Интервю на Екатерина Захариева за в. "Стандарт": Плащаме на хазната без банкови такси

Интервю на Екатерина Захариева за в. "Стандарт": Плащаме на хазната без банкови такси

18 март 2013 | 12:23

- Г-жо Захариева, като вицепремиер в служебния кабинет ще носите отговорност за случващото се в икономиката. Какви ще са вашите приоритети? 

 - Приоритет на служебното правителство е да осигури стабилност на държавните институции. В тези времена е критично важно държавните институции да работят на пълни обороти в подкрепа на бизнеса, който създава работните места. Затова трябва да се разплащаме навреме с фирмите, да издаваме бързо разрешителните, фирмите да получават навреме ДДС. Това е ключов приоритет. Фокусираме се и върху оперативните програми. В период на криза средствата от ЕС са най-важният източник на свежи пари. Липсата на стабилност, предвидимост и перспектива изкараха хората на улицата. Разбира се, основната задача на служебното правителство ще е и организирането на изборите. Това е и изключително предизвикателство, защото голяма част от промените в изборния кодекс бяха направени съвсем скоро. Но Централната избирателна комисия фактически е отговорна за провеждането им. Кабинетът, областните и общинските администрации сме длъжни да я подпомогнем в организационен план. ГРАО е отговорна за отпечатването и предоставянето на избирателните списъци и аз като регионален министър ще държа този процес под наблюдение. Устойчивото развитие и околната среда също ще са сред приоритетите ми. В мое лице природозащитниците имат един от най-големите съмишленици в този кабинет. Опазването на околната среда не е пречка за икономическото развитие, а напротив. Устойчиво развитие означава именно това - да бъде с мисъл за природата и в рамките на правилата. Важно е да се запази и темпът на големите инфраструктурни проекти - магистралите, Дунав мост 2, пречиствателните станции. Голяма част от усвояването на европарите зависят от кметовете и моят апел е да не намаляват темповете. 
 

- Какви мерки ще вземете срещу монополите? 
 
- Агенцията за държавна финансова инспекция, прокуратурата и Сметната палата проверяват ДКЕВР и ще оповестим публично резултатите. Ще възложим и международен одит в сектора - финансов, организационен и функционален. Дори и да не приключи за 3 месеца, той ще даде отговор за реалното състояние на всички по веригата с отношение към цената на тока. Искаме ключовите препоръки да са от гледна точка на потребителите и как да се подобри услугата и нейната стойност. 
 
- Служебният кабинет е без законодателна инициатива. Не са ли тези цели твърде амбициозни? 
 
- Хората не искат да чакат. Затова задачите, които сме си поставили за 3 месеца, са доста амбициозни.
Дори да не приключи одитът в енергетиката по време на нашето правителство, резултатите от него са много важни, защото хората искат да научат какво се случва в сектора. Ние можем да разработим и предложим модел, който да гарантира, че държавният регулатор ще е независим. Затова ясно трябва да бъдат разписани условията, при които членовете му могат да бъдат сменяни. Това трябва да е по-скоро мандатна длъжност, а членовете да се избират по ясни критерии от НС, както се избират управителите на БНБ например. Трябва да предложим механизъм за ефективен граждански контрол на всички регулатори. Работещи и независими регулатори са нашата защита срещу монополите. 
 
- Но нямате гаранции, че свършеното от Вас ще бъде продължено. 
 
- Ние ще предложим на обществото модел. Дошли сме да работим, вместо да стоим и да повтаряме: "Мандатът ни е ограничен, задачата ни е да направим изборите". Следващият кабинет ще избере дали и доколко да следва този модел. Не виждам пречка да не го направи, ако този модел е широко приет от обществото. Принципът, по който искаме да променим ДКЕВР, трябва да е същият и за всеки друг регулатор като КЗК например, която казва дали има монопол или картелно споразумение. Трябва да говорим и за монополите на регионално ниво, които също провокират усещането на хората за несправедливост.  
 
- Как ще насърчавате малкия и среден бизнес? 
 
- Ще съсредоточим усилията си в ускоряване връщането на ДДС, в намаляване на ненужния административен натиск. Ключ към това е електронното правителство. Над 2000 са услугите, които държавата и общините предоставят на граждани и фирми. Ще се захванем с 50, 100 услуги, които са най-често ползваните и създават най-много тежести. Ще поставим и конкретни срокове за въвеждането им. Някои от услугите са в тестови вариант и ще направим всичко възможно те да стартират по-бързо. Поехме ангажимент и ще въведем ПОС-терминали на държавните и общински гишета. Има приета наредба и сключено споразумение със 17 банки. Това ще е изключително улеснение, а не както е в момента - да плащат услуга за 1 лев и още 4 за превод на банката. Търсим възможности в бюджета да разплатим дължимото от правителството към МСП. 
 
- Как ще съчетаете опазването на природата и насърчаването на инвестициите? 
 
- Опазването на околната среда и развитието на икономиката не са в конфликт. Голяма част от природозащитниците протестират не защото са против развитието, а защото искат то да е балансирано и прозрачно. В екологичните оценки и ОВОС трябва да са предвидени мерки, които да компенсират въздействието на даден проект върху природата. Всичко трябва да става по правилата. Да имаме чиста околно среда е в интерес на бизнеса, както е в интерес на природозащитниците да се създават работни места. Балансът е напълно възможен.  
 
- По данни на БНБ инвестициите у нас са намелели 10 пъти. Как ще убедите чуждите компании да си влагат парите у нас? 
 
- За да запазим инвестициите, ще трябва да покажем, че сме стабилни, че институциите работят, че въвеждането на е-правителството ще стане в обозримо бъдеще, че няма да се забавят темповете на разплащане, че държавата ще се пребори с картелите и монополите. Енергията на гражданското общество е градивна и тя трябва да се използва.  
 
- На какъв принцип ще подберете членовете на обществените съвети към ведомствата и МС? 
 
- Помолихме протестиращите те да излъчат свои специалисти в отделните области в различните съвети. Ще имат по 6 представители от всеки един от регионите.  
mrrb