Кметът на Враца Калин Каменов е председател на Регионалния съвет за развитие на Северозападния регион, заместник-председател е кметът на Монтана Златко Живков

Кметът на Враца Калин Каменов е председател на Регионалния съвет за развитие на Северозападния регион, заместн

17 декември 2020 | 16:28

Новите тенденции в провеждането на европейските политики са свързани с териториалния подход на въздействие. С целенасочената подкрепа от различни източници за финансиране за конкретна територия икономическите ѝ потенциали могат да бъдат развити и изведени на преден план. Провеждането на регионалната политика в България е знаково, защото за пръв път правим прехода към това решението за  инвестиционния процес с европейско финансиране да се поеме частично или изцяло на регионално ниво.

Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Деница Николова при откриването на първото заседание на новия Регионален съвет за развитие на Северозападния регион.

На заседанието за председател на съвета беше определен кметът на община Враца Калин Каменов, а за зам.-председател – кметът на община Монтана Златко Живков.

Регионалният съвет ще дава своите становища за визията за развитие на съответните населени места, като за целта ще бъде запознаван периодично с изпълнението на плановете за интегрирано развитие на общините още от етапа на тяхното одобряване.

Основните цели, които си поставяме, са създаването на икономически силен и устойчив Северозападен район, справяне с негативната демографска тенденция, увеличаване на икономическия растеж, както и насърчаването на балансирано развитие на цялата територия, каза Деница Николова. Във връзка с това е и създаденият подход за изпълнение на инвестиционния процес на териториално ниво.

Николова обърна внимание на необходимостта от тесен диалог и сътрудничество на местно и регионално ниво, както и на значението на партньорствата при формиране на проектните идеи и включването на все по-големи групи заинтересовани страни, включително и в изпълнението.

Заедно със заинтересованите страни, неправителствения сектор и гражданските организации можем да постигнем максимално възможното като  ползи и ефекти, които ще имаме след края на следващия програмен период, каза още заместник-министър Николова.

По решенията, които предстои да вземат регионалните съвети, ще преценим дали подходът е подходящ за цялостно делегиране на отговорности по управлението на средства от ЕС на регионално ниво, подчерта заместник-министърът. Моделът е преходен и чрез него ще може да се търсят възможности за адаптация, а на регионално и местно ниво –  да се натрупа капацитет по отношение на оценката и избора на  инвестиционните проекти с най-голям принос за икономическия потенциал и повишаване стандарта на живот.

mrrb