Министър Петя Аврамова: Трябва да спрем обезлюдяването на по-малките населени места

Министър Петя Аврамова: Трябва да спрем обезлюдяването на по-малките населени места

04 юни 2019 | 18:00

За нас като Министерство на регионалното развитие и благоустройството е важно да подкрепяме всички региони в страната, за да спрем обезлюдяването на по-малките населени места и концентрацията на населението в големите градове. Затова със средства от националния бюджет и по линия на европейската солидарност се обновява градската среда, инвестира се в модернизацията на над 400 училища и детски градини, здравни и социални заведения.

Това каза във Варна днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова. Там тя участва в дискусията на тема „Образцова община“ и връчи награди на отличени общини.

Регионалният министър обърна внимание, че през новия програмен период се предвижда фокусът да бъде върху проекти, които отговарят на нуждите и спецификите на всяка област. Така финансирането ще стигне и до най-малките населени места и няма да има бели петна по картата на България, което ще позволи на хората да останат по родните си места.

Изграждането на модерна пътна инфраструктура продължава да бъде приоритет, защото удобните пътища привличат нови инвестиции, правят хората гъвкави и мобилни, подобрява качеството на живот, каза още Аврамова.

Затова се ускорява изграждането на АМ „Хемус“. Предвижда се връзката между София и морската ни столица да бъде готова до края на 2023 г. Внимание се обръща и на по-малките пътни артерии, които също са важни за икономическото развитие на региона. Със средства от ОПРР вече е напълно ремонтиран второкласният път Варна - Добрич - Кардам, който е най-кратката връзка от Румъния към курортите по българското Черноморие. Със средства от бюджета на АПИ в размер на близо 26 млн. лв. бяха ремонтирани виадукт „Звездица“ и 8 км от АМ „Черно море“, както и 12 км от първокласния път Златни пясъци – Варна.

В отговор на въпрос от медии за изграждането на АМ „Черно море“ министър Аврамова коментира, че магистралният пръстен е приоритет на правителството, но се работи според възможностите на бюджета и средствата от европейските фондове. Обсъждани са различни варианти, включително концесия. В момента с европейско финансиране се изгражда магистрала „Струма“, като тече тръжна процедура за участъка през Кресненското дефиле. От бюджета бяха осигурени 112 млн. лв. без ДДС за 134 км от магистрала „Хемус“. Работи се по изготвянето на всички проекти, ПУП-ове и парцеларни планове за последния участък от 90 км между Велико Търново и Буховци на магистралата.

Около 240 млн. лв. са необходими за основен ремонт на долно и горно строене, подмяна на пътната плоча и асфалтовата настилка на Аспаруховия мост, защото съоръжението е подобно на виадуктите по магистралите. За него ще се търсят целеви средства. Текущият ремонт се изпълнява от общината по споразумение с АПИ.

Сред важните за Варна проекти е и този за ВиК инфраструктура на стойност близо 140 млн. лв. Над 80 млн. лв. ще бъдат предоставени безвъзмездно от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. ВиК дружеството вече входира проекта в Управляващия орган.

Регионалният министър коментира, че вече има концепция за нов Закон за водоснабдяването и канализацията. Предстои да бъде сформирана работна група, която ще изготвя текстовете. Обсъждат се всякакви варианти, така че секторът, който е недофинансиран, да може да предоставя добра услуга. Преработва се проектът на наредбата за ВиК услугите, като се търси най-справедливия начин за разпределение на отчетените водни количества.