Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за предаването "Лице в лице" по БТВ

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за предаването "Лице в лице"

07 ноември 2014 | 19:01

Водещ: Връщаме се в студиото с Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие. Здравейте и добре дошли.

Лиляна Павлова: Здравейте.

Водещ: За втори път ви е това. Спомням си, когато предния път ми гостувахте, ми казахте следното – желаните партньори изглеждат невъзможни, визирайки РБ. Тогава много силно се съмнявахте. Случи се да сте с желаните партньори по вашия израз. Просто ви цитирам. Но имаше ли момент, в който смятахте, че няма да има правителство?

Лиляна Павлова: Доста често имахме тези моменти. Нормално е след толкова тежки и дълги преговори, които траеха часове наред, винаги имаше някакво колебание. Но въпреки всичко важното е, че постигнахме целта си. Смятам, че резултатът е добре. И трябва да дадем сега шанс да покажем какво сме .

Водещ: Приемате ли тезата, че преди малко разговарях с най-спорния министър от квотата на реформаторите, а сега с най-безспорния министър от квотата на ГЕРБ? Чувате ли се на мястото си?

Лиляна Павлова: Да, мога да кажа, че имам увереността, че познавам работата на това министерство, знам с какво трябва да се захвана веднага – познавам хората, познавам проблемите и се надявам именно това да ми дава едно предимство именно в ситуация като тази – много сложна, с много проблеми, още от понеделник да започна активно да работя без забавяне по всички тези въпроси.

Водещ: Аз ще ви питам за тези неща и предполагам, че ще ми гостувате и по-нататък за конкретни теми. Тъй като това е нулева година за еврофондовете. Това е една ужасно загубена година и много ще говорим. Но преди това нещо, което е важно, според мен, за нашите зрители от гледна точка трайността на кабинета. Чух едно много любопитно мнение на Мирослав Найденов, вашия колега министъра на земеделието в предния кабинет. Той каза – ще му бъде много трудно на Борисов, тъй като той е свикнал да казва той последното изречение, или нещо подобно го цитирам. За Реформаторите той не е абсолютният авторитет и това ще го наранява. Общо взето перифразирам. Мислите ли, че това ще бъде проблем в тази коалиция?

Лиляна Павлова: Не мисля. И ще ви кажа защо.  Първо, защото ние и днес чухме ясната и категорична подкрепа и от нашите коалиционни партньори за това, че има пълна подкрепа нашият лидер да бъде и министър-председател.

Водещ: То затова не се спори. Въпросът е така както вие от ГЕРБ го гледате с възхищение и му приемате последната дума, мислите ли, че с Реформаторите ще се случи?

Лиляна Павлова: Знаете ли, вижте, аз съм го казвала неведнъж, ще го повторя още веднъж в това студио. През цялото време на предишното управление, в предишния мандат, когато бяхме, включително и в опозиция в парламента във всеки един момент, по всяка една тема, по всеки един проблем, когато лично аз, но и мои колеги, но аз мога да говоря от собствено лице съм отишла с аргументи защо едно решение, което той е взел или иска да вземе не е правилно или трябва да бъде променено и съм дала добри аргументи за това, той си е променял мнението и ...

Водещ: Сериозно ли говорите?

Лиляна Павлова: И съм категорична в това. И мога да ...

Водещ: Колко пъти сте имали такива проведени разговори.

Лиляна Павлова: Това не важи само за мен. Той е изключително диалогичен човек, първо. Второ, неведнъж се е случвало да си промени мнението или да вземе под внимание това, което му се казва, когато аргументите са сериозни. Това се е случвало много пъти, включително, когато сме говорили за много сериозни, много тежки законодателни промени, като Черноморското крайбрежие, като застрояването, като Закона за пътищата. Тогава, когато дори нашите кметове от ГЕРБ скочиха и казаха „Не, ние не сме съгласни с нея или с това предложение, ние искаме да строим, да кажем на Черноморското крайбрежие”, той е заставал зад аргументите, повече отколкото е заставал. Така че той мисля, че и в последния месец на преговори много ясно се даде да се разбере и се видя от всички ...

Водещ: Това е един друг Борисов, поне от

Лиляна Павлова: ... направи компромиси, и то страшно много компромиси. Голяма част от компромисите са именно благодарение на него.

Водещ: Най-вероятно е така. Но аз се сещам сега за последния случай – вие влязохте за КТБ в парламента с едно решение, вследствие на това, което каза Искров Борисов стана и еднолично отмени това, което бяхте гласували в икономическата комисия. И на практика обезсмисли...

Лиляна Павлова: Не, не беше еднолично. Ние също търсихме и вие видяхте моето изказване преди неговото изказване. Аз казах и апелирах лично към ръководството на БНБ – ако те в този момент, в който обсъждахме ситуацията в КТБ излязат и кажат, че банката е невъзвратим процеса и тя трябва да бъде обявена в несъстоятелност, ние спираме диалога по темата и тогава става безсмислено всичко, което ние предлагаме като решение. Така че това не е едноличното решение само на Борисов, това е нашето експертно мнение, което беше потвърдено от БНБ, които бяха предрешили съдбата. Но не знам защо прехвърляха топката...

Водещ: Вие бяхте най-гневна на Искров. Гледах ви. Цялото възмущение, което можеше да се излъчвате, го излъчвахте. Кажете и вие обаче как ще се отрази този фалит, или както там е терминът, както каза Лукарски преди малко? Как ще се отрази на икономиката, на работата на страната.

Лиляна Павлова: Вижте, само да кажа, аз съм гневна, когато не получавам ясна и конкретна информация – какво може, какво не може, какви са фактите и какви решения могат да се вземат. Трябва да има решение. Не може някой да казва – не знам, реши ти. Не трябва да реша аз. Трябва да имам аргументи и опции. Това, което е най-важното в момента, което задължително трябва да направим и чрез актуализацията на бюджета, която видимо е ...

Водещ: Колко, според вас, трябва да се актуализира? Какви заеми предстоят?

Лиляна Павлова: Вижте, най-важното, което трябва да направим е да осигурим достатъчно пари във Фонда за гарантиране, така че той да може да спази срока. Ние имаме увереността и на фонда. Аз смятам, че има всички перспективи всички граждани и фирми, които имат депозити, гарантирани да си ги получат в рамките на законоустановените срокове до декември. Ние ще направим необходимото това да се случи.

Водещ: Опасно ли е обаче за икономиката, за финансите, за стабилността на страната това, което се случва?

Лиляна Павлова: Със сигурност има сериозни рискове. Ние ...

Водещ: Най-големият?

Лиляна Павлова: ... вчера секретно заседание, закрито заседание на Комисията по бюджет, временната Комисия по бюджет, на която разглеждахме тези импликации. Аз не мога да споделя, предвид, че заседанието беше закрито. Но най-важното е, разбира се, ще има, както каза и министър Лукарски имаме малки и средни фирми, които ще са в ситуация, в която трябва да освобождават свои служители, които ще трябва да спрат, да ограничат или замразят своя бизнес. Така че ние трябва да мислим мерки в подкрепа. Една от тези мерки, една възможна линия на движение, това е именно чрез отблокирането на европейското финансиране, включително по програмата за конкурентноспособност на българската икономика да подкрепим малкия и среден бизнес с всякакво възможно финансиране и за развитие, и за подкрепа на ...

Водещ: Това ще ви попитам. Но няма да ви карам да издавате неща, които очевидно са секретни, тайни и прочее. Но сериозни ли са рисковете? Бяхте ли много обезпокоени? Изнесоха ли се данни, които са тревожни?

Лиляна Павлова: Не, аз по-скоро бих казала на този етап – това все пак е изолиран случай. Аз се надявам ...

Водещ: На този етап – да.

Лиляна Павлова: ... на този етап е изолиран случай. Ние сме длъжни да се запознаем. И в БНБ, и в МФ има аналитични звена. Ще разчитаме вече на детайлна информация, за да се взимат мерки в тази посока. Не трябва да драматизираме, но трябва да се отнесем много отговорно и сериозно.

Водещ: За актуализацията само да кажете – каква актуализация предвиждате и какви заеми?

Лиляна Павлова: Това, което ще направим, със сигурност е да направим преглед на предложената актуализация. Защото вероятно ние ...

Водещ: Вие сте я гледали.

Лиляна Павлова: Вижте, актуализацията е неизбежна. И тя е неизбежна поради няколко причини. Ние виждаме ключови сектори от икономиката не могат да завършат годината и не можем да завършим нито социалните плащания, нито плащания на заплати, нито това, което имаме в реформата в МВР. Всичко това, нали черешката, разбира е Здравна каса, системата на здравеопазването е една много нереформирана система. Но въпреки всичко ние не можем да си позволим да оставим българските болници, българските граждани да нямат достъп до лекарства или до лечение. Така че това са основните параметри на актуализацията. И безспорно, като част и от мерките, които трябва да предприемем за подкрепа на ситуацията в КТБ и ...

Водещ: Колко ще бъдат нужни? Ясно ли е? Освен парите за гарантираните вложители.

Лиляна Павлова: Нека да направим изчисленията. Нека не спекулираме с числа. Важно е да се подходи професионално.

Водещ: Добре. Сега да ви попитам за еврофондовете. Нулева година за България. Вицепремиерът, служебният вицепремиер, г-жа Цанова беше преди два-три дни тук при мен на гости в предаването. Каза, че има някаква надежда, някакви пари през ноември да се отпушат. Вие такъв оптимист ли сте?

Лиляна Павлова: Аз разбира се съм оптимист и се надявам това да се случи. Защото това е жизнено важно за българската икономика и българския бюджет.

Но трябва да видим какви са реалните възможности. Убедена съм, че са положени усилия. Важно е наистина до края на ноември да дойдат парите по ОП „Околна среда”, защото това е най-отдавна спряната оперативна програма. А лично моята амбиция е да направим всичко необходимо, за да отблокираме и останалите оперативни програмни, в случая ОП „Регионално развитие”.

Защото там нещата са също много сериозни, много.

Водещ: Защо се стигна до тук, според вас – да ни спрат плащанията? Защо?

Лиляна Павлова: Както се казва, за да не използвам стари реплики, когато дойде едно правителство – правителството Орешарски веднага загубиха доверието и спряха еврофондовете. Недоверието в политическата среда, недоверието в управленските качества и недоверието в това, че не можеш да изградиш надеждни системи за управление и контрол очевидно си изиграха своята голяма роля за това. Отделно от това, ние и като държава трябва да отстояваме по-сериозно интереса ни за това какви са процедурите за обществени поръчки, кога има или няма един субективизъм и трябва да направим необходимото. Защото включително на мен ми се струва – да, със сигурност навсякъде по системата има какво да се желае и да се подобри в областта на обществените поръчки, говоря като контрол.

Водещ: Но най-големият проблем?

Лиляна Павлова: Но искам да ви кажа, че според мен сме в ситуация, че имаме сфери, където имаме свръх контрол, но той е неефективен. Така че ние трябва да направим така, че европейските фондове да се управляват по един ефективен начин, да няма свръх контрол, те да достигат до крайния си бенефициент. Защото в крайна сметка е важно да ги инвестираме в полза на хората. Това е нещото, което може би напоследък убягва.

Водещ: Това значи, че вие лично като министър ще подкрепите всякаква реформа, която превръща обществените поръчки в максимално прозрачни?

Лиляна Павлова: Категорично да. Това е и част от нашата и управленска програма, това и част от споразумението, което ние заложихме – и реформа, и промяна в ЗОП, типизация на документацията, за да няма възможност някой да си играе с критериите – да имаме ясни и обективни критерии по видове обществени поръчки, което да ни даде увереността на нас и на нашите европейски партньори, че ние тези пари не просто ги усвояваме, но ги инвестираме правилно по един прозрачен начин.

Водещ: Как се разбрахте с желания ви партньор Реформаторския блок, пък и изобщо – заместниците от партия ГЕРБ ли ще бъдат, както имаше един вариант, който министър е от ГЕРБ – заместниците му са от ГЕРБ, или ще има смесен вариант, да речем от реформатори, може би патриоти, може би АБВ?

Лиляна Павлова: Това в детайли предстои да го уточним в следващите дни.

Водещ: Не сте ли го уточнили още?

Лиляна Павлова: Имаме, г-жа Бъчварова като ресорен вицепремиер по коалиционната политика. Това са теми, по които ще ги обсъждаме в ход. За мен е по-важно да направим така, че да създадем едни екипи от професионалисти, които да могат да започнат да работят заедно и в тандем.

Водещ: Вие как предпочитате – заместниците ви да са от ГЕРБ или да имате и от реформаторите?

Лиляна Павлова: Аз нямам проблем да работя. Аз съм екипен играч, екипен човек съм, така че нямам проблем да работя и с колеги, които са предложени от РБ. Стига да са експерти, да си разбират от работата, мисля, че ....

Водещ: Имате и една много любопитна, не любопитна, много важна част от програмата си, а именно енергийната ефективност и санирането на нашите ужасно проветриви домове. Но за това ще говорим след рекламата. И дали това е възможно. Тъй като там трябва да има съучастие, а ние сме толкова, толкова бедни. Какво ще правим, като аз, ако не мога да съучаствам в това, което вие ми предлагате, как да си санирам дома.

Лиляна Павлова: Ще ви кажа. Има варианти. При едно успешно, първо, актуализация на бюджета и след това приемане на бюджет 2015. Това, което ние предвиждаме, е програма на 100% безвъзмездно финансиране за първите две години на всички, които са готови да се включат в тази програма 100% безвъзмездна държавата да подкрепи и ...

Водещ: Това е супер. Ще ви поканя специално...

Лиляна Павлова: Детайлите можем някой друг път да ги изговорим.

Водещ: Непременно ще ви поканя за детайлите. Това е важно за хората. Обаче аз си спомням миналата или по-миналата зима трябваше да ловите снежинките във въздуха. А сега как ще ги ловите?

Лиляна Павлова: Ситуацията е много сложна. Така както каза и вицепремиерът в служебния кабинет Захариева, и Пътната агенция неведнъж даде пресконференция – финансирането е нула, парите за зимно – те са похарчени лятото и пътищата не са готови.

Водещ: Е, какво са правени зимните пари лятото?

Лиляна Павлова: Ще работим първо спешно за актуализация на бюджета да осигурим и ще направим необходимото. Но нещата са много сложни и за съжаление, държавата не е готова за зимата.

Водещ: Предупреждавате, че може да вървим по ледени пътища?

Лиляна Павлова: Предупреждавам, да, че всички трябва да са много мобилизиране, да карат внимателно, трябва да осигурим безопасност и това ще е наш основен принцип – безопасност за всички, които се движат по пътищата.

Водещ: Защото нямате пари да ги почистите?

Лиляна Павлова: Защото няма пари да платим на фирмите, фирмите не са готови, нямат техника и няма мобилизация. Ще направим необходимото обаче това да се поправи.

 

mrrb