Министър Лиляна Павлова: Националната програма за енергийна ефективност ще e основна за строителния бранш и общините през първата половина на годината

Министър Лиляна Павлова: Националната програма за енергийна ефективност ще e основна за строителния бранш и об

25 януари 2016 | 17:47

 Изискванията за допустимост на сгради за участие в Националната програма и мерките за енергийна ефективност, които ще получат финансиране от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. дискутира днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова с над 300 представители на общини и областни администрации в страната. Въпреки променените изисквания на Националната програма, с които се допуска участие на сгради с под 36 апартамента, приоритетно ще се работи по санирането на панелния сграден фонд, а след това по сградите с по-малко апартаменти, строени по неиндустриален способ, заяви Павлова.


По Националната програма вече са сключени споразумения за обновяването на около 2000 сгради, като в момента се работи по 600 от тях, съобщи министърът. Най-много сгради са одобрени в област Бургас – 245, следвана от областите Благоевград, Хасково, София, Пловдив, Стара Загора. Лиляна Павлова информира участниците в дискусията, че ще се направи точен анализ на данните от проведените обществени поръчки и тези, които са в ход. Така ще стане ясно какъв ресурс е изразходван до момента и ще се направи по-точна прогноза за разходване на средствата. 

От анализа на изпълнените до момента проекти, включително и по европейската програма, стана ясно, че има възможност за намаляване на лимитите, които правителството прие като пределни цени за различните видове дейности по Националната програма за енергийна ефективност, включително за обследване и проектиране. Участниците в срещата бяха информирани, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикува нови пределни стойности на отделните видове дейности, необходими за реализацията на обектите.

Регионалният министър предупреди, че ще има по-сериозен контрол и строгост към общините относно реализирането на програмата, заради засечени нарушения и слабости при обявяването на поръчките за избор на изпълнители. Тя съобщи, че забележките са свързани основно с конструктивното обследване на сградите, тъй като има опити на общини да обявят дейности в тази посока, въпреки, че изготвените доклади не съдържат подобно изискване. 

Бе отправен призив кметовете да бъдат стриктни, защото програмата е за енергийна ефективност на сградите, а не за основен ремонт и укрепване. „Всеки лев, похарчен извън необходимото, ще лиши гражданите от възможност да се възползват от програмата, за това е нужно да се правят икономии“, обърна внимание Павлова.  Тя посъветва кметовете да отменят обществените поръчки, които са изчислени по старите лимити, за да няма нарушения. „Ако установим пропуски, ще бъдем безкомпромисни. Затова ще има стриктен контрол“, предупреди регионалният министър, като целта е да няма разточителство. Санкции ще има не само към кметовете, които допускат нарушения, но и към тези, които не подават регулярно информация за напредъка по програмата. Очакванията ни са тя да бъде основна за строителния бранш и общините през първото шестмесечие на годината, подчерта Павлова. “Това значи инвестиции за регионите, работни места и активна дейност за бизнеса. Това трябва да мотивира общините по-бързо да действат с обществените поръчки и процедурите“, призова тя.

Регионалният министър даде висока оценка на общините Бургас, Благоевград, Асеновград, Тервел, Севлиево, Кърджали, Ловеч и Димитровград, които през 2015 г. са успели да обновят най-много жилищни сгради.

Тя отчете сериозен успех по приключилата европейска програма „Енергийно обновяване на българските домове“, финансирана от Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013. По нея за по-малко от година са санирани 156 сгради от одобрени 293 в цялата страна. „Това е грандиозен успех, имайки предвид, че буквално наваксвахме програмата от нулата, защото предишното правителство я замрази за 2 години“, напомни Павлова. Резултатите сочат, че в тях вече се отчита спестяване на енергия между 40 и 50%, което говори за ползите от програма, паралелно с променения градски облик и среда. Министърът информира, че предстои на заседание на Министерския съвет в сряда да бъде взето решение останалите незавършени по програмата 137 сгради да бъдат прехвърлени за изпълнение по Националната програма за енергийна ефективност през общините. Кметовете и областните управители ще получат пълната проектна документация на всички одобрени сгради, включително строителните разрешения, като ще се извършват единствено дейности за енергийна ефективност. Важно условие е кметовете да обявят обществени поръчки за избор на изпълнител и да започнат реална дейност. „Така ще подкрепим гражданите, които положиха усилия и участваха. При максимално бързо сключване на договорите, още през лятото по домовете ще може да се работи“, отбеляза Павлова. Най-много сгради по тази програма остава да се санират в  София – 50 на брой и в Пловдив - 15, като в останалите области те са по 1 или 2  на брой. 
mrrb