Министър Терзиева: Работим за намаляване на различията между регионите и повишаване на социално-икономическото развитие на страната

Министър Терзиева: Работим за намаляване на различията между регионите и повишаване на социално-икономическот

15 май 2014 | 16:59
Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева участва в публично изслушване на тема „Политики за развитие на изостаналите региони“, организирано от Икономическия и социален съвет на Р България и Европейския икономически и социален съвет.
“Основен приоритет на нашето правителство, е намаляването на социално-икономическите различия между регионите в България, както и спрямо регионите в ЕС“, каза на форума Терзиева и изтъкна, че за жалост България е най-бедният регион на ЕС. Според нея през последните 4 години дисбалансът на национално ниво се задълбочи, а на европейско ниво не можем да се похвалим с напредък. 
Министърът изтъкна ролята на разработената от правителството  Национална стратегия за регионално развитие на република България до 2022 г., както и Регионалните планове за развитие за периода 2014-2020 г., в които са отчетени регионалните и местни интереси и потенциал. Създадени са и 6 регионални съвета, с които се провеждат периодични срещи. „Ключовите приоритети за регионално развитие, определени в Стратегията, са насочени към активизиране на специфичния потенциал на регионалните и местни икономики и подкрепа за повишаване конкурентоспособността на малкия и средния бизнес“, коментира Терзиева. 
Стратегическата рамка за развитие на българските региони е в съответствие с целите и инвестиционните приоритети на регионалната политика на ЕС - Стратегията Европа 2020. Десислава Терзиева подчерта, че ще се прилага интегриран подход за подобряване на взаимодействието и постигане на синергия между политиките за развитие на регионално и местно ниво. Значителна част от предвидените приоритети и мерки са ориентирани към най-изостаналите в развитието си региони в България, като Северозападен и Северен централен район. 
По ОП „Региони в растеж” 2014-2020 г. е планирана подкрепа за градове-двигатели на растеж, както и за техни опорни центрове, които балансират растежа за преодоляване на вътрешнорегионалните различия. Специален акцент за преодоляване на изостаналостта на българските региони е участието в програмите на Европейския съюз за европейско териториално сътрудничество.
„Новите програми и проекти, подпомагащи развитието на изоставащите райони, ще бъдат подкрепени и от един реален процес на децентрализация на държавното управление“, заяви министър Терзиева. Това ще даде възможност на общините в по-голяма степен сами да мобилизират и управляват собствени и привлечени средства за изпълнение на важните за бизнеса и хората по места  проекти. 
Министър Терзиева отбеляза, че европейските средства са само един от инструментите за финансиране на инфраструктурните проекти у нас. Според нея трябва да се наблегне на реализирането на проекти чрез  публично-частно партньорство и от друга страна държавния бюджет. Министърът припомни, че тази година за първи път правителството е създало публична инвестиционна програма за инвестиции в размер 500 млн.лв., което е първия положителен сигнал към ЕС, че страната ни се ангажира да инвестира бюджетни средства в развитие на регионите с цел да стимулира икономическия растеж и създаването на работни места. Тя отчете, че работим активно по подготовката и изграждането на основните магистрални участъци и пътната инфраструктура. До края на годината МРР предвижда да пусне в експлоатация нови 90 км магистрали. Изпълнява се и новата политика за превантивен ремонт и рехабилитация на малките пътища от втори и трети клас, които свързват регионите и малките населени места, защото всички граждани имат право на модерни и безопасни пътища. Това е политика, която правителството започна да реализира с 50 млн.лв. от ПИП. Тази политика ще е продължим и в бъдеще, защото държавата трябва да инвестира в ремонта на малките пътищата. 
В заключение министърът на регионалното развитие заяви, че целта е се обърне тенденцията и различията между големите и малките населени места да започне да намалява. Това е необходимо, както за хората от най-изостаналите региони, така и за цялостното социално-икономическо развитие на държава.
 
mrrb