Интервю в предаването "Панорама" по БНТ

Интервю в предаването "Панорама" по БНТ

23 септември 2014 | 13:40

Водещ: Добър вечер! Най-напред наистина ли чакате газова криза?

Екатерина Захариева:Съвсем се надявам да няма, но това не означава, че ние не трябва да сме готови. Т.е. не чакам е конкретният отговор на вашия въпрос, но наблюдаваме с тревожност процеса и отношенията, продължаващото усложняване на отношенията между Украйна и Русия и ние няма как да не се готвим за това. Не можем да чакаме да се случи и едва тогава да се сетим, че ние сме зависими само от една тръба.

Водещ: След като сме зависими само от една тръба, значи ни трябва „Южен поток“, това ли е логиката?

Екатерина Захариева:Трябват ни интерконекторите, трябва ни „Южен поток“ по правилния начин, трябва ни и всякаква възможна друга форма на диверсификация на газовите доставки – чрез LNG терминали в Средиземно море, ускоряване на интерконекторните връзки между България и Гърция, България и Турция, България и Сърбия, България и Румъния. 25 години не е направено кой знае колко за осигуряване на алтернативен източник на газовите доставки, поради което ние наблюдаваме наистина с тревожност развитието на отношенията между двете държави и се готвим за всеки случай. Не можем да чакаме да се случи и едва тогава да започнем подготовка.

Водещ:Казвате обаче, че „Южен поток“ ни трябва обаче какво знаем за „Южен поток“, защо не изваждате цялата документация, какво се е подписало и какво е било въобще по този проект досега?

Екатерина Захариева: Знаете ли колко бих искала да мога да го направя? Но за съжаление, не мога. Така са подписани договорите, че са с изключително строги разпоредби за конфиденциалност и ние наистина не можем да извадим целите договори. Но ние мисля, че показахме, че даваме максимално много информация за проекта. Публикувахме на сайта на Министерството на икономиката и енергетиката всичко, което можехме да публикуваме като документи по „Южен поток“. Мисля, че бяхме първите, които оповестиха, че дефакто нямаме споразумение, подписано с руската страна за транзитните такси. Т.е. ние правим разходи за пореден път по някои от енергийните проекти, без да сме сигурни какво ще получим в замяна.

Водещ:Т.е. ние не знаем колко ще спечелим?

Екатерина Захариева: Ние нямаме представа какви ще бъдат нашите приходи. Има някакви предварителни разчети, но те не са легализирани с подпис, няма подписано споразумение, което да влезе в сила. И аз наистина се учудвам откъде и как, на какво основание политиците в продължение на една година от предишното правителство, и министри обясняваха, обещаваха, че ще имаме еди-какви си приходи на година, едни доста високи цифри се чуваха, а пък нямаш нищо подписано.

Водещ: Добре, ние не знаем колко печелим от това, така ли?

Екатерина Захариева:Точно така, ние нямаме документ, подписан като споразумение между двете държави за транзитните такси. Има преговори, драфтове, но няма нищо окончателно финализирано. За сметка на това обаче има подписан договор за строителство, има подписан договор за проектиране и други разходи са правени.

Водещ: Добре, това принцип ли е в българската енергетика, г-жо Захариева? Въобще, ако я опишем с една дума българската енергетика в момента, коя ще бъде тази дума?

Екатерина Захариева: Корупция, некомпетентност.

Водещ: Значи две думи, но са доста тежки. Корупция и некомпетентност казвате? Можете ли да докажете корупцията, можете ли да замените некомпетентността?

Екатерина Захариева: Аз, за съжаление, не мога да докажа корупцията, има други органи в тази държава, които би трябвало да я доказват. Но некомпетентността мисля, че е очеизвадна.

Водещ: НЕК ще фалира ли?

Екатерина Захариева: Ще направим всичко възможно, за да не фалира НЕК, но както е тръгнало с много такива проекти, без да знаеш приходи, без да си направил анализ на ползите и недостатъците, ти правиш разходи. Също така политически да командваш регулатора „Намали цената с 5%“ и той я намалява, води до загуба от 900 млн. на година. И това е една от причините за продължаващите, мисля, два дена стачки на миньорите. За пореден път. Аз наистина съчувствам на тези хора, защото те за пореден път за използвани за политически натиск.

Водещ: Така ли, от кого?

Екатерина Захариева: От собственика си, от всички политици, имаше няколко политици, които се опитаха днес да яхнат този протест. Истината е, че НЕК не може да разплаща повече от 53% от задълженията си към всички, към които трябва да го прави поради изкуственото занижаване цената на тока, поради липсата на реформи в сектора и поради наистина натрупаните през годините задължения на НЕК, които са в огромни размери.

Водещ:Чакайте, кой е виновен за това, че миньорите не си получиха заплатите? Кой?

Екатерина Захариева:Със сигурност не е НЕК.

Водещ:Защо тогава извадихте пари от НЕК и..?

Екатерина Захариева:Защото направихме наистина всичко възможно да спасим тези хора, които бяха под земята и ние се притеснявахме за тяхното здраве. Но истината е, че, ако си спомняте, ние извадихме едни справки на НЕК. Как НЕК се разплаща и на кои фирми плаща повече, на кои по-малко. Средата, и това, което получава НЕК в резултат на цената на тока, позволяват да се разплаща в размер на 53% от задълженията си, а на някои фирми, включително и на тази топлофикация бяха далеч над 53%. 83%, ако се не лъжа, може да греша с цифрата, но със сигурност беше над 80% изпълнението на задълженията към тази мина и изобщо към мините на собственика. И аз наистина съчувствам, разбирам миньорите, но мисля, че те трябва да се обръщат освен към държавата и към собственика си. Собственикът е длъжен да осигурява техните заплати. Ако това беше държавна мина, да. Но така или иначе разплатихме и осигурихме днес заплатите и аз се радвам, че хората са вече над земята.

Водещ:Значи, ако не е виновен НЕК, кой е виновен?

Екатерина Захариева:Аз мисля, че е виновно в годините наред продължаваща недалновидна политика, изкуствено занижаване на цените, липсата на реформи в енергетиката. Така че много са причините.

Водещ:А собственикът виновен ли е?

Екатерина Захариева:Със сигурност. В крайна сметка собственикът е този, който дължи заплатите на неговите служители и работници. Той трябва да осигури тези заплати.

Водещ:Неминуемо ли беше да поскъпне токът, г-жо Вицепремиер, и то с почти 10%?

Екатерина Захариева:Токът още не е поскъпнал. Това, доколкото аз се запознах, е прогнозната стойност на държавния регулатор. Но това, което видях като резултати от първото заседание на енергийния борд, абсолютно единодушно беше мнението, за първи път, че е. На всички експерти, които бяха поканени на борда, на всички заинтересовани страни. Като че ли всичките разбират, че това изкуствено занижаване на цената на тока ще доведе до фалити и до колапс в някои от дружествата. Със сигурност обаче това не може да бъде само една от мерките, които трябва да се вземат. Така или иначе тогава, когато се увеличава цената на тока, държавата е длъжна да осигури и енергийни помощи за бедните. Няма как да оставим нашите съграждани на студено и на тъмно през зимата и ние поемаме такъв ангажимент. Ще бъде осигурено увеличение на енергийните помощи в случай на повишаване на цената на тока, което се очертава да се случи от 1 октомври.

Водещ:Какво може да направи правителството по друг един тежък проблем, проблемът КТБ?

Екатерина Захариева:Знаете ли? Има регулатор, който според закона носи отговорност и в момента развива процедурата. Това, което правителството прави е да следи внимателно какво се случва и да подпомага регулатора…

Водещ:Банката т.е.?

Екатерина Захариева:Банката, да, БНБ е регулаторът, който трябва да каже какво да се прави с КТБ, да направи пълния анализ, а пък това, което прави правителството в момента е, ако се появят инвеститори, както се твърди, с конкретни оферти, се срещаме с тях и преговаряме. В контакти сме и с ЕК и правим ревизия на българското законодателство дали то отговаря на европейските изисквания. Факт е, че изключително дълго време се забави изплащането на задължителното по закон гарантирано имущество на българските граждани. Недопустимо е толкова време хората да нямат достъп до гарантираните им по закон пари. Това е и препоръката на ЕК. Ние сме съгласни с тях. Считаме, че трябва да се разпише механизъм, по който хората в случая на затваряне на банка да имат достъп до парите си. Никой не е длъжен да чака до безкрайност, сега има още едно удължаване за получаване на достъп до средствата в тази банка. Много важен въпрос в случая с КТБ е кой ще плати в каквато и посока да тръгне решението за тази банка?

Водещ:И кой трябва да плати според вас?

Екатерина Захариева:Със сигурност не хората. Трябва да платят тези, които са източвали банката, които са си купували имущество и това имущество трябва да бъде върнато в банката, така че то да послужи за обезпечение на хората. И самите акционери, ако искат да спасят банката си, държавата би трябвало да ги подкрепя.

Водещ:Г-жо Вицепремиер, и от ляво, и от дясно ви критикуват за уволненията. Защо уволнявате наред?

Екатерина Захариева:Ами аз бих призовала политическите партии да се съсредоточат върху предизборните си кампании и да не използват служебния кабинет като удобното обвинение за всичко.

Водещ:Ами ако служебният кабинет прави предизборна кампания, уволнявайки?

Екатерина Захариева:Няма никакви политически чистки. И аз дадох един пример, който беше последният повод за протест, пресконференция на една от политическите сили. Той беше толкова показателен. ВиК Пловдив е това: управителят, подуправителят и контрольорът са в листата на една политическа партия, която направи пресконференция да протестира, след като управителят разбра, че ще бъде сменен поради политическата си принадлежност и участие в предизборна кампания. След като направихме анализ се оказа, че заради влошеното финансово състояние на дружеството, 1 222 000 загуба само за първото 6-месечие при печалба предишната година, 22 човека назначени за 6 дена, анекс към договора на подуправителя, който също е кандидат от същата политическа сила, със 17 заплати в случай на предсрочно прекратяване. И какво повече да говоря? Ние не правим политически чистки, ние отстраняваме политически обвързаните лица и назначаваме на тяхно място професионалисти. Само да ви кажа, МРР няма нито един уволнен човек, самото министерство. За една година системата на МРР, на инвестиционното проектиране са сменени над 420 човека. Какво повече да ви кажа? Не знам кой прави политически чистки, със сигурност не служебният кабинет.

Водещ:Да ни кажете защо сменяте шефа на АЕЦ „Козлодуй“?

Екатерина Захариева:Шефът на АЕЦ „Козлодуй“ е сменен, защото трябва да се подобри работата по дружеството. И факт е, че договорът за рехабилитация на Пети и Шести блок все още не е подписан. Това ме информира министър Щонов. Подобряване на работата и организацията, избран е професионалист от системата, от дълги години в системата на самия АЕЦ.

Водещ:Защо спирате инвестиционната програма „Орешарски“, а връщате на дневен ред магистралите? Това не е ли парекселанс намеса в политическата кампания с едно намигване към определена политическа сила от ваша страна?

Екатерина Захариева:В никакъв случай не е никакво намигане. Нито пък е спиране на програмата „Орешарски“. Ние по-скоро удължихме програмата „Орешарски“. Не знам дали знаете, но постановлението, което те си бяха приели пишеше, че програмата трябваше да приключи на 10 юни. Тоест, който сключи договор, сключи, ако не го е сключил, парите се губят. Ние удължихме този срок до 10 юни до 17 септември. Така че ние нищо не стопирахме, по-скоро помогнахме на тази програма да се развие, но пари не бяха усвоени и до 17 септември. И министерствата, и някои от агенциите не бяха успели да усвоят тези средства. А що се отнася до магистралите, аз наистина се съмнявам, че ще има политическа партия, която няма да иска да ги строи или правителство, или експерти, които да не осъзнават колко са важни тези големи инфраструктурни обекти. Където има магистрали, отиват фабриките, има работни места. Където няма магистрали, където няма свързаност, ги няма. И аз се учудвам защо тези големи проекти се бяха бавили наистина през тази една година и не бяха приоритет? Важни са, безспорно са важни.

Водещ:Аз разбирам, обаче изглежда така: идвате вие, електронно правителство и магистрали, идват другите – инвестиционна програма и общини. Идвате пак вие, пак магистрали, пак електронно правителство. И т.н. Няма ли тази държава някаква целенасочена представа за дългосрочна политика?

Екатерина Захариева:Трябва да има и аз мисля, че двете неща не се бият. И програмата за малките населени места и общини също е важна, и големите инфраструктурни обекти, пак казвам, едва ли има човек, който счита, че не са важни. Всеки иска да има магистрала близо до собствения си град и населено място. Всеки иска и всеки бизнес, когато отива да си търси къде да инвестира, първото, което гледа е има ли свързаност. Имаш ли магистрала, имаш ли жп, имаш и летище, имаш ли пристанище наблизо.

Водещ:За магистралите съм съгласен. Но ето, санирането на панелките. От служебно правителство на служебно правителство или национален приоритет, с който са съгласни всички.

Екатерина Захариева:Не мисля, че всички са съгласни, защото в рамките на година и половина по този проект не беше свършено нищо почти. Това всъщност са едни от най-рисковите проекти в ОП „Регионално развитие“ към момента, точно поради факта, че година и половина не бяха стартирани обществените поръчки за проектиране и за строителство. Мисля, че тази програма започна, за всички е ясно, започна преди около 4 години., или може би 3. По време на предишния служебен кабинет, успяхме да договорим с ЕК от 50 на 75% безвъзмездна финансова помощ, успяхме да осигурим и 100% грант за социално слабите семейства с едно специално постановление на МС и оттогава през тази една година и половина нищо не е помръднало. Хората се запалиха по нея, кандидатстваха, 407 готови и желаещи сгради да се включат в нея – нищо. Мисля, че за всички е ясно - това трябва да бъде национален приоритет. Радвам се, че част от политическите сили поемат ангажимент в предизборните си кампании, това да бъде основен приоритет. И ето тук е връзката с цената за тока. Няма по-евтина електроенергия от спестената електроенергия. Така че тази програма със сигурност трябва да бъде приоритет.

Водещ:Добре, вас не ви ли е страх, че след 5 октомври отново ще дойде друг и отново вашите приоритети ще се отложат в най-добрия случай, в най-лошия ще отидат в кошчето? И ако е така не трябваше ли вашето служебно правителство да остане само с изборите, само с подготовката на изборите?

Екатерина Захариева:Ами много им се искаше на някои да останем само с изборите. Ние не че не го правим, това е най-важната задача на служебния кабинет. Фактът, че премиерът оглави и пое отговорност да се занимава с това е показателен, но това не означава, че държавата може да спре за 3 месеца и всичките да чакат да дойдат изборите. Т.е. ние да спрем да разплащаме, да спрем да строим, да спрем да търсим решения, енергетиката, някои от дружествата да фалират - фирмите и строителите, които не бяха получавали по ОПОС пари от март месец... Рискът от загуба на средства в края на годината по ОПОС беше огромен. Никой не можеше дефакто да каже точно какви са, защото когато не се строи ускорено, ти не знаеш какво ще загубиш накрая. Имаше риск от загуба дори и за цялата програма догодина, ако ние не бяхме осигурили съфинансиране от държавния бюджет. Регионалната програма - по същия начин. Спряно финансиране, трябваше ли да чакаме? Бизнесът нямаше как да чака и ние нищо да не правим. Така че не се страхувам, работата ни не е напразна със сигурност.

Водещ:Последен въпрос. Това е вашето второ служебно правителство, не питам дали ще има трето, но питам дали смятате, че този път работата ви ще бъде завършена?

Екатерина Захариева:Дали ще бъде завършено всичко не знам, но сме започнали доста смислени неща, които се надявам да бъдат продължени!

Водещ:Благодаря ви!

mrrb