Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за в. „Телеграф“: Санираме първите блокове наесен

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за в. „Телеграф“: Санираме п

06 февруари 2015 | 14:17

- Министър Павлова, посетихте няколко града, за да отговорите на въпросите на гражданите относно програмата за саниране на панелните блокове. Какви бяха най-честите въпроси?

- Да, провеждаме все още национална кампания на територията на всички 28 областни града, за да може лично да се разясняват всички процедури. Тепърва ще правим срещи и в Пловдив, Благоевград и т.н. Най-често ме питат дали наистина е безплатно. А отговорът е - да, предоставя се допустима държавна помощ, която е 100% безвъзмездна. Това е за дейностите, които влизат в програмата - обща изолация, подмяна на дограма, покриви, подпокривни пространства, общите части на сградата и, разбира се, устойчивост на конструкцията. Не можем да позволим да опаковаме една сграда, ако тя е конструктивно неустойчива, затова ще се прави и конструктивно обследване и ще се вземат мерки за нея. В програмата не се включват нито ремонти вътре в апартаментите, нито обзавеждане. Вторият най-чест въпрос е свързан с тази политическа антикампания, която се води от нашите опоненти. Създава се психоза, че ще се вземе собствеността на апартаментите. В програмата никъде не се създават предпоставки за отнемане на собствеността.

- Такова отнемане на собствеността може да стане само ако бъде издаден нов нотариален акт на жилището. Изисква ли се в документацията за кандидатстване за саниране издаване на нов нотариален акт?

- Изобщо няма такова нещо, дори при самото кандидатстване нотариалните актове въобще не се изискват. Затова казвам, че всъщност тази хипотеза въобще не съществува. Сдружението на собствениците не е юридическо лице, което може да взема кредити.  Неговата цел е единствено да получи т.нар. държавна помощ, затова се изисква и наличието на БУЛСТАТ. Третият въпрос е породен пак от тези спекулации - относно хората, които имат неплатени сметки към "Топлофикация". Те се притесняват, че ако кандидатстват по програмата, ще им бъдат запорирани сметките и апартаментите. Това сдружение обаче няма такива правомощия. Освен това има още две много важни теми. Някои сгради имат отделни блок секции и хората искат да санират само два от общо три или четири входа. Това обаче не може да се случи, защото нашата цел е цялата сграда да бъде обновена. Само тогава ще имаме подобряване на енергийната ефективност. Последният проблем е при липсващи собственици, които са заминали в чужбина. Те трябва да изпратят декларация, защото ние не можем без тяхното официално съгласие да процедираме.

- Една и съща фирма ли ще извършва обследването и строителните дейности?

- Различна ще е. Законът не позволява фирмата, която извършва техническо и конструктивно обследване, да е и тази, която ще ремонтира сградата. В противен случай всеки ще може да си надпише допълнителни строителни дейности.

- Как точно ще става подписването на договора за предоставяне на финансова помощ, след като обществената поръчка ще се проведе след това и сумата все още няма да е ясна?

- Договорите се подписват на два етапа. Първо след одобрение се подписва договор с общината, че тя от името на сградата ще получи финансирането от ББР. Дотам е участието на етажната собственост в договорния процес. След това общината сключва договор с Българската банка за развитие и с областния управител, който е представител на държавата в процеса, за държавно субсидиране не само за финансовия ресурс, като всимки те се покриват от държавата. След това общината провежда обществена поръчка - ще има отделна обществена поръчка за всяка сграда, за изпълнител за обследване, за проект и строителство, и за строителен надзор. Фактурата за извършената работа ще се изпраща директно за разплащане на ББР.

- Как ще се извършва това плащане?

Дали сме възможност за аванс, за междинно и з а окончателно плащане.

- В указателните документи се споменава и възможност за поставяне на слънчеви панели на покрива на блока. Всички ли ще имат подобна възможност?

-Нещата, които са описани в методиката, са взаимствани от наредбата за енергийна ефективност. В нея влизат и панели и соларни бойлери. Вече енергийният одитор, който прави обследването на сградата, казва кое е подходящо и допустимо за дадена сграда. Например един панелен блок с 15 етажа има покрив с прекалено малка площ, за да позволи достатъчно топла вода за всички живущи в сградата, така че разполагането на панели е неподходящо.

- Колко време ще отнемат трите основни момента по обновяването на сградите - обследването, изготвянето на проект и самото саниране?

- Това зависи индивидуално от всяка етажна собственост, от всяка община, а също така и от изпълнителите и техните конкуренти, които имат право на обжалване. Така например около месец трябва само за създаването на сдружението и неговото кандидатстване пред общината. След това е нужно технологично време за подписване на договори, за обявяване на обществени поръчки, които може и да се забавят с обжалвания. Аз вярвам, че ако всички действат пределно мобилизирано и дисциплинирано, можем есента да видим първите готови проекти.

- Чуха се различни суми, които ще се плащат за реновирането -150 - 200 лв. на квадратен метър. Какво показват вашите оценки, колко ще струва то, колко блокове могат да бъдат обновени със заделените пари?

- С риск да обидя някого ще кажа, че изведнъж се оказа, че цялата държава разбира от саниране. Истината е, че е много трудно да се каже, тъй като например при една сграда, която вече има 50% санирани апартаменти, положението е съвсем различно от една сграда, в която няма нито един. Затова и не сме сложили никакви ограничения - нито за блоковете, нито за общините - без значение дали кметът е на тази или онази партия, всеки изряден проект ще бъде финансиран.

- Кога може да става отказването от "Топлофикация"?

- Това трябва да се случи по време на енергийното обследване и преди изготвянето на проекта. След като веднъж се изгради проект на общата отоплителна инсталация - независимо каква ще бъде тя, няма да се правят промени. Това не означава, че ако сградата е на парно и даден собственик не желае да е топлофициран, той няма да участва в програмата. Напротив - затова даваме възможност щранговете да бъдат обърнати на хоризонтални и да се премине на индивидуално отчитане на апартаментите.

- Асансъорите няма да бъдат подменяни по програмата, но въпреки това чрез нея може да се финансира ремонтът им. В какви рамки точно?

- Появиха се мнения, че 80% от тях трябвало да бъдат спешно сменени. Това не е така, а е необходима добра поддръжка. Това е вече ангажимент на всеки един от нас. Енергийният одитор трябва да обследва асансьорната уредба и ако тя позволява, да бъде направена енергийно ефективна: осветлението му, електрическата му инсталация - те могат да бъдат подменени с пари от програмата, но не и кабина и въжета, защото те нямат отношение към енергийната ефективност.

- Ще бъде ли обследвана сградата след приключване на реновирането?

- Енергийният одитор е задължен да обследва след ремонта, за да провери дали наистина има намаляване на сметките. Ако търсеният ефект не е постигнат, се подава доклад къде са проблемите и етажната собственост с дадената гаранция от строителя могат да настояват за извършване на необходими корекции, за да може блокът да си получи съответния клас енергийна ефективност.

mrrb