Министър Гагаузов: България разглежда развитието и задълбочаването на сътрудничеството между страните от Дунавския басейн като възможност за постигане на трайна стабилност и просперитет

Министър Гагаузов: България разглежда развитието и задълбочаването на сътрудничеството между страните от Дунав

07 октомври 2008 | 14:55

“В условията на обединяваща се и обединена Европа река Дунав възвръща ролята си на важна транспортна и търговска артерия, среда за отдих и обмен на културни образци и информация.  Усилията на всички нас трябва да се насочат към превръщането на река Дунав от естествена разделителна граница в сигурно място за навигация и атракционна дестинация за туризъм”. Това каза днес в Брюксел министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов по време на конференция “Дунав – реката на европейското бъдеще”.

Срещата е организирана по инициатива на представителството на провинция Банден – Вюртемберг към Европейския съюз на 6 и 7 октомври 2008 г., в Брюксел.

Конференцията се провежда в рамките на инициативата на Европейската комисия и на Комитета на регионите – “Отворени дни 2008”. В нея ще вземат участие представители на Европейската комисия, на Европейския парламент и на Комитета на регионите.

По време на срещата министър Гагаузов подчерта, че един успешен инструмент за развитие на Дунавското крайбрежие, който България прилага,  е териториалното сътрудничество. В рамките на програма ФАР – Трансгранично сътрудничество (ТГС) България – Румъния са осъществени или са в процес на изпълнение редица инфраструктурни проекти, които са насочени към улесняване на движението на стоки и хора насърчени са икономическото развитие и заетостта подкрепени са местни инициативи, насочени към интегрирано управление на водите на река Дунав, осъществени са съвместни дейности в областта на туризма и образованието, което да подобри качеството на живота на населението в граничния регион осигурена е техническа помощ за местен капацитит и подготовка на проекти, изтъкна в словото си министър Гагаузов.

Програмата за трансгранично сътрудничество България – Румъния 2007 – 2013 г. е насочена в три основни направления, каза още министърът: достъпност, социално–икономическо развитие и опазване на околната среда. Обединяването на хората, общностите и икономиките на българо-румънските гранични области, чрез съвместното използване на човешките, природните и екологични ресурси ще позволи да се облагороди пространството около река Дунав, а това включва пътища, инфраструктура, туристически, културни и исторически маршрути и атракции, подчерта министър Гагаузов.

Други инструменти, чрез които България подкрепя Дунавския регион са Оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фонд на ЕС. Регионалното развитие чрез интегрираното развитие на градовете по българското поречие на Дунав и туристическите атракции и маркетинг, развитието на селските райони, опазването на околната среда, подкрепата за развитие на речния транспорт и корабоплаването по Дунав и развитието на човешките ресурси са ключов елемент от цялостната национална визия за Дунавския регион, каза в заключение българският министър.

В рамките на конференцията българската държава представя на специален щанд – изложба своите туризъм, културно наследство, икономика и фолклорни традиции, както и материали за съвместни, трансгранични и транснационални проекти, свързани с развитието на дунавското пространство.

Дирекция “Европейска координация и връзки с обществеността”

mrrb