Министърът на регионалното развитие и благоустройството в предаването „Лице в лице“ на БТВ

Министърът на регионалното развитие и благоустройството в предаването „Лице в лице“ на БТВ

28 януари 2015 | 19:23

 Водещ: Здравейте, вие гледате „Лице в лице”. Първият ми гост е регионалният министър Лиляна Павлова. Здравейте, г-жо Павлова.

Лиляна Павлова: Здравейте.

Водещ: 1 млрд. за саниране на жилища. Това са страшно много пари, които днес реши МС да даде. От къде ще ги вземете, да започнем първо с това?

Лиляна Павлова: Да, на днешното заседание утвърдихме програмата, която беше широко, така, лансирана в последните месеци, част и от нашата и предизборна, и управленска програма, а именно програма, национална за саниране на панелните сгради, на големите панелни сгради. Днес беше утвърден и механизмът, и методиката, и образците, но и най-важното нещо, разбира се, финансирането. Финансовият ресурс е 1 млрд. лв. под формата на държавна гаранция, която се предоставя на ББР, държавната банка, която да привлече съответно ресурс от международни финансови институции и от други институции, които проявяват интерес към това, за да можем да направим тази така необходима, бих казала жизнено важна в някои случаи дори програма за енергийна ефективност, саниране на нашите стари, от времето назад, още от 50-те, 60-те години панелни сгради.

Защото ние сме и най-енергийно неефективната държава в цяла Европа.

Водещ: Пълна съм с въпроси на тема какво ще се случи, как ще се случи и кой ще може да се включи. Обаче преди това, преди да започнем този разговор, по-детайлен нека да чуем защо днес опозицията изригна срещу тази програма. Нека да чуем Мая Манолова какво каза и какви са подозренията на БСП.

Сега, опровергайте грандиозна корупционна схема, ще санирате по избирателни списъци, а не по квартали. Много упреци.

Лиляна Павлова: Какво да ви кажа? То дори не си заслужава да коментираме тези изрази и този изблик, емоционален изблик на госпожата, както и на цялата реакция. Това малко ми звучи като „На крива ракета и Космоса й пречи”, нали да не казвам друго. Вижте, щом има такава силна емоционално негативна реакция, това за мен е индикация за две неща: Първото е, напипали сме пулса на обществото. Болен проблем, социален проблем. Това е един вид социална политика, освен другите позитиви, които има тази програма. И очевидно, много ги е яд. Защото аз виждам само някаква омраза и злоба, по-скоро почти завист. По-интересното е друго – тя говори за избори, за кампания. Вероятно, ако тя или те трябваше да правят такава кампания, сигурно те биха я употребили за това, за което си представят на принципа малко „Крадеца вика – дръжте крадеца”. Предлагам да не се спираме на това.

Водещ: Добре, но нека все пак подозренията ...

Лиляна Павлова: 1 млрд. държавата инвестира да инвестира да подкрепи българските граждани, живеещи в огромни несанирани, не енергийно ефективни панелни сгради.

Водещ: Много грозни и много нестабилни, това е факт.

Лиляна Павлова: Които са грозни, нестабилни, които имат плащане, както се казва отопляваме въздуха. Има нужда да подкрепим българските семейства, българските домакинства. 1, 1 млн. домакинства живеят в такива сгради. Длъжни сме да ги подкрепим. Защото всички държави от бившия соц.блок го направиха, нашата държава не е. Нашите са най-енергийно ефективни и сме също уникални, понякога в някои случаи сме много уникални, но не с позитивен знак, но в случая 98% от сградите в България са частна собственост. Ние сме единствената държава в Европа. В същия момент социалната цена на всичко това, поносимостта и гражданите да правят такива сериозни мерки е много трудна, включително, защото нямаме и навика, бих казала и културата на това да имаме добра етажна собственост, която да се управлява професионално, да се събират пари за общи части, за покриви, за изолация. Затова ние считаме, че е редно и важно да го направим.

Водещ: Добре. Сега ще говорим в детайли. Но само нека, тези неща, за които най-много се страхуват хората. Първо, кои фирми ще правят тези? Защото всеки казва – нашите фирми сега ще се нагушат с едни пари, които ...

Лиляна Павлова: Вижте, аз не знам кои са ваши и наши.

Водещ: Не, не, говоря, така говорят българите.

Лиляна Павлова: Нека да кажа за фирмите.

Водещ: Как ще става, кой ще бъде...

Лиляна Павлова: Първо, наши и ваши няма. Важно е да кажем. Основен изпълнител, бих казала, в чиито ръце е изпълнението на програмата са общините. Това са 265 общини на територията на цялата страна. В тях има кметове, избрани от всички политически партии. Затова там програма не дели на наши и ваши нито кметове, нито фирми.

Водещ: Значи всяка община ще избира коя фирма да извършва тези ремонти, това саниране.

Лиляна Павлова: Да, абсолютно. Точно така. Заложили сме първо, че е всяка община, второ, по открита, прозрачна процедура по Закона за обществени поръчки. И едно много важно изискване и наш ангажимент, който сме поели, това е, и сме дали такова предписание на общините, когато избират фирмите, да дадат шанс именно на малките и на средните фирми, и производители съответно на материали. Защото именно те са в тази ситуация, освен ефекта от самото саниране, това ще създаде икономическа активност, ще даде възможност на малките фирми да имат работа, да имат заетост именно в областта на строителството, където имаме възможност да ангажираме и по-ниско квалифицирана работна така. Така че тук имаме и сериозен икономически ефект.

Водещ: Страхът на хората беше да не се окажат пет фирми за цялата страна.

Лиляна Павлова: Няма как да се окажат.

Водещ: Питам ви, защото... Вижте, видяхте го и доклада днес. Най-големият проблем на нашата страна е корупцията, каквито и други детайли да изваждаме и затова българинът се е научил да се страхува от корупцията. Вие твърдите, че няма на определени фирми да бъдат раздадени поръчките по санирането. Като министър го гарантирате.

Лиляна Павлова: Аз гарантирам, че сме дали такива указания, които да ни дадат увереност, че ще се даде шанс на малки и средни фирми. Разбира се, отговорността е на всеки един кмет да възложи обществени поръчки, да спазва закона и процедурите. Има компетентни органи, които следят за това – и Агенцията за обществени поръчки, и Агенцията за финансов контрол. Разбира се, че органите ще следят. Но в крайна сметка ние говорим за 265 общини, които имат потенциална възможност да участват в програмата и е в техни ръце.

Водещ: Това е добре. Ще дебнем кметовете.

Лиляна Павлова: Значи, няма наши и ваши, нито кметове, нито фирми. Ще подкрепим всеки български гражданин, независимо дали общината се управлява от кмет на БСП, ДПС, ГЕРБ. За нас това не е от значение, за нас е от значение да подкрепим тези, които живеят в тези сгради.

Водещ: И ще се намесите, ако забележите, че има някакви нередности.

Лиляна Павлова: Ще се намесим. ще сезираме компетентните органи, ще направим каквото е възможно. Важното е сега да санираме....

Водещ: Защото наистина са много. 1 млрд. са много пари. И съм сигурна, че много хора в момента се облизват около тях. Така че се надявам, че държава...

Лиляна Павлова: Винаги има този риск.

Водещ: Винаги има този риск. И се надявам държавата този път наистина да е категорична. Сега да почнем с прагматичните въпроси. Значи, вие ще дадете пари, ще се дават пари за панелки ЖСК с минимум 36 апартамента, строени преди 99-а година. Правилно ли обобщих най-общо условията?

Лиляна Павлова: Точно така. Всички видове панелни, стомано-бетонни и други плаващи, куфражни и други конструкции, които са проектирани до 99-а година. Защо до 99-а година? Защото от тогава влизат новите нормативи, по които от там нататък строените сгради отговарят. Така че всички сгради, които имам минимум 36 апартамента в тях.

Водещ: Сега, хората какво трябва да направят? Трябва да регистрират какво, за да стане...

Лиляна Павлова: Много важен елемент.

Водещ: Много важен. Защото има много въпроси по този случай.

Лиляна Павлова: Това е регистрацията, първата стъпка е да се събере етажната собственост и да учреди, да се събере съгласие на минимум 67% от собствениците, притежателите на идеални части да регистрира сдружение, то се регистрира в общината, вписва се в Агенция по вписване, направили сме ред, по който да не трябва да се ходи между община и Агенция, Агенцията по вписвания служебно по електронен път ще уведомява общината, за да облекчим гражданите и в този процес и да регистрират своето сдружение. Веднъж регистрирано сдружението...

Водещ: Става доброволно. Сами трябва да се организират. Не да ходи някой емисар и да им казва – организирайте се.

Лиляна Павлова: Става доброволно и става безплатно регистрацията на сдружението в общината. Да, в Агенция по вписването има такса. Мисля, че 10 лв. обявиха агенцията. Но безплатно и няма нужда от емисари или да дават пари някой на някой да ги регистрира. Събира се етажната собственост, УС регистрира в общината сдружението с минимум 67%. Това е началото. След като сдружението е регистрирано по образец, вече всички образци са утвърдени в тези указания, които сме приели и издали днес, по образец съответно заявяват своето желание за участие в програмата.

Водещ: Говорим за програмата. Но само един детайл, докато се стигне до програмата. Мнозина се страхуват, че тези регистрирани сдружения могат да бъдат използвани и за други цели, освен за саниране – да се гонят хора от жилищата им, да се превземат жилища.

Лиляна Павлова: Това е много важно да уточня. Регистрираните сдружения, които ние сме предложили като вариант, именно за да избегнем тези всички опасения, които вие казвате, и с които много спекулират, особено политически опоненти, за съжаление, въпреки че трябва да сме единни в една такава програма, ние казваме така – в изпълнение на чл.25, ал.1 от Закона за етажна собственост, където много ясно е казано, че това е целево сдружение, то се прави само с цел да се кандидатства и да се получи безвъзмездното финансиране. Това сдружение, което ще се регистрира няма никакви правомощия по закон нито да отнема нечия собственост, нито да се занимава с това дали или друг собственик примерно дължи или има стари задължения неизплатени към Топлофикация или към ЕРП. Няма тези правомощия. Това е сдружение с много, много ограничения функции и правомощия – единствено и само да кандидатства, да получи финансиране и да се обнови жилищната сграда.

Така че това е много важно условие и елемент.

Водещ: Всички ли, това беше важно. Всички ли, които отговарят на тези условия, които изброихме преди малко, ще получат пари за саниране?

Лиляна Павлова: Ще получат тези, разбира се, първата стъпка е да има сдружение и да отговарят на условията. Но следващата стъпка е много важна.

Водещ: Следващата.

Лиляна Павлова: ... и това е всички останали, които не са в първоначално регистрираното сдружение също да дадат съгласие. Защото трябва всички живеещи в сградата, независимо колко човека са това, колко семейства, собственици говорим, трябва да са дали своето изрично съгласие в декларация, която отново е дадена като образец, за да улесним хората. Защото ние трябва да имаме 100% съгласие за това, че ние не можем и нямаме право да влезем държавата или общината ...

Водещ: Насилствено.

Лиляна Павлова: ... насила в нечия частна собственост. Затова при пълно съгласие, първо, за участие, после пълно съгласие и приемане на това, което ще се ремонтира в сградата и пълно съгласие и осигуряване на достъп до сградата, до жилищата, до общите части – покрив или смяна на дограма на абсолютно всички апартаменти. В противен случай, няма как да се случи.

Водещ: Така, това кога ще започне най-общо, според вашите разчети, след като днес МС излезе с решение? До два-три месеца може ли да започне санирането или е оптимистичен срок?

Лиляна Павлова: Програмата като реализация може да започне от следващата седмица.

Водещ: Да де, но понеже още хората не са ...

Лиляна Павлова: Защото следващата седмица, вече има готовност дори, доколкото имам информация, регистрирани сдружения дори вече, тепърва има готовност за регистрация. Кметовете от своя страна имат ангажимент да обявят тръжни процедури, открити, все пак те отнемат време, ако искаме и да сме прозрачни.

Водещ: Това имам предвид.

Лиляна Павлова: ... и искаме и те да са прозрачни, те трябва да ги обявят по най-прозрачен начин в медии, съответно в ежедневници и т.н., да се изберат фирмите, които да участват, да правят енергийно обследване, техническо и конструктивно, много важен елемент от тази програма, да се направи енергийно..

Водещ: Фирмата, която спечели търга, тя започва от „А” до „Я” да върши нещата, така ли?

Лиляна Павлова: Не, не. Законът не ни позволява една и съща фирма да прави тези дейности.Затова ще бъде направна една фирма, която първо трябва да направи конструктивно и техническо обследване. Ако сградата се нуждае от конструктивно укрепване, което би застрашило следващи мерки, се одобряват тези мерки, които трябва да бъдат направени за укрепването, след което се прави енергиен одит на сградата, за да се каже какво на тази сграда трябва да се направи, каква изолация, каква дограма, какви системи за отопление и т.н., и осветление. След което това може да бъде една фирма, могат да бъдат две, но може да бъде и една. Но законът казва – който е правил обследването, енергийното, не може да е този и който ще проектира и строи.

Водещ: Правилно. Някой може да напише един куп неща...

Лиляна Павлова: Че иначе някой ще си предпише нещо само да си го направим. Така че има много ясно разграничение. След което сме дали възможност, две опции – или на инженеринг, което означава проектиране и строителство от един изпълнител, или отделно проектиране, отделно строителство. Въпрос на избор е и въпрос на това с колко сгради накуп биха били готови общините да кандидатстват. Защото може би е по-лесно на една фирма, извинявайте, с една процедура всяка фирма да кандидатства за по една сграда, с обособени отделни сгради и тя да направи всичко – и проектиране, и строителство. Но това сме го дали възможност да се реши на местно ниво.

Водещ: Сега, най-важното е – какво ще могат да получат като услуга хората под т.нар. кодово име саниране на панелките? Телевизорите ли ще им сменяте, мебелите ли ще им сменяте, дограмата ли ще сменяте...

Лиляна Павлова: Със сигурност телевизорите няма да ги сменяме. Въпреки че имахме и такива запитвания в министерството – ще ни смените ли телевизора, ако мебелите, с енергоефективен, мебелите да ни смените, техниката. Не, няма това ад сменяме. Но нека да изредя.

Водещ: Подгряващи одеала няма да раздавате?

Лиляна Павлова: Със сигурност няма.

Водещ: Сега, кажете наистина, сериозно – какво още включва?

Лиляна Павлова: Да, сериозно няколко думи за това какви са възможните мерки за енергийна ефективност. Пак казвам, те са специфични за всяка сграда. Това е... Подмяна на дограма, на прозорци и на балкони, включително унифицирането на...

Водещ: Тоест, ако някой си е остъклил балкона, вие ще му...

Лиляна Павлова: Ако остъклението не отговаря на това да има термоизолация и всичко  това, разбира се. Пълна изолация на сградата.

Водещ: Отвън имате предвид?

Лиляна Павлова: Да, абсолютно. Отвън. Ремонт на покрива, на подпокривното пространство, изолация, входа, общите части, цялата стълбищна клетка. И тук много важно, енергийна ефективност и на осветлението, и на отоплението на сградата, включително енергийна ефективност на асансьорите. Също интересна тема. След малко ще кажа повече и за асансьорите. Това за цялата сграда, пълен пакет от мерки.

Водещ: Това е почти ново жилище.

Лиляна Павлова: Но не правим ремонт на жилищата отвътре. Това е много важен елемент, който трябва ...

Водещ: Е, имах си хаз.

Лиляна Павлова: Да, сменяме дограмата на апартаментите, тогава, когато знаем, махнем старата дограма, т.нар. обръщане на прозорците също ще го направим, няма да оставим, нали, неизолирано. Но освен дограмата и съответно възстановяването и обръщането на прозорците, вътре в жилищата категорично ние нищо не ремонтираме. Защото говорим за саниране на сградата и общите части и покрива. И дограмата на индивидуалните апартаменти. Всичко останало, ако някой иска да си прави ремонт, разбира се, може да направи каквото прецени.

Водещ: Има ли нещо друго, което е важно? Защото наистина ми се иска този път да бъде практичен нашият разговор. Защото по-грозни от нашите панелки няма в цяла Европа, а да не кажа и в целия свят.

Лиляна Павлова: Като казахте грозни – да, важно е да направим уточнението...

Водещ: Красиви ли ще ги направите отвън?

Лиляна Павлова: Целта е именно това да се даде ясно предписание, включително проектантско добро решение, съгласувано и с общината, но и с живеещите, да има унифициран цвят на сградата. Защото имаме все пак...

Водещ: Ама и съседни сгради мен, ако питате ...

Лиляна Павлова: За целия квартал.

Водещ: ..., защото няма нищо по-грозно от една резидава, една оранжева, една бледо синя сграда една до друга. Така решили дизайнерите.

Лиляна Павлова: Всяка община, всеки Общински съвет е длъжен да издаде наредба. Той по принцип е длъжен, но ...

Водещ: И да бъдат унифицирани.

Лиляна Павлова: ... друг е въпросът дали ги има или ги няма и дали се спазват. Но със сигурност с решение на Общински съвет трябва да се утвърдят наредби за всеки квартал, за всяка община да имаме унификация, включително на цвета. Но е много важно самото проектантско решение. Защото едни вече са си санирали, имаме кръпки на парче, други са ..

Водещ: Ама то в центъра има по градовете такива.

Лиляна Павлова: Трети са правили всякакви фигури всевъзможни със своите балкони. Целта е подменяйки дограмите, подменяйки и правейки тази изолация да ги изравним, да ги направим все пак да изглеждат прилично. Вероятно не на всички места ще са перфектните, еднакви. Но поне да изглеждат...

Водещ: Поне да са подобни.

Лиляна Павлова: Поне да са подобни. Искам да успокоя тези, които са си направили вече изолация или дограма - ако тя отговаря на изискванията за енергийна ефективност, няма да ги караме да си я сменят. Просто ще влязат в унификацията на цвета. Няма да има такива притеснения. Защото има...

Водещ: Да, да. Че отново ще им разбивате прозорците.

Лиляна Павлова: ... Ако да кажем на една сграда с пет етажа - с три етажа са санирани, а други два – не, имаше спекулация, че едва ли не няма да финансираме тази сграда, ще я отхвърлим. Напротив, ще я финансираме - оставащите етажи плюс цялостното оформление ...

Водещ: И ще унифицирате външно.

Лиляна Павлова: Така че да не се притесняват и от тази гледна точка.

Водещ: Сега пък се появи нещо с асансьорите. Това сериозно ли е? Ще сменяте ли асансьорите?

Лиляна Павлова: Отговорът мисля, че е във въпроса. Няма как държавата, няма и причина държавата, първо, да инвестира в това. Нямаме и доказана необходимост за подмяна, цялостна подмяна на асансьорите.  Защото, но ще направим така че, и ще финансираме те да станат енергийно ефективни.

Водещ: Сега обаче наистина с да или не? Нали не сте се отказали да строите магистрали? Защото сега друга песен запяхте. И ако пак останем с най-загубените магистрали в цяла Европа, много ще ме е яд.

Лиляна Павлова: Как няма? Категорично потвърждавам – тази година довършваме 130 км нови магистрали и започваме строителството на нови 70 км магистрали. Ще рехабилитираме тази година над 300 км пътища и започваме рехабилитацията тази година като проекти, ново проектиране още 500 поне км.  Така че няма да оставим пътищата. Но трябва да се погрижим ...

Водещ: Не трябва да ги оставяте пътищата.

Лиляна Павлова: ... и за саниране, и за водна инфраструктура.

 

mrrb