Министър Лиляна Павлова изнесе лекция на тема регионална политика пред над 100 студенти и техните преподаватели от Русенския университет „Ангел Кънчев“

Министър Лиляна Павлова изнесе лекция на тема регионална политика пред над 100 студенти и техните преподавател

13 май 2016 | 19:38

Регионалната политика е задължена да дава рамката на развитие на регионите. Трябва да съчетаваме различните политики и сектори, за да имаме растеж. Това коментира министърът на регионалното развитие и благоустройството д-р Лиляна Павлова по време на лекция пред студенти от Русенския университет „Ангел Кънчев“. Пред над 100 студенти и техните преподаватели тя представи възможностите, които регионалната политика дава за привличане на инвестиции в регионите. На лекцията присъстваха академичното ръководство на Русенския университет, ректори на софийски и варненски университети и ректорът на МГУ “Св. Иван Рилски” проф. д-р инж. Любен Тотев - председател на Съвета на ректорите на висшите училища в България.

„Можем да получим подкрепа за реализацията на различни политики чрез европейските фондове. Със средства от Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г. Русе възвърна блясъка си на „перла“ на долен Дунав“, отбеляза тя и допълни, че резултатите от инвестициите са видими. Министърът отбеляза, че в програмния период до 2020 г. е сменен подходът, по който ще се инвестират европейските средства, за да се работи по интегрирани проекти с ясна концепция и смисъл, за да има синергичен ефект. Време е да привлечем по-активно бизнесът, каза тя. 
Европа вече не финансира базисна инфраструктура. Този програмен период е последният, в който получаваме европейски средства за такава. Целта на нашата програма е да направим системи и фондове, чрез които да привлечем бизнеса. Първо трябва да привлечем банковите институции, които да допълнят европейския ресурс, заяви министърът.
 
Разработихме Национална концепция за пространствено развитие на територията, според която най-подходящият модел за развитието на територията на страната до 2025 г. е умерен полицентризъм, каза още Павлова. Направена е оценка на силните и слабите страни на всеки регион, за да се прецени как да го подкрепим. Не трябва да забравяме малките населени места, които трябва да бъдат развити заедно с периферните градове, за да намалим миграцията, подчерта министърът.
 
Пред студентите министър Лиляна Павлова коментира и развитието на стратегическа пътна инфраструктура. „Целта на правителството е до 2025 г. да развие магистралния пръстен, заедно с вертикалните връзки, които следват европейските транзитни коридори“, обясни тя. След завършването на автомагистралите „Тракия“ ,„Марица“, дострояването на АМ „Струма“, усилията са насочени към Северна България, за да се преодолее дисбаланса в развитието. За пример министър Павлова посочи осигурените от правителството допълнително 100 млн. за ремонт на пътни участъци - приоритетно за Северна България през тази година. Ще бъде обявена и тръжна процедура за дострояването на АМ „Хемус“. Проектира се магистралата Русе -Велико Търново, заедно с южния обход на Русе, западният обход на Бяла и бъдещата връзка с Прохода на република. В бъдеще трябва да се развие направлението към Свиленград. Важни са също тунелът под Шипка и направлението София–Видин. Министър Павлова обясни, че са необходими над 5 млрд. лв., за да се реализират всички проекти и затова се работи поетапно. Тя допълни, че въвеждането на ТОЛ-система за ползването на републиканската пътна мрежа ще позволи осигуряването на повече средства за реинвестиция в пътна инфраструктура. „По-справедливо е този, който най-много руши пътищата да заплаща повече, затова смятаме, че системата, която ще въведем е по-справедлива“, обясни Павлова.
Реформата в кадастъра също бе представена пред младите хора. Регионалният министър обясни, че в момента само 20% от територията на страната е покрита с кадастрална карта. Промените, които се правят в момента целят към кадастралната карта да се влее картата на възстановената собственост, с което почти цялата територия на страната ще е покрита с кадастър. В бъдеще ще се работи и за изготвяне на кадастрални карти и регистри на подземната и надземна инфраструктура и имотния регистър. Министър Лиляна Павлова запозна студентите и с реализацията на ВиК реформата, Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и др.
 
Редица въпроси бяха зададени към регионалния министър. На въпроса ще има ли втори мост над Дунав или тунел под реката при Русе, министър Павлова отговори че правителството подкрепя изграждането на два нови моста над реката - Оряхово – Бекет и Силистра – Кълъраш. На този етап няма техническа възможност за разширяване на „Дунав мост“, както и достатъчна подкрепа от румънска страна за строителство на нов, успореден на стария. „Важно е, че ние сме по-готови и знаем при постигане на съгласие от двете страни откъде ще започнем“, подчерта Павлова. На въпрос за мерките за икономическото развитие на региона министър Павлова обясни, че сред тях са строителството на магистралата Русе - Велико Търново и обновяването на направлението Русе- Варна. Тя напомни, че в предишния мандат, правителството с премиер Бойко Борисов е подкрепило рехабилитацията на направлението Русе - Шумен –Варна с изграждането на трета лента за освобождаване на трафика. Според регионалния министър публично-частното партньорство е важен инструмент за развитие, чийто потенциал не се използва достатъчно у нас. Павлова даде пример, че България е на второ място в Европа по брой, количество и източници на минерални води, но не гои използваме, а това е сфера на публично-частно партньорство, което може да носи приходи и заетост.
 
 
 
mrrb