Лиляна Павлова: Няма да загубим нито лев от Оперативна програма „Регионално развитие“ за тази година

Лиляна Павлова: Няма да загубим нито лев от Оперативна програма „Регионално развитие“ за тази година

13 декември 2014 | 18:10

Водещ: Добър ден, госпожо министър. 
Лиляна Павлова: Добър ден. 
Водещ: Вие сте на Мурсалево. След предизвикалото тежката катастрофа между влак и тир свлачище, което се беше активизирало в резултат от непрестанните дъждове, каква е картината сега? 
Лиляна Павлова: Ситуацията на Мурсалево след трагичният инцидент, при който слава Богу, нямаше жертви, продължава все още да изисква аварийни дейности за укрепване на ската. В събота голям екип от експерти анализираха причините за сриването на ската и за необходимите за обезопасяване на движението мерки, които могат и трябва да бъдат взети. Това, което в рамките на компетенциите на Пътната агенция и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството сме предприели към ден днешен, е първо, ще направим необходимото да бъде асфалтирана и през следващата седмица пусната допълнителна лента за движение в този участък от пътя при срутения скат, за да може съществуващата в момента лента да бъде затворена. Тъй като скални маси продължават да падат и все още съществува риск за пътуващите автомобили. Затова се асфалтира допълнителна лента, която ще бъде обезопасена с мантинела, с еластична ограда, за да направим необходимата превенция. Всъщност в този участък очевидно от силното оводняване на скалата е паднала на пътя над 320 тона скална маса. Такова сериозно срутване на скална маса не е имало и такива инциденти изобщо не са се случвали. Така че това е сериозен въпрос. Въпреки че там има, разбира се, обезопасяващи мрежи, но няма как да се противодейства, срещу над 320 тона нищо не може да бъде удържано. Това е в момента като превантивна мярка и осигуряване на безопасно преминаване през този участък, като специалната нова лента и специална организация на движение и обезопасяване ще бъдат направени още през следващата седмица. В момента сме на място и се изпълняват и асфалтовите работи. Това, което в по-дългосрочен план обмисляме, отново с екип експерти, вече целият скат да бъде свален и да бъде частично премахнат, за да може да се обезопаси за бъдеще, защото очевидно там е сериозно – и подпочвени води има, и микроязовир има отгоре, така че трябва да бъдат предприети по-сериозни мерки. Но тук вече ще трябва координация с колегите от Агенцията по горите, тъй като това е горски фонд. Горе има микроязовир за напоителни цели, така че тепърва предстои със съвместни усилия с колегите да намерим най-доброто решение – дали чрез взривяване на ската, дали чрез изкопаване, да се направи най-доброто за обезопасяването на този терен. 
Водещ: Като говорим за пътни проблеми, имаше един доста скандален случай – от друго естество - с пътния възел Шумен-Белокопитово от Автомагистрала „Хемус“. Там работниците излизаха на протест заради неизплатени заплати. Какво се прави по този въпрос? 
Лиляна Павлова: Да. Безспорен факт е, че 2014-та година до септември месец изобщо не бяха разплащани никакви сертификати, нищо от извършената работа на служителите, които работят на участъка Шумен-Белокопитово. Всъщност от 2013-та година бяхме оставили финансиране за това още от нашето правителство. То е било пренасочено и дълго време не е разплащано. Така че за първи път служебният кабинет разплати над 8 милиона септември месец и това е едната част от сумата. Ние разплатихме в събота, на 13-ти декември останалата част, още 8 милиона, за да може работещите да получат заплатите си за извършената работа, да посрещнат Коледа и Нова година с разплатени заплати. Успяхме да извършим това разплащане, за да има по-спокойни празници за тези хора, които трябва да си получат парите. 
Водещ: Тази седмица ви беше ключова по разплащането и сертифицирането на проектите по Оперативна програма „Регионално развитие“. Там какво се случва, ще загубим ли тези 106 милиона, за които вие предупреждавахте? 
Лиляна Павлова: Всъщност тук мога да използвам и пред вас да кажа добрата новина – усилията, които положихме в рамките на последните месеци, усилията започнаха още и от служебния кабинет, но това което всъщност ние успяхме е да започне спешно разплащането по всичките проекти, независимо, че средствата от Европа са спрени, така че ускорихме разплащанията. Само за първите две седмици сме разплатили над 90 милиона, което наистина струва огромни усилия и ресурс. И към днешна дата мога със спокойствие да кажа, че успяхме да разплатим над 106 милиона евро. Така че спазихме си ангажимента за разплащане. Вие знаете – 106 милиона евро трябваше като минимум да разплатим, за да сме сигурни, че няма да загубим нито лев. Така че разплащането е направено. Платежните и сертифицирани разходи са окомплектовани и са представени на Министерство на финансите. Даже успяхме да разплатим в обща стойност 122 милиона евро, ако трябва да сме точни. Но тепърва трябва да се направят и проверките от Министерство на финансите, да видим дали трябва да се приспаднат някои финансови корекции. Но най-важното, най-добрата новина е, че няма да загубим нито лев от Оперативна програма „Регионално развитие“ за тази година. А вие знаете, огромна беше стойността и огромен беше рискът. Така че искам да използвам случая да благодаря, първо, на целия екип на управляващия орган, които положиха неимоверни усилия в тази посока. И на нашите бенефициенти, разбира се, че успяха да изпълнят проектите, да ги разплатим и България да не изгуби нито лев по „Регионално развитие“ за тази година. 
Водещ: И в края на нашия разговор, за наближаващите Коледни и Новогодишни празници, готови ли са вашите екипи в случай на влошаване на обстановката по пътищата? 
Лиляна Павлова: Да, това което мога да потвърдя, че имаме пълна готовност за цялата страна с необходимата техника, машини, съответно пясък, химикали за подготовка на пътищата при зимни условия. Така че се надяваме, че мобилизацията е на лице, машините са налице. Вие знаете, че имаме и нов подход в това по какъв начин излиза техниката за почистване преди снеговалеж, а не вече като е завалял снегът, за да не стане късно. Ще осигуряваме тези правила да се използват. Знаем, че по празниците ще има много пътуване и ще бъде натоварено. Ще положим максимално усилия, за да има безаварийно пътуване. И може би да използвам случая да пожелая на всички весели празници, спокойни празници. Да има здраве, да не се случват инциденти и да завършим тази година без повече трагедии и инциденти, такива каквито много имаше през годината, която изпращаме. 
Водещ: Весели празници и на вас. И спорна, хубава, късметлийска Нова година! 
Лиляна Павлова: Дай Боже за всички да е такава.

mrrb