Министър Иван Шишков в интервю за в. „24 часа“: Обещаха ми тунелите на "Хемус" да са готови до края на септември

Министър Иван Шишков в интервю за в. „24 часа“: Обещаха ми тунелите на "Хемус" да са готови до края на септемв

30 август 2022 | 09:50

 

-Първите, които кандидатстват до март 2023 г. за Санирането на блока, ще са със 100% европейско финансиране

 

- Разплащаме за участъка на магистралата до разклона за Плевен и Ловеч и строителството продължава

 

- Г-н Шишков, имате ли готовност през септември да обявите процедурата за санирането на жилища по плана за възстановяване?

- Да, работим и сме готови. Това са 1,2 млрд. лв. за жилищни сгради и 600 млн. за обществени. Особено държавният фонд е в лошо състояние.

- Какъв процент ще е безвъзмездното финансиране и какъв процент самоучастието на домакинствата?

- За първите, които кандидатстват до март 2023 г., инвестицията 100% ще е европейски пари. А след този срок самоучастието на етажната собственост ще е 20%. Това не е наша приумица, а изискване на ЕК.

- Къде е справедливостта тогава? Какво прави тази дата разделна?

- Така е по одобрения план. Тези, които са най-напред, ще получат 100% финансиране. Не забравяйте, че от предишната програма за Санирането има блокове с проекти и те не можаха да се направят. Сега най-вероятно те ще могат да се включат веднага.

- Какви ще са правилата за санирането на жилищните сгради? Къде ще се кандидатства - в министерството или в общините?

- Това, което обсъждаме, е всички добри практики от миналата програма да бъдат повторени. Нашата предварителна нагласа е да се кандидатства в общините, както беше преди. Те вече имат опит. Като главен архитект на район зная колко трудно беше с убеждаването на хората. Сега на общините ще им е по-лесно.

- Да, хората вече знаят, че няма да им вземат жилищата.

- Тогава имаше голям проблем да убедиш някого, че като нещо ти се дава без пари, то е за твое добро.

- За колко сгради при сегашните цени ще стигнат тези 1,2 млрд. лв.?

- Зависи от големината на сградите. Ако се включат по-големи, ще стигнат за по-малко. Най-елементарните разчети е за 3,5 млн. кв. м разгърната застроена площ. Това са 1000-1500 големи сгради.

- Докъде е новата програма "Развитие на регионите"?

- Очакваме да бъде одобрена през октомври, бюджетът е 1,843 млрд. евро. Направленията са "Интегрирано градско развитие" и "Интегрирано териториално развитие на регионите". До края на годината ще обявим покани за кандидатстване и догодина ще започне изпълнението. Ще разчитаме на сътрудничеството между общините по регионалните проекти.

- Кога ще има индексация на строителните договори?

- Това, което заварихме в регионалното министерство -имаше готова методика, при среща със строителния бранш те казаха, че стоят зад нея. Оказа се, че ситуацията не е точно такава по две причини. Първата е, че Министерството на финансите и Агенцията за обществени поръчки не приеха направеното преди. В методиката имаше още един обезпокоителен текст, че таванът на индексацията е 15%, всички фирми бяха против това.

Целта в момента е до сряда да приключи писането на новия вариант на методиката и в сряда или четвъртък да бъде публикувана за обществено обсъждане. Тя ще е различна от другата най-малкото заради това, че няма да има таван от 15 %. Инфлацията, особено в строителния бранш, е по-голяма.

- Проекти за колко милиона евро са спрени заради тази липса на индексация на договорите?

- Проектите, които са спрени, не са само на регионалното министерство, а на общини, на транспорта. Във всеки сектор е така и затова този проблем трябва да бъде решен. Знаете, че закона го промениха в последния ден на Народното събрание. На четвъртия си ден направих среща със строителите и оттогава всички институции работят в тази посока.

- Колко пари ще струва тази индексация?

- Не мога да кажа. Ако някой направи такава оценка, то е Министерството на финансите, то трябва да конкретизира финансовата рамка.

- Смятате ли, че във вашия мандат може да се отвори строителството?

- Ясно ви казах -ако до сряда-четвъртък методиката е готова и публикувана за обсъждане, което е 14 дни, след това веднага ще имаме постановление на

Министерския съвет и ще приключим.

- За да се хване период от строителния сезон ли?

- Това е идеята. За съжаление, нещо, което смятахме за готово, се оказа от онези пожари, които да гасим. Но все пак са преодолими. Ясно ми е, че всеки изминал ден е загуба.

- Уволнихте предишното ръководство на "Автомагистрали", защото не ви е докладвало кога ще приключат ремонтите на тунелите на "Хемус". Кога ще спрат задръстванията пред тунелите?

- Направих внезапна проверка на 1-и и 2-и лот на "Хемус". Спрях да видя какво се случва при тунелите "Витиня" и "Ечемишка". И видях тъмнината в тунела. Не смятам, че някой непрекъснато трябва да убеждава ръководството на "Автомагистралите", че трябва максимално бързо да се строи и че това тормози българските граждани.

- Шеста година са тези ремонти.

- Страшно е. Ръководствата на "Автомагистрали" и на пътната агенция ми казват, че въпреки забавянето до края на септември двата тунела ще са ремонтирани. За "Витиня" съм притеснен, за "Ечемишка" смятам, че може да го направят. Обещали са, ще видим какво ще се случи. Другото, което пречи на движението, е укрепването на един от виадуктите. Няма да успеят да свършат до края на септември, категорични са, по-добре да ми кажат истината, отколкото да лъжат. Обещаха до края на ноември, преди зимата, да са готови. Тъй като ремонтът е започнал като авариен, а е станал основен, искам да ми представят проекти и точен график кога ще бъде завършен. За жалост, както и много други ремонти са започнали като текущи, а са се превърнали в основни.

- Защо се объркаха така нещата в строителството - да няма проекти, ясни правила?

- Говоря си с фирмите и ги попитах - защо всичко са ви възлагали като текущи ремонти, като е можело едните да са текущи, другите основни, можело е да има някакъв ред. Както са направени рамковите договори за текущи ремонти, на същия принцип са могли да направят за основни. Те самите предложиха да спрем поръчките и да се направят нови - за текущ и за основен ремонт, в което има много логика. Това ще стабилизира законово бранша.

- Нали беше обявена процедура?

- Беше обявена за текущи ремонти от предишното ръководство на АПИ, без да се допита до мен. Ако наистина пътностроителният бранш го желае, ние ще го подкрепим. Те са разбрали, че за самите тях е добре да са ясни регламентите.

- Как се решава този проблем?

- Поръчките да бъдат за основен и за текущ ремонт. За да е ясно - когато се прави един текущ ремонт на пътя и изведнъж излязат конструкции за основен ремонт, да може да се направи.

- Това няма ли да струва много пари?

- Огромното количество пари, които са раздавани във времето назад, са били за текущи ремонти, но те са съдържали и основни ремонти. Поискал съм справка от АПИ в последните 7-8 години какви основни ремонти са правени на пътищата. И ще видим, че почти не са правени. Основният ремонт има един основен плюс - че се прави с проект, с надзор и се въвежда в експлоатация с държавна приемателна комисия. Давам ви пример с ремонта при Чирпан на АМ "Тракия". Започнали са го като основен, направили са го като текущ, а той си е основен. Затова е много по-чисто да се направят конкурси и за текущ, и за основен ремонт. Да, ще има единични цени за едното и за другото.

Северна България, г-н министър, е 20 г. назад с инфраструктурата. Една "Хемус" започна да се прави и е доникъде. Откъде ще намерите пари за участъците, за които няма проблем, освен че не се плаща?

- За лотовете 1,2 и 3 на "Хемус" до разклона за Плевен и Ловеч има пари от бюджета на АПИ. Това са единствените лотове, които имат разрешение за строеж. В последните 7 месеца по тях не се работи, растат само храсти. Има конструкции по мостовете, които са предварително напрегнати и ако не се завършат и не се натоварят, ще трябва да изхвърлим и това. Доста безхаберно се е работило. Ще направим възможното тази седмица да разплатим и да започне веднага Застрояване.

- Какво ви е разбирането за веднага?

- Плащаме и започваме тази и другата седмица. Тук не става въпрос за думи и обещания, нямаме никакво време. Това, което искам да ви кажа за Северна България, е, че аз също смятам, че проблемът в развитието на страната в севера и юга е заради инфраструктурата. Има още една основна артерия, която, ако не се направи, България пак ще бъде разделена на Северна и Южна. Това е оста, която тръгва от Русе, отива до Велико Търново и би трябвало да слезе на юг, до КПП Маказа. Връзката с тунела под Шипка е проблематична, защото са две ленти и те няма да понесат движението.

- Ще бъде зарязан тунелът под Шипка ли?

- Не съм казал, че ще го зарежем. Трябва да направим концепция това движение откъде да мине. Ако то може да мине през Прохода на републиката като скоростен път, може да се окаже по-добрият вариант. Защото основното движение от север на юг сега минава през прохода.

- Откъде да мине? Нормално е да не се катерят завоите към Шипка.

- Не само. Шипка е малко встрани от оста, която идва от Русе, Велико Търново и да слезе към Маказа. Това е оста, която пресича три Магистралите - "Хемус", "Хемус" и "Струма". Това е свързаност между севера и юга и това е нещото, което спешно трябва да се проектира цялото. Разбира се, без да изключваме, че трябва да завършим "Хемус".

- Пак ви питам - и затапвате тунела под Шипка, така ли?

- Не съм казал такова нещо. Трябва да го проучим. Може да се окаже, че и двете оси трябва да работят. Казах, че тунелът под Шипка е решен, без да има обща концепция минаването от север на юг. Той е хвърлен просто така. Там е направен обходът на Габрово с подход към тунела, който също е две ленти. Ако не беше направен обходът, можехме да препроектираме по-широк тунел, но няма да имаме широк път до него. Проблемът е, че като няма цялостна концепция за всички тези пътища, Магистралите, връзки север-юг, изток-запад, всичкото го правим на парче. Ще ви дам пример с пътя Видин - Ботевград. Това движение отива в Магистралата "Хемус". Това обаче е част от коридор север -юг към Гърция.

- Като че стигаме до тунела под Петрохан, нали?

- Ако се направи връзката от Монтана, тя излиза на Магистралата "Европа", това означава с 60 до 80 км по-кратка връзка.

- Вие имате няколко месеца като министър, къде отидохме към тунела под Петрохан, за който се говори от 2002 г.?

- Това не пречи. Вие разсъждавате върху това кой ще започне да строи утре.

- Следващият министър може да има други концепции.

- Искам като експерт да предложа една стратегия за развитието и строителството на всички Автомагистралите. Ако искат - да се съобразят. В момента си говорим за едни парчета от Магистралите. За "Хемус" няма проект. Държавата, ако иска да влива милиарди, няма къде да ги инвестира.

- Магистралата "Хемус" кога може да стане готова?

- Когато се реши проблемът с последните два лота. Не е започнало проектирането за тях. Това, което оставихме от предишния служебен кабинет, питах какво се е случило за 7 месеца, казаха - нищо. В 4-и и 5-и лот ние направихме отчуждаването при предишния служебен кабинет. Изготвихме текст за търпимост и възможност да узаконяване на Застрояване за тези два лота и го оставихме на политиците да го одобрят, за да продължи строителството. Не сте чули да е одобрено. Сега ще приготвим текста, ще го пуснем за обществено обсъждане и ще го внесем в Народното събрание. Това е блокирало двата лота, за които има проекти, отчуждаване, има ПУП. Седем месеца никой не направи текст в ЗУТ да даде възможност за узаконяване и търпимост. Би трябвало да се направи програма за 30 г. за развитие на пътищата. Не се прави проект, не се прави ОВОС за една година.

- Какво ще свършите като служебен министър?

- Като служебен кабинет ние нямаме амбицията да инвестираме. Ние трябва да осигурим зимното почистване, трябва да осигурим интерконектора с Гърция, пътното поддържане като направени конкурси за следващите три години.

- Интерконекторът ще стане ли до 1 октомври?

- Много активно помагаме на строителя. Той е най-облагодетелстван в държавата. Никога не съм си представял, че буквално ДНСК ще помага на надзора всеки ден, тя е консултант на надзора, което е абсурдно.

 

*Снимка:  Велислав Николов ,"24 часа"

Министерство на регионалното развитие и благоустройството