МРРБ проведе две паралени обучения на обучители - N 1 И N 2 по проект на Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК) на тема „Инструментариум на аутсорсра и ПЧП в сферата на МРРБ”

МРРБ проведе две паралени обучения на обучители - N 1 И N 2 по проект на Оперативна програма „Административен

18 януари 2010 | 10:21

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) проведе две паралелни обучения на обучители  - N 1 и N 2 в Банкя на 15, 16 и 17 януари 2010 г., свързани с изпълнението на проекта по ОПАК „Оптимално изпълнение на обществените функции в сферата на регионалното развитие и благоустройството чрез аутсорс на услуги в обществена полза и публично – частно партньорство (ПЧП)".

Ръководителят на проекта и главен секретар на МРРБ Галина Тодорова сподели, че основното предназначение на модула „Обучение на обучители” по проекта е да бъде подпомогнато развитието на административен капацитет за работа с Инструментариума на аутсорса и ПЧП, като бъдат изградени умения за предаване на практически опит, знания и умение в областта на прилагането на аутсорса и публично-частното партньорство в сферата на МРРБ. Изграждането на  умения за обучение на обучители на служители от държавната администрация е изключително оригинален подход, с който се цели професионалистите в сферата на регионалното развитие и благоустройството да прехвърлят своите знания и опит към други свои колеги и административни служители, с които последните взаимодействат в ежедневната си работа.

В рамките на тридневните обучения, МРРБ обучи общо 30 служители на умения за обучение на обучители в двата специализирани модула: хуманитарен (с юридическа и социална насоченост) и финансово-икономически.

В хуманитарния (с юридическа и социална насоченост модул) основен приоритет за групата обучаеми беше да бъдат създадени практически  умения за  предаване на знания и опит в областта на прозрачното и отчетно възлагане на проектите в обществена полза в юридически аспект, с оглед приложимата правна рамка, действащата нормативна уредба и свързаните нормативни изисквания по отношение на публично-частното партньорство у нас, както и социалните измерения при имплементирането на ПЧП, с оглед актуалното развитие и изграждане на административен капацитет в публичните администрации в тази сфера.

Във финансово-икономическия модул целта беше да бъдат създадени умения за опериране в  практико-приложния аспект на финансовите инструменти и тяхното приложение в реалната икономика. Финансовата и икономическа информации бяха представени в достъпен и резюмиран вид под формата на текст, анализи, техники на изчисления, терминологичен и лексикален фонд, изводи, коментари. Те визираха непосредствено дейностите по реализиране  на публично-частното партньорство (ПЧП) като успешен финансов инструмент за осигуряване на инвестиции в обществената инфраструктура, както и по осъществяването на прегледа, мониторинга, контрола и регулацията на средства, отпускани по различни проекти.

И в двата модула беше акцентирано върху изграждането на капацитета на МРРБ за прозрачно и отчетно възлагане на проектите в обществена полза и като основно предизвикателство бе очертано изграждането на умения за прозрачно и успешно възлагане на състезателни процедури.

mrrb