Министър Десислава Терзиева: Искаме европари и за малките пътища

Министър Десислава Терзиева: Искаме европари и за малките пътища

07 октомври 2013 | 08:40

- Г-жо Терзиева, кое бе най-трудното в първите ви 100 дни като  министър?
- За мен бе голямо предизвикателство приемането на този пост,  защото Министерството на регионалното развитие е  тип мегаведомство. Тук са цялостната регионална политика, концесиите върху морските плажове, устройство на  територията, ВиК секторът. Когато постъпих на работа, тук все още бяха  кадастърът и строителният надзор. И благодарение на дългогодишния ми опит в  министерството - над 15 години, бързо се ориентирах и започнах да организирам  дирекциите, така че работата в тях да не спира нито един ден. Голямо  предизвикателство бе ОП "Регионално развитие", при която заварих риск да се  загубят средства до края на годината. Още през декември 2012 г. е регистриран  този риск, но не са били предприети никакви спешни мерки да се търсят проекти, с  които да се компенсират тези загуби. Това е било инициирано през май от  служебния кабинет чрез големия проект за Северната скоростна тангента и проекта  на МВР за доставяне на пожарна техника. Хвърлихме двойно повече усилия, за да  спасяваме евросредствата под риск. Апликационната форма за скоростната тангента  вече е изпратена в ЕК и очакваме одобрение. Което означава, че на този етап ще  спасим около 250 млн. лв. Целта ни е да сведем риска в ОПРР до нула. 

- Какви са предвидените мерки в новите генерални ВиК планове?  Имате финансов план на стойност 35 млн. лв. за решаване на проблемите в сектора  ?
- Вече са готови регионалните генерални планове на ВиК  системите, които ще послужат за планиране на развитието на ВиК инфраструктурата.  В краткосрочен план са посочени мерките, които трябва да се изпълнят, за да се  постигне съответствие с европейското законодателство в областта на питейните  води и пречистването на градските отпадъчни води. Краткосрочните инвестиционни  програми са за периода 2014-2020 г. и съвпадат с бъдещия програмен период. Заложените в средносрочен и дългосрочен план мерки са свързани  с количеството и качеството на питейните води, енергийната ефективност,  отвеждането и пречистването на отпадъчните води. Те целят осигуряване на  устойчивост при предоставяне на ВиК услугите при социална поносимост на цените.   Реформите в сектора обаче са закъснели драстично. Законът е  приет през 2009 г. Създадени са водни асоциации, които нямат правилник за  управление, липсват подзаконови актове, не са направени нужните корекции и в  самия закон, така че да тръгне реформата. С помощта на Световната банка е  изготвена стратегия, която се съгласува по законния ред и вече е публикувана на  сайта на МРР за общественост обсъждане. За да не се работи на парче. 

- 15 ВиК шефове са уволнени за лошо управление? Не ли това  крайна мярка и има ли специалисти, които да ги заменят?
- Отчетите на ВиК дружествата показват, че те не са в добро  състояние. С промяната в ръководния състав целим да се подобри управлението и  резултатите.

- Кои пътища са в най-лошо състояние и ще бъдат включени в  новата програма за ремонт на шосета?
- Сред проведени замервания на състоянието на пътната  инфраструктура се установи, че около 35% от нея са в "лошо" състояние. Отчитат  се както състоянието на настилката, така и хоризонталната маркировка,  отводнителните канавки и др. Програмата за допълнителни ремонти през 2014 г. с  целеви бюджетни средства се разработва в насока за уеднаквяване на основни  направления, свързващи общински центрове (втори клас) и третокласни пътища. Във  всяка област в България се планира да бъдат ремонтирани отсечките в най-лошо  състояние. Ще се боря за допълнителни 200 млн. лв. за тази цел, но всичко  зависи от възможностите на фиска. Имаме много ясна представа къде имаме  най-голяма нужда от ремонт на пътища и целта е да обхванем с обновяването цялата  територия на страната. Заради състоянието на пътната мрежа всяка година трябва  да се залагат допълнително минимум между 70 и 150 млн. лв. за тази цел. 

- Какви ще са новите правила, по които ще се сключват  договорите за пътно поддържане?
- В момента заседава формираната работна група, която трябва да  предложи изменения и подобрения. Предстоят търговете за текущ ремонт и  поддържане на републиканската пътна мрежа в 27 области за четиригодишен период.  Специфичното e, че този път ще поставим таван на стойността на единичните цени  за отделните видове дейности. Отделно ще бъдат обявени търгове за поддържане на  автомагистралите "Хемус", новите отсечки на "Тракия", "Люлин" и "Струма" Лот 0 и  Лот 1. За новоизградените магистрални участъци ще бъдат сключвани договори за  ниво на поддържане. Този тип договори е приложим за пътища в отлично или много  добро състояние и за съжаление е неприложим към останалата част от пътната ни  мрежа. Възложила съм на експертите от Агенция "Пътна инфраструктура" съвместно с  браншовите организации да изготвят становище за новите процедури. В отделни  договори ще се разпределят три дейности в поддръжката - предпазните огради,  пътните знаци и маркировката. Предвижда се работата да бъде разпределена в 6  региона. 

- Докъде стигна проучването за въвеждането на електронна  винетка? Обмисля ли се отново фонд за отчисление на акцизите от  горивата?
- Съвместно с колегите от транспортното министерство се работи  по адаптиране на Директива 1999/62/ЕО относно заплащането на такси от  тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури. Не отхвърлям нито една възможност за осигуряване на  необходимите финанси за поддържане на пътната инфраструктура. Но за следващата  година със сигурност ще запазим винетната система. Необходими са сериозни  проучвания и анализи, преди да се предприемат стъпки за промени.

- Постигнахме ли договореност с ЕС за включването на 2-ри и  3-ти клас пътища в обхвата на ОПРР?
- Концепцията е да бъдат финансирани определен брой пътни  отсечки от национално и регионално значение, осъществяващи достъп и връзка с  европейската TEN-T мрежа. Те са определени предварително на базата на  разработена методология за приоритизирането им от АПИ. Предвидените средства за  финансиране на пътна инфраструктура по ОПРР са на обща индикативна стойност  около 169 млн. евро - европейско и национално финансиране. През този месец  програмата ще бъде изпратена за повторно неформално съгласуване с ЕК. Очаквам да  получим коментарите на Комисията достатъчно рано, за да ги обсъдим с всички  заинтересовани страни още веднъж, преди програмата да се внесе официално, след  като се приемат регламентите за структурните и инвестиционни фондове. Считам, че  като представим солидни аргументи, ще успеем да защитим в максимална степен  българските приоритети и интереси, включително по отношение на необходимостта от  инвестиране и развитие на пътна инфраструктура от по-нисък клас, каквито са 2-ри  и 3-ти клас пътища.

- С транспортния министър предложихте да бъдат осигурени до 50%  национално съфинансиране за големите инфраструктурни проекти през следващия  програмен транспорт. Ясно ли е за кои отсечки ще отидат тези средства, ако бъдат  одобрени от кабинета?
- Индикативният списък вече е готов. Според приоритетите това  са Лот 3 на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, пътят между Видин и  Монтана, който е връзката с Дунав мост 2, магистрала "Хемус", София - Калотина и  тунелът под Шипка. Имаме готовност и за още проекти, стига да има достатъчно  финансиране за това.

- Каква ще е стойността на новата програма и какви ще са  принципните различия спрямо настоящия период?
- Индикативният бюджет на ОПРР възлиза на 1,377 млрд. евро с  включено национално съфинансиране от 15%. Общият ресурс на европейското  финансиране по програмата е в размер на 1,170 млрд. евро. Отделеният финансов  ресурс за реализиране на инвестиции е намален с 44% спрямо първоначално  предвиждания прогнозен бюджет на програмата. При програмирането на ОПРР  2014-2020 г. е възприет нов подход. Залага се на обвързване на целите на  Кохезионната политика със Стратегия Европа 2020 и постигане на целите на  регионалното развитие, чрез инвестиции в градовете двигатели на растеж. За да се  повиши ефективността при програмирането и изпълнението на ОПРР, е намален броят  на бенефициентите. Предвиждат се предефинирани бюджети за всеки град с  възможност за преразглеждане през 2016 и 2018 г. в зависимост от изпълнението.  Това ще позволи на общините да планират по-ефективно ресурсите си за подготовка  на проекти. Засилено ще се използват инструментите за финансов инженеринг. Това  е възможност за включване на бизнеса в инвестиционния процес и осъществяване на  публично-частни партньорства и генериране на допълнителен частен ресурс за  изпълнение на заложените в програмата мерки.

- Ще има ли нови правила за концесиониране на плажовете  ?

- Трябва да се уеднаквят правилата и ивиците да се предоставят  само чрез концесиониране, защото ползвателите за по-дълъг период имат по-голям  интерес да поддържат плажовете, в сравнение с наемателите. Предстои ни да  уеднаквим законодателството, за да няма различни процедури в различни закони.  Трябва и да се премахне опцията за наемане на плажове. Изискванията към  концесионерите ще се определят в решението на Министерския съвет за откриване на  процедурата, а изборът ще се прави чрез неприсъствен конкурс. Той ще се организира и провежда от междуведомствена комисия,  назначена от министър-председателя. 

- Как ще се поддържат ивиците, към които няма инвестиционен  интерес?
- Ще предложим областните управители да поддържат плажовете или  части от тях, които имат достатъчно посетители. И на тях да се осигурят  минималните изисквания за почистване и обезопасяване. 

mrrb