Лиляна Павлова: В своята 130-годишна история министерството неизменно откликва на обществените интереси

Лиляна Павлова: В своята 130-годишна история министерството неизменно откликва на обществените интереси

11 февруари 2013 | 15:05

Фокус: Г-жо Павлова, Министерство на регионалното развитие и благоустройството навърши 130 години от създаването си. Как ще отбележите тази дата?

Лиляна Павлова: Министерството навърши 130 години от създаването си на 23 юни тази година. То е основано с Указ № 463 на княз Александър Батенберг през 1882 година като Министерство на обществените сгради, земеделието и търговията. Този указ заедно с други интересни документи и архивни снимки ще бъде изложен в документалната изложба, наречена „От вчера до днес“, която ще открием на 27 юни от 12.00 часа в градинката между Народното събрание и Софийския университет "Св. Климент Охридски" в София. Използвам случая да поканя всички, които проявяват интерес, на откриването. Изложбата ще бъде експонирана в продължение на 10 дни.
Искам да благодаря на Държавна агенция "Архиви", благодарение на които тази изложба стана възможна и толкова интересна.

Фокус: Кои са някои от първите по-значимите обществени сгради, построени от министерството през годините?

Лиляна Павлова: За цялата 130-годишна история, независимо от трудностите на времето, нито едно правителство, нито за ден не е преставало да гради, дори по време на войните. Едни от първите обществени сгради, построени от първото министерство на обществените сгради, земеделието и търговията още през 1882 г. са Софийската девическа гимназия и Ломската гимназия. В архивите е запазен интересен списък на сградите, които се изграждат, ремонтират и поддържат от Министерството на обществените сгради, земеделието и търговията. Сред тях, освен княжеските палати, зданията на министерствата, „народното представителство” и висшите учреждения, особено важно място заемат държавните училища, гимназии и духовни семинарии, висши специални училища и научни заведения, библиотеки, консерватории, музеи. По-късно, през 30-те години на ХХ век отново най-голям процент на строителството на обществени сгради се пада на училищните здания.
Сред значимите сгради, символи на българската държава са храм-паметникът „Александър Невски“ и паметникът на свободата на връх „Шипка“. Етапи от тяхното строителство намират специално място в изложбата.
Всичко това доказва, че в своята 130-годишна история министерството неизменно откликва на обществените интереси.

Фокус: Кой Ваш предшественик е оставил най-дълбоки следи в историята на министерството със своята работа?

Лиляна Павлова: Би било несправедливо да изредя имената само някои от тях, защото всеки е допринесъл за развитието на строителния бранш и държавата, но ще спомена името на първия – д-р Георги Вълкович, лекар, политик и дипломат. Той оглавява сектора, още когато е в структурата на Министерството на вътрешните работи. Ще отбележа и един интересен факт, свързан с миналото и който говори за изключителната важност на институцията: често в първите години управляващи на министерството са били министър-председателите. Сред тях са Драган Цанков 1883 г., Иван Гешов 1912 г., Александър Стамболийски 1919 г.
Понеже съм на мнение, че времето и историята са тези, които трябва да оценяват направеното, изразявам уважението си към всички, които са дали труда и таланта си за изграждането и издигането на престижа на министерството и да благодаря на своите предшествени.

mrrb