Интервю с Екатерина Захариева в "Денят започва" по БНТ

Интервю с Екатерина Захариева в "Денят започва" по БНТ

26 август 2014 | 12:26

Водещ: Здравейте! Наистина, за много неща ми се иска да поговорим, дано времето ни стигне! Но нека отправна точка да бъде едно заглавие, което се появява на първа страница на в. „Преса” днес: „България трупа тръби за "Южен поток", въпреки че проектът е официално спрян”. Става въпрос за това, че въпреки че България официално е замразила строежа на "Южен поток", доставката на тръби за газопровода продължава на пристанището във Варна с пълна пара. Така ли е, защо е така, какво ще се случи с тези тръби?

 Екатерина Захариева: Това, което ние направихме като служебен кабинет е да спрем със заповед на министъра на икономиката и енергетиката г-н Щонов това, което ЕК е препоръчала на България в писмото си и което месеци наред беше преди от предишното правителство афиширано, че е спряно, а всъщност не беше. Единственото писмо, което ние сме видяли беше от 31 юли от министър-председателя Орешарски до всичките министри, с което ги призовава да се въздържат от действия в техните ресори до изясняване на процедурата от ЕК. 

Водещ: Ще го бъде ли изобщо "Южен поток" и кога да очакваме размразяваме или да не очакваме на този проект?

 Екатерина Захариева: Според мен "Южен поток" ще го бъде, още повече, че не само България, но и редица други европейски държави подкрепят този проект. И предвид факта, че кризата в Украйна, между Украйна и Русия, за която не виждам скоро разрешение, този проект е важен за нашата част от Европа поради факта, че, за съжаление, години наред българските политици и правителства не са предприемали действия за диверсификация на източника на доставки на газ. Вярно е, че "Южен поток" диверсифицира само пътя, но поне пътя диверсифицира. Имаме лош спомен от преди няколко години, тогава когато България остана без подаване на газ.

 Водещ: Казвате, оптимист сте за този проект?

Екатерина Захариева: Така че считам, че този проект ще се случи, но той трябва да се случи добре за България и спрямо европейските правила.

 Водещ: Да поговорим за нещо, което утре, доколкото разбирам, окончателно ще бъде решено, дали ще се случи, и една от задачите, които си бяхте поставили – създаването на енергиен борд. За какво точно става въпрос, какво ще прави този енергиен борд?

 Екатерина Захариева: Енергийният борд беше задача, която беше поставена и обсъждана и от президента, и от премиера Близнашки, така че това е един от ангажиментите, които ние сме поели като служебен кабинет, и то е свързано със ситуацията в сектор енергетика. Бордът ще бъде съставен от максимално широк кръг лица, които са заинтересовани в сектор електроенергия, енергетика. Поради тази причина в него са включени представители както на държавни институции, така и на заинтересованите страни – производители, доставчици, търговци, потребители на електрическа енергия и независими експерти. Надявам се, те също да подпомагат енергийния борд. Ще разчитаме също така и на експертна помощ отново и на Световната банка, на ЕБВР и на ЕК. Целта на този енергиен борд е да направи анализ на състоянието на сектор енергетика и причините, довели до това състояние. Също така да отправи препоръки и предложения, надявам се с консенсусен режим постигнати, към държавните органи, които трябва и всъщност отговарят за политиката и регулирането. За политиката отговарят министерството и МС, за регулирането отговаря регулаторът. Също така в задачите на Борда сме предвидили да обсъжда и да предлага, ако се налага, изменения на нормативната уредба. Така че доста задачи има пред него. Надяваме се неговото съществуване да продължи и в следващ кабинет и затова сме предвидили минимум един път месечно да провежда заседания, а когато се налага те могат да бъдат свиквани и по-често.

 Водещ: Дали заради наближаването на отоплителния сезон, или заради наближаването на изборите, но противоречиви, различни мнения има ще има ли режим на тока, няма ли да има режим на тока, ще има ли поскъпване на тока, няма ли да има, последно?

 Екатерина Захариева: Надявам се да няма режим на тока и се надявам регулаторът да вземе правилните решения, така че секторът да се стабилизира. Защото цялата информация, която получавам от сектора – и от частните, и от държавните дружества, е наистина притеснителна. НЕК губи над 50 млн. на месец от това каквото е определил регулаторът за ценовия диапазон. Сами разбирате, че при натрупаните дългове през годините и при загуба от над 50 млн. на месец, НЕК колко дълго ще издържи? Няма да е дълго. Отделно от това НЕК дължи суми на всичките останали производители и доставчици по веригата. Т.е. тя, загубите на НЕК всъщност са загуби вече на всички останали по веригата. Неслучайно по идея на синдикатите беше извършена проверка за плащанията, които извършва НЕК. Вчера късно вечерта ми изпратиха резултатите от плащанията.

 Водещ: Какви са те?

 Екатерина Захариева: Днес, надявам се, или утре най-късно, да бъдат обявени от министерство на икономиката и енергетиката.

 Водещ: Кажете ни по-важното?

 Екатерина Захариева: Ами странни са. Определено има плащания неравномерни към различните участници в системата. Има такива, които доста по-редовно са получавали сумите си, въпреки това, че НЕК губи 50 млн., и има такива, които доста по-нередовно. Средното плащане е около 53%, т.е. 53% от сумите, които се дължат към НЕК се плащат, има такива компании, които достигат 90 и над 90, а има такива, които са под 53%. Ще се видят тези резултати. Определени компаниите, които са добре известни, са свързани с някои от политическите сили, с някои от участниците...

 Водещ: Кои политически сили?

 Екатерина Захариева: Нека да обявят резултатите, таблицата сама по себе си ще говори.

 Водещ: Как е правена селекцията, на кого се плаща, по колко да се плаща?

 Екатерина Захариева: Нямам представа. Точно това е и нашата задача да има справедливо разпределение на сумите, които постъпват. Факт е, че 50 млн. на месец не достигат и факт е, че има натрупани стари задължения и поради тази причина трябва много честно и открито да става разпределението. Това беше ангажиментът, който ние поехме пред синдикатите, оттук нататък НЕК публично да извършва разплащането и да има ясни критерии...

 Водещ: За какъв период от време става въпрос?

 Екатерина Захариева: Първите резултати са от началото на годината до края на юли, които ще обявим. Помолила съм колегите да направят такива таблици за миналата година, дори за по-миналата. Нека да се види...

 Водещ: Какво следва оттук нататък обаче, като обявите тези резултати, ще търсите ли отговорност и от кого?

 Екатерина Захариева: Като обявим тези резултати преди всичко ние трябва да изработим механизъм за равномерно разплащане на задълженията на НЕК към всички, на които тя дължи пари, съобразно постъпленията. Но най-вече това, което трябва да се направи, е тази дупка да намалява и този недостиг на месец просто да бъде преодолян. Наистина няма много дълго НЕК да издържи с такива липси на месец, плюс старите задължения и дълговете, които тя е натрупала от големите проекти.

 Водещ: Песимистични прогнози, но те не само в сектор енергетика. Като говорим за финансов колапс, много общини също са изправени пред такъв. Бизнесът също е изправен пред такъв. Как виждате решаването на проблема там, включително и с оперативните програми и еврофондовете. Кога?

 Екатерина Захариева: Неплащането месеци наред, доколкото знам от март месец е спряно разплащането на общини, съответно те пък на строителни компании, които изпълняват техните проекти...

 Водещ: Колко са дължимите пари към момента?

 Екатерина Захариева: Това е довело до наистина демотивиране на общините. На мен ми беше казано, че ако държавата не започне да се държи и управляващите органи партньорски, все пак ние сме от едната страна, ние сме партньори с общините, те наистина ще бъдат демотивирани за участие в следващ програмен период. Точно това беше и една от първите задачи. И съм щастлива, че успяхме да възстановим – да, със средства от държавния бюджет, но все пак да не губим строителния сезон – успяхме да възстановим със средства от държавния бюджет плащанията по двете спрени програми по ос 1 и ос 3 по ОП „Регионално развитие“ и по ОП „Околна среда“. Имахме разговор с Камара на строителите и с Националното сдружение на общините. Набелязахме мерките и стъпките и в момента се разплаща. По ОП „Регионално развитие“ вече вървят към бенефициентите, съответно към строителите 188 млн. По моя информация по ОП Околна среда до края на седмицата ще тръгнат над 100 млн. Но в момента, в който управляващият орган верифицира разходите и ги подаде към сертифициращия орган, парите ще тръгнат към общините, съответно към строителите. Много са дължимите суми. По данни на Камара на строителите над 437 млн.до преди две седмици бяха дължимите суми по оперативните програми, плюс за над 400 млн.според тях извършени нефактурирани дейности поради факта, че те се притесняваха да фактурират докато държавата е спряла плащането. Издаването на фактура означава плащане на ДДС, което още повече щеше да затрудни тяхната работа. Така че задълженията, които държавата и общините имат към бизнеса наистина са големи и ние сме започнали да ги преодоляваме и да ги разплащаме.

 Водещ: С какви темпове? Казахте до края на годината.

 Екатерина Захариева: От наш интерес е да разплатим максимално бързо, защото ще загубим тези средства.

 Водещ: Вчера лидерът на ГЕРБ призова служебното правителство да започне постъпки за взимане на нов държавен дълг. Според вас това необходимо ли е в тази връзка, защото дефицитът расте?

 Екатерина Захариева: Предвид състоянието в бюджета, неслучайно многократно и президентът, и премиерът Близнашки в откриващата си реч, във встъпващата си реч всъщност начертаха какво е състоянието в бюджета. И да, то е притеснително и най-вече предвид факта, че над 1 млрд.ще бъде неизпълнението на приходната част. Също така двете спрени програми отделно от това и необходимостта за разплащане с национални средства. Нестабилността вече продължаваща една година. Всичко това са фактори, които водят до това, че състоянието на бюджета не е много оптимистично. И може би ще се наложи наистина взмане на нов външен дълг, за да може до края на годината да се разплатят средствата. Точно затова една от най-важните ни задачи е възстановяване на плащанията по двете оперативни програми от ЕК.

 Водещ: Вие бяхте на срещи в Брюксел. Там стана ли въпрос за това?

 Екатерина Захариева: Аз бях на среща само с комисар Йотингер и той не отговаря за програмите. Но следващата седмица, когато комисарите вече се върнат от своята почивка, ще имаме срещи в комисията. Искам да подчертая, че възстановяването на плащането по една програма отнема нормално около 6 месеца от комисията. Ние наистина ще направим всичко възможно поне по ОП „Околна среда“ плащанията да бъдат възстановени, защото това е по-голямата програма. Програмата с много по-голям ефект върху държавния бюджет. И поради тази причина ние наистина се съсредоточаваме върху нея, което не означава, че не работим по „Регионално развитие“. И там също така се надявам в рамките на три месеца да възстановим плащанията поне по една от осите.

 Водещ: Една от критиките, които получавате обаче за работата си, имам предвид служебният кабинет, е това, че се нагърбихте с твърде много задачи да направите много неща, а пък като че ли в периферията остана подготовката за предсрочните парламентарни избори. Дори и сега по-рано в студиото ни беше лидерът на НФСБ Валери Симеонов, който каза, че изобщо нищо не правите едва ли не и че няма да има такива честни избори, каквито всички искаме. Така ли е?

 Екатерина Захариева: Не е така. Напротив. Фактът, че лично премиерът Близнашки пое отговорност за организацията на изборите означава, че служебният кабинет изключително сериозно гледа на тази си задача. И със сигурност тя е топ приоритет в работата на служебния кабинет. Създаде се и отново изборният борд с много експерти и НПО в него. Ежедневно има оперативки в МС. Има работни групи между всички ведомства. Така че работата върви. Знаете, че бяха обявени от МВР резултати по отношение на разкриване на подготовка за купуване на гласове. Така че съвсем не съм съгласна с това, че служебният кабинет неглижира едва ли не задачата с организацията на изборите. Точно напротив. Пак подчертавам, премиерът лично се зае с тази задача и ежедневно сутринта работата започва с това – оперативки по организация на изборите.

 Водещ: Няма да има Костинброд 2?

 Екатерина Захариева: Ако отново се спретне активно мероприятие на някоя от политическите сили с участие на някои от медиите, силно се надявам да са по-отговорни вече политическите сили и да няма Костинброд 2. А и службите да си свършат работата.

 Водещ: Що се отнася обаче до, така да го наречем, кадруването също имаше някакви критики за това, че по чисто политическа окраска назначавате хора, уволнявате други.

 Екатерина Захариева: Абсолютно няма такова нещо. Това, което аз направих в МРРБ е да върна двама от експертите, които са работили почти цялата си професионална кариера в ДНСК в единия случай, а другият случай е АПИ. И по-скоро махнах неекспертни назначения, такива, които наистина не вършеха работата си. И само резултатите за работата преди и след това говорят сами по себе си. В ДНСК незаконното строителство, премахването на незаконни постройки по времето на г-жа Гечева и през тази една година сами по себе си резултатите говорят. Също така изпълнението на големите инфраструктурни проекти по времето на инж.Лазаров и през тази една година също сами за себе си говорят. Това са експерти и доказани професионалисти. И в никакъв случай не са политически обвързани.

 Водещ: И почти на финала на нашия разговор като сме тръгнали да отговаряме, пък току що омбудсманът каза, че служебният кабинет може и трябва да направи нещо във връзка с КТБ. Продължаващата там криза да я наречем.

 Екатерина Захариева: Това наистина е притеснително, което се случва и факт е, че служебният кабинет наистина е в постоянен контакт с няколко дирекции на ЕК по обсъждане на законодателството. Знаете, че имаше такова писмо. Това, което ние като служебен кабинет може наистина да поемем като ангажимент и също вчера го обсъждахме е в случай, че наистина има недобро транспониране на директивите по отношение на това кога хората с гарантираните влогове могат да имат достъп до тях, ние наистина да започнем консултации с комисията и работа с БНБ по подготовката на такъв законопроект. Да, ние нямаме в момента НС, но НС ще има надявам се две седмици след изборите, така че да може веднага и бързо да се случи и хората да имат достъп до парите си. Много важно за нас е наистина като служебен кабинет да се установи истинското състояние на тази банка, къде са отишли тези дупки, ако ги има, какво е купено с тях. Зад тях все пак стои някакво имущество, те не са се изпарили просто във въздуха. И как това имущество ще влезе обратно в активите на банката, за да може да се удовлетворят влоговете на хората.

 Водещ: Говорихме си за финансови проблеми обаче, има ли пари за гарантираните влогове? Защото и такава информация имаше, че няма да могат да се изплатят.

 Екатерина Захариева: Във фонда има сума, която не покрива изцяло гарантираните влогове. Но тогава, когато има парламент се надявам да дадат картбланш служебният кабинет да направи… или на следващ кабинет да направи абсолютно бързо всичко необходимо, така че да задоволи този фонд.

 Водещ: Благодаря ви за това интервю. Неизчерпаеми теми са наистина всички за онова, за което говорихме. Да се надяваме, че както и сама казахте, след изборите ще имаме НС, стабилен парламент, за да може наистина да има и решения на тези наболели, смятам вече доста, въпроси в обществото. Благодаря ви още веднъж.

 Екатерина Захариева: Да има стабилност. Пожелавам го на всички.

 Водещ: Да има стабилност. Дано това да е така. Нека така оптимистично да завършим този разговор.

 

mrrb