Министър Гагаузов се срещна с министър-председателят на Федерална провинция Саксония-Анхалт проф. д-р Волфганг Бьомер
Министър Гагаузов се срещна с министър-председателят на Федерална провинция Саксония-Анхалт проф. д-р Волфганг
От Министерство на регионалното развитие и благоустройството
04 ноември 2007 | 23:12
Сътрудничеството между България и Саксония-Анхалт трябва да се отрази благоприятно на двустранните търговски отношения, каза министър-председателят на Федерална провинция Саксония-Анхалт проф. д-р Волфганг Бьомер на среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.
По време на посещението ми тук се срещнах с представители на германски компании и им представих инфраструктурите обекти, които предстои да се изграждат в България. По този начин искаме да събудим техния интерес, така че германските фирми да участват в конкретни проекти, заяви министър Гагаузов.
Проф. д-р Волфганг Бьомер и министър Гагаузов се обединиха около идеята, че в сферата на туризма може да има добро сътрудничество между България и федералната провинция. Българският министър посочи, че през миналата година 600 хиляди германски туристи са посетили българското Черноморие.
Знаем, че темата за защитата от наводненията е много актуална при вас, но за нашата провинция това е всекидневие, защото в Саксония – Анхалт е най-голямата отсечка от р. Елба в Германия. Преди т. нар. наводнение на века през пролетта на 2002 г. само 67 км от дигите /5%/ отговаряха на изискванията, а сега 440 км от общо 1340 км диги /30%/ отговарят на изискванията. Това каза министърът на селското стопанство и околната среда на провинция Саксония – Анхалт Петра Вернике по време на срещата си с министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.
Министър Вернике изтъкна големия опит, който има провинцията със санирането на дигите. С цел защита от наводненията е създаден и специален информационен център, който предоставя прогнози за покачването на водите на р. Елба. Изработени са работни карти с естествените области на наводненията, които са достъпни и прозрачни за населението. По законов път е прокарана забрана за строеж на жилищни сгради в застрашени от наводнение терени. Федералното правителство и министерството на селското стопанство и околната среда, което аз ръководя е готово да сподели своя опит и представи ноу-хау при решаването на проблема с наводненията, подчерта министър Вернике.
В провинцията действат доброволни служби за защита от наводнения, които се ръководят от кметовете, а федералното правителство осигурява средства за обучението на членовете им. Основната функция на тези служби е да осъществяват постоянен контрол върху дигите и другите съоръжения за защита от наводнения.
Още в първите си дни правителството се сблъска с проблема за отстраняване на последиците от наводненията през лятото на миналата година, каза министър Асен Гагаузов. Той информира г-жа Вернике за изготвените от правителството краткосрочна и средносрочна програма за ликвидиране на последствията от наводненията. За нас сега е много важно да започнем изработването на програма за трайно изграждане на инфраструктурата за минимализиране в бъдеще последствията от подобни наводнения, изтъкна министър Гагаузов. Българската страна може да използва опита на Саксония – Анхалт по отношение на проектирането на надеждни съоръжения в населените места.
Двамата министри се обединиха около идеята за организиране на конференция в България, на която експерти от Министерството на селското стопанство и околната среда на провинция Саксония – Анхалт да представят опита си по отношение предпазването от наводнения.
Дирекция “Връзки с обществеността и протокол”