Екатерина Захариева: Трябва да се проследи къде са изчезналите пари от КТБ

Екатерина Захариева: Трябва да се проследи къде са изчезналите пари от КТБ

24 октомври 2014 | 09:59

Водещ: “Още от деня“ започваме с Екатерина Захариева, вицепремиер по икономическата политика на служебния кабинет.  Здравейте.  Добре дошли. И преди горещите теми, един малко по-общ въпрос. Може би две седмици ви остават, ако се разберат политическите сили, представени в парламента, да съставят едно мнозинство, съответно кабинет. Каква оценка си давате за тези три месеца?

Екатерина Захариева: Добър ден на всички ваши зрители. Аз също искам да се присъединя – щастие за българския футбол. Аз не съм любител кой знае колко на българския футбол, но…

Водещ: Гледахте ли го мача снощи?

Екатерина Захариева: Да. От началото до края. Изключително интересен.

Водещ: И се вълнувахте, нали?

Екатерина Захариева: Да, вълнувам се, гледам ги и съм щастлива, че българският отбор постига такъв успех. И дай Боже повече такива добри примери.

Водещ: Да. И дай Боже тези примери да идват от политиците, нали?

Екатерина Захариева: Дай Боже. И дай Боже да радваме хората не само със спорта, а и с други неща.

Водещ: Добре, кажете сега служебното правителство с какво зарадва българите и каква оценка си давате?

Екатерина Захариева: Аз оценка няма да давам на служебния кабинет. Мисля, че не е редно ние да си даваме сами оценките и мисля, че хората трябва да го направят. Мисля, че свършихме немалко работа и това, което беше най-важното, поне в моя ресор, доста голяма част от нещата успяхме да свършим и други да придвижим напред.

Водещ: Тоест вие сте доволна от това, което вие лично свършихте и във вашия ресор, и общо правителството така горе-долу си е свършило работата, нали? Не можете да кажете, че имате някакви кусури големи?

Екатерина Захариева: Аз мисля, че кусури или не, или добре сме се справили, ще кажат хората. Лично аз се чувствам удовлетворена от това, което успяхме да свършим.

Водещ: Добре, имаме една анкета, питаме нашите зрители, тя не е представителна естествено, това е само зрители на „Още от деня“ – „Вярвате ли на служебното правителство“? 33% вярват, 67% казват, че не ви вярват. Но имайте предвид, че 33% е доста висок процент за един служебен кабинет. И сега веднага да минем към горещите теми. Днес се изказахте във връзка с вчерашния одиторски доклад за КТБ. И вие бяхте изненадана от това, че капиталовата дупка, както я наричат финансистите, е толкова голяма.

Екатерина Захариева:  Бях, да. Изключително голяма дупка. Всъщност това е над 70% от активите де факто.

Водещ: Вие вярвате на този доклад, нали?

Екатерина Захариева: Надявам се да е направен качествено и добре.

Водещ : Питам ви, защото уволнените директори от КТБ днес са написали едно много голямо обширно отворено писмо, в което критикуват този доклад, критикуват БНБ. Те имат това право. Но в крайна сметка вие като човек с управленски опит какво смятате, какво ще се случи с тази банка? Едно предположение просто да направите. Повечето специалисти казват, че е кауза пердута, както се казва на италиански език.

Екатерина Захариева: Аз не съм специалист по банки, не съм работила никога в тази сфера, затова не бих се изказала като специалист. Но, ако капиталовата дупка наистина е толкова голяма, аз нямам основание да не вярвам на доклада, но не съм го видяла целия, така или иначе, видели сме само резюме. Ако това наистина е така, наистина според мен най-важният въпрос е откъде ще дойдат парите, за да се запълни тя? Да, има интерес от част от акционерите. Нека да чуем какво е тяхното предложение и точно как мислят да запълнят тази дупка.

Водещ: Имате копие и вие от това писмо до БНБ, което е отправено от този виенски фонд ЕПИК, който представлява Оманския фонд и разни други инвеститори.

Екатерина Захариева:  Лично до мен такова копие не е дошло. Мисля, че контактува с Министерство на финансите. Но, така или иначе, трябва да се видят наистина конкретните цифри и конкретните суми, които те са готови да вложат и да инвестират. Защото 4,2 милиарда са много пари. И пак казвам – въпросът е откъде ще дойдат. Това, което според мен е най-важно да се направи, е да се види къде точно са отишли тези 4,2 милиарда. Те не са се изпарили във въздуха. Да, дадени са кредити. Да, доколкото разбирам, са необезпечени или обезпечението не е направено по подходящия начин, не е вписано обезпечението или други нередности, които са извършени, но с тези пари нещо се е купило. Къде е това, което се е купило? Това, което според мен е важно да се установи, е къде са отишли парите, при кого са отишли. Това, което е купено с тях, да се намери начин да се върне в масата, ако бъде несъстоятелност – на състоятелността; ако ще се оздравява – в активите на банката, така че да може хората да получат парите, които са вложили в нея.

Водещ: Това, което казвате вие, вчера го коментирахме с Красимир Ангарски. И с него стигнахме до същия извод – че толкова много пари не могат да се изпарят. Те са отишли някъде. Дори през една, през две, през три сделки да са преминали, парите са някъде. Те нит оса отишли в космоса. Въпросът е, че в България се оказа, че ние нямаме това, което аз нарекох снощи парични следотърсачи. Нямаме финансова полиция.

Екатерина Захариева: Но има специалисти в света, които могат да го направят.

Водещ: Да. И аз предложих да ги поканим тези хора тук и да си свършат работата срещу някакъв хонорар, може би.

Екатерина Захариева: Знаете ли, служебният кабинет многократно в разговори е призовавал БНБ и питал дали може да се направи това нещо. Но в крайна сметка БНБ са независима институция и те вземат решения. Това, което според нас наистина е важно да се случи, е да се проследи пътят на парите – къде са отишли тези пари. 4,2 милиарда не са отишли само в самолети и в къщи някъде. Купено е нещо, тези активи стоят и трябва да се види къде са тези активи. В крайна сметка имахме няколко примери в света за проследяване на парите и някои държави се справиха нелошо.

Водещ: И винаги са намирани, почти.

Екатерина Захариева: Точно така. Някои държави се справиха нелошо. Нека да се наемат тези специалисти и да се проследи къде са парите.

Водещ: Да, подкрепям аз тази идея. Но в същото положение горе-долу, малко с по-малка дупка, е може би НЕК. Там е три милиарда, нали, ако не се лъжа? Или?

Екатерина Захариева: Да, там дупката е разделена на две.

Водещ: Защо се усмихнахте така като ви попитах за НЕК?

Екатерина Захариева: Усмихнах се, защото с оказа, че, така, в енергийния борд… днес най-после се съгласихме със сигурност каква е дупката, защото тя, дупката, не е само в НЕК, а в цялата енергийна система. Тя е и в ЕРП-тата, и в ЕСО, и в НЕК. И НЕК дупката може да бъде разделена на две – на стари проекти, които са стрували скъпо, които не е било ясно каква е тяхната ефективност, но въпреки всичко са правени. Така че това са старите задължения на НЕК, които са в размер на 2,1 милиарда. И част от тях са, знаете ги всички – „Цанков камък“, „Белене“. Разбира се, имаме натрупан дефицит от стари лоши ценови решения от регулатора по политически причини или други причини, няма значение какви. И в момента, при сегашното състояние на енергийния сектор, това, което всъщност днес наистина в енергийния борд се съгласихме, защото то е важно – да знаеш наистина какво е състоянието в момента, се оказа, че дупката с новия ценови период, който е в момента – това, което е ценовото решение, което ДКЕВР взе, е 620 милиона на година. Тоест, ако останат така нещата, това ще трупа НЕК всяка година.

Водещ: Всяка година ще има дефицит от тези 620 милиона?

Екатерина Захариева: Да. Да. Това е състоянието.

Водещ: Това не е ли твърде много?

Екатерина Захариева: Но не е 900. Все пак вървим в правилната посока. Така че това, което всъщност е важно за този Обществен консултативен съвет, а и за следващите политики, които държавата трябва да вземе, е да намери начин с различни механизми да запълни тази дупка. И в никакъв случай това не трябва да става само през цената на тока. Но аз лично съм убедена, че има огромни резерви по отношение на качественото и ефективно управление на държавните фирми, защото там има определено какво да се желае.

Водещ: Искате ли да ви прочета нещо? „Липса на дългосрочна политика; анализ на това какви са необходимите мощности и свързания с това голям ръст на ВЕИ сектора. Дългосрочни договори“…

Екатерина Захариева: Това са моите думи от днес.

Водещ: Това вие сте го казали, нали?

Екатерина Захариева: Да. Точно така.

Водещ: “Изкупуване на прекалено високи цени, според някои хора“, тук имате предвид Мариците, смятам.

Екатерина Захариева: Да.

Водещ: “Неефективност, некомпетентност, корупция в държавните енергийни компании, липса на капацитет в ДКЕВР, лошо ценообразуване“. Ама това, което вие обрисувате в няколко изречения, аз държа да ги прочета, защото те са много силни – това е катастрофално, ако всичко това е самата истина и вие сте убедена в това.

Екатерина Захариева: Аз мисля, че повечето хора са убедени в това, които се занимават в сектора. Да, не звучи много добре, но е истина. И хубавото е, че все пак се обединяваме, че това е истината и имаме редица мерки и решения да работим по преодоляването на тези проблеми. Енергийният борд е едно от…

Водещ: Чии са тези решения? На вашето правителство или заварени?

Екатерина Захариева: Решенията тепърва трябва да се взимат, за да се преодолее всичко това, което казах. Ние също сме започнали да работим, но следващият кабинет трябва със сигурност да работи много ефективно и бързо в тази посока. Това, което сме започнали да правим, разбира се, енергийният борд е един от механизмите. Прозрачно, професионално, компетентно и икономически обосновано вземане на решения в този сектор. Тоест това е експертният дебат. Не тайно, не някое от лобитата да се опита да намери някой, който да ги подкрепи в държавните институции. Там всички заедно. Другото нещо, което сме придвижили напред, е помощ в повишаване на експертния потенциал на регулатора и на министерството с международни финансови институции – Световна банка, Европейска банка за възстановяване и развитие. Днес беше една от точките, здравеопазване да… на енергийния борд, какви задачи трябва да поставим на тези две финансови институции, за да подобрят и да подпомогнат експертния потенциал на регулатора. Много е важно наистина да има висок експертен потенциал и експерти, които да стоят там.

Водещ: А защо го нямаше досега според вас?

Екатерина Захариева: Ами знаете ли, за съжаление в цялата администрация има много качествени хора, не казвам, че няма, но особено в тези сфери, които са добре платени в частния сектор и които са с голям корупционен натиск, не се задържат много дълго качествените хора в държавните институции. Трябва да направим мястото добро за тях за работа.

Водещ: Да завършим с този енергиен борд от днес. Говорите ли си за либерализиране на пазара?

Екатерина Захариева: Да, говорили сме. И това е една от следващите стъпки, които трябва да се случат.

Водещ: Има ли шанс това да се случи?

Екатерина Захариева: Да, да, има. Знаете, че в момента на свободния пазар са само част от мощностите, но те все пак се случват. Голяма част от индустриалните потребители са вече на свободния пазар и те всъщност купуват доста по-евтино от останалите. Но това е бъдещето и това трябва да стане.

Водещ: А за нови енергийни мощности говорихте ли?

Екатерина Захариева: Не сме говорили за нови енергийни мощности.

Водещ: И за "Южен поток" не сте си говорили?

Екатерина Захариева: Не сме. Не.

Водещ: Вашето лично мнение за "Южен поток"? Вие контактувате доста често с Брюксел. Смятате ли, че новата ЕК по някакъв начин ще освободи този проект от хватката на Европа, на Европейския съюз като цяло? Не го искат в Европа този проект.

Екатерина Захариева:  Ами никога не им е бил особено приоритетен. Но пък той е приоритетен за нашата част на Европа и за…

Водещ: За Южна и… Балканите и Южна Европа.

Екатерина Захариева:  Да, Южна и Централна Европа също така. Така че считам, че Европейската комисия приема този проект като частен проект, нали, не проект с кой знае колко голямо значение за енергийната независимост на Европа. Но, от друга страна, за нашата част, пак казвам, и за България той е важен. Защото, от една страна, е инвестиционен проект; от друга страна – не диверсифицира източника, но все пак пътят е различен. Спомняме си и тогава имаше едни конфликти между Украйна и Русия, 2009 година в изключително студената зима останахме без отопление и без газоснабдяване за големите предприятия. Дай Боже да не се случи тази, дай Боже да оправят отношенията си, но там от години има напрежение. Нека и през нас да минава този път.

Водещ: Добре. А като министър на регионалното развитие вие сте и министър на инвестиционното проектиране.

Екатерина Захариева: Инвестиционното проектиране. Много хора не го помнят това министерство как се казва.

Водещ: То си остана така. Предполагам, че новият кабинет ще го ликвидира това министерство, такова подозрение аз имам. Но кажете сега какво ще завари новият кабинет в областта на инфраструктурата? На магистралите –а на „Струма“, на „Хемус“? Имаше някакви забавяния, мъчнотии пак излизаха почти всеки ден. Какво ще предоставите на вашия колега, който ви замести?

Екатерина Захариева: “Струма“, Лот 2 се движи много добре. Аз мисля, че там графикът наистина и изпълнението, организацията на работа е чудесно. И там нямам никакви притеснения. Мисля, че ще успее до срока, който е поставен, догодина да имаме…

Водещ: Кога е поставен този срок?

Екатерина Захариева: Мисля, че есента на следващата година ще успеем, това е един от дългите, сложните участъци, да имаме „Струма“ лот 2 готова.

Водещ: Дотогава ли ще минаваме по тези обходни пътища?

Екатерина Захариева: Не, това е „Струма“ Лот 2. „Струма“ Лот 4 е проблемният участък, който е…

Водещ: Този дето заобикаляме там през Петрич, селата?

Екатерина Захариева: Да. Който заобикаляме. Хората са подложени на ежедневен стрес от шум, преминаващи тежки камиони през техните населени места. И този най-кратък участък и най-лесен от цялата магистрала, отнема най-дълго време. С повече от 250 дни е удължен договорът. Само на равен участък и няма никакви причини това да продължава до безкрайност. Не случайно утре, ако не се върне анексът с ангажименти за фирмата до края на годината да извади тежкия трафик от тези населени места, през които минаваме, до март месец догодина да е готова магистралата, договорът ще бъде прекратен категорично. Не може до безкрай…

Водещ: Фирмата изпълнител ли е виновна?

Екатерина Захариева: Няма никакво основание за забавянето на строителството толкова. Да. От страна на държавата мисля, че всичко е свършено. Разбира се, аз не мога да разбера защо цяла година и половина, след като се вижда, че там има забавяне и то много съществено в графика, не са предприемани действия, за да се влече в контакт с фирмата, да се направи нов график, да се види откъде идват проблемите.

Водещ: Никой не ги е контролирал, така ли?

Екатерина Захариева:  Не, може би са ги контролирали. Но е факт, че това е изпуснато време, това е загуба и за България и то огромна. Мисля, че и за самата Гърция, към която върви магистралата, защото в крайна сметка това е най-натоварената магистрала в България.

Водещ: А кой избра тази фирма? Преди колко години се е провела обществената поръчка? Имате ли горе-долу представа?

Екатерина Захариева: Нямам спомен. Но доста време. Значи, повече от година е забавянето. Предполагам, че преди три би трябвало да е избрана.

Водещ: Преди три години е била избрана. Явно е избрана не тази, която трябва.

Екатерина Захариева: Не, вижте, истината е, че тогава, доколкото знам, това бяха последните търгове за най-ниската цена. Това е оправданието. Но истината е, че цената е достатъчна да се свърши магистралата. Истината е, че това, което имаше като претенции от фирмата, че инертните материали били скъпи, обаче ние не осигуряваме инертни материали на нито една от отсечките и не сме длъжни да го правим.

Водещ: Естествено. Добре, ще успокоите ли хората все пак, да се върна пак, че забравих да ви питам, когато говорихме за енергетиката. Споменахте някъде, че никой не е искал и в ДКЕВР не е обсъждано, че от 1 януари би трябвало да се повиши цената на тока. Истина ли е това?

Екатерина Захариева: Да, това е моята информация от регулатора.

Водещ: Откъде дойде тогава тази информация, че при всички положения на 1 януари ние ще имаме още по-скъп ток?

Екатерина Захариева: Наистина нямам представа. Аз четох интервютата на председателя на комисията. Тя каза същото – че не са обсъждали такова увеличение на цената от 1 януари.

Водещ: И накрая за еврофондовете да кажете. Какви са шансовете тези, които са спрени и замразени… Разбрах, че някъде държавата е изплатила колко, към милиард и половина?

Екатерина Захариева: Милиард и четири само за оперативна програма „Околна среда“.

Водещ: Да. А тези пари кога има шанс да се върнат в държавния бюджет?

Екатерина Захариева: Силно се надявам… Не всички, защото все пак сертификатите няма да бъдат изплатени всички, но поне 700-800 милиона трябва да се върнат и се надявам това да стане ноември месец.

Водещ: Когато се срещнете с вашия приемник от следващото правителство, коя ще е първата задача, която ще му кажете, че трябва да изпълни незабавно?

Екатерина Захариева: Незабавно? В коя от сферите? В регионалното министерство?

Водещ: Която си изберете.

Екатерина Захариева: Да продължава енергийния борд и работата в енергетиката. А именно спешни и неотложни неща, които трябва да се свършат. Законът, който предлагаме, и днес между другото беше одобрено с много голяма подкрепа в енергийния борд това, което предлага служебният кабинет по отношение на независимост, експертиза и на регулатора…

Водещ: Делите ли го ДКЕВР?

Екатерина Захариева: На две подкомисии, да. На водна и енергийна. Изключително важно. Водният сектор в момента е, както аз се изразявам, поставен абсолютно на последна дупка на…

Водещ: Той не е регулиран, да го наречем?

Екатерина Захариева: Той е регулиран, но за съжаление винаги е пренебрегван. А истината е, че той е също толкова важен и също толкова важни реформи трябва да се случат в него, колкото в енергийния.

 

mrrb