпроса. Не знам дали ще ми отговорите, но като вицепремиер отговаряте и за енергетиката. 

Ек. Захариева:  Да, така е. 

Водещ:
  Ще паднете ли на колене пред монопола и ще се вдига ли цената на тока?

Ек. Захариева:
  Това, което. . . 

Водещ: 
Това, което искат ЧЕЗ, а и не. . . 

Ек. Захариева:
  Това, което ние работим постоянно, а и Министерство на икономиката, аз съм изключително благодарна на екипа там и на министър Василев, заедно и с мен. . . мога да кажа, че това ми    е, така, един от основните приоритети като вицепремиер, това да не се случи. Но няма как това да не се случи, ако не се случат и реформите в системата. Тоест. . . 

Водещ:
  Дано да се случат реформите тогава, защото. . .

Ек. Захариева: 
Тоест ние работим по промяна на законодателството, работим по промяна на ДКЕВР. . . 

Водещ:
  Това, което наричаме и либерализация, и не само. . . 

Ек. Захариева:
  Работим, точно така, работим по анализа със Световната банка на системата, по анализа на системата с Европейската комисия. И в рамките на месец и половина ние ще предложим пакетите така, че да не се стига до увеличаване на цената. . . 

Водещ: 
Месец и половина. 

Ек. Захариева:
  Да, до края на мандата. . .

Водещ:
  Ето тук слагам точка, защото ми звучи много добре. Ще предложите всичко необходимо, за да не се повдига. . .

Ек. Захариева:  Надяваме се следващият парламент и следващото правителство да. . . 

Водещ:
  Е, трябва да има приемственост. . . 

Ек. Захариева: 
 . . . приемат това, което ние. . . 

Водещ: 
В България трябва да има приемственост. 

Ек. Захариева: 
Това, което ние. . . Ами, да, ние точно това показваме като служебен кабинет, че в България трябва да има приемственост.

Водещ:
  Добре, но и тези след вас също трябва да покажат. 

Ек. Захариева:
  Така е, така е. Ако ние сме добре мотивирани, което ще бъде,  все пак имаме консултанти от Световна банка, имаме помощ от  Европейската комисия, ще го постигнем със широк консенсус в  обществения съвет. . . Министерство на икономиката. Мерките, които ние ще предложим като реформи, трябва да се случат, за да  не се. . .   

Водещ:
  Променете си и плановете. . . 

Ек. Захариева: 
 . . . цената на тока. 

Водещ: 
 . . . няма да са три месеца, аз ви го казвам.

Ек. Захариева: 
За стабилността на държавата аз се надявам да бъдат три. 

Водещ:
  Служебният кабинет на Стефан Софиянски беше 99 дни, а тогава  всичко си беше подредено, наредено. . . 

Ек. Захариева: 
Но за да се случат тези реформи, трябва да имаме парламент. Така че, пак казвам, за доброто на хората. . . 

Водещ:
  Парламент ще има, но правителство трудно ще се излъчи. 

Ек. Захариева: 
Да. Ние всъщност може да внесем в парламента, но е важно. .    

Водещ:
  Така че ще имаме и други разговори с вас. 

Ек. Захариева:
   . . . да има стабилност. 

Водещ:
  Надявам се. 

Ек. Захариева:
  Хубав ден ви желая. . .   

Водещ: 
Хубави празници. 

Ек. Захариева: 
 . . . в този. . . И светли празници на българските граждани. 

Водещ:
  Точно така, на всички слушатели. Благодаря на вицепремиера и министър на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева.    

 

mrrb