МРРБ проведе кръгла маса по проект на Оперативна програма "Административен капацитет"с участието на главни секретари от държавната администреция

МРРБ проведе кръгла маса по проект на Оперативна програма "Административен капацитет"с участието на главни сек

25 януари 2010 | 17:31

 

СЪОБЩЕНИЕ ЗА МЕДИИТЕ

 

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) проведе кръгла маса № 2 по проект по Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК) с участието на главни секретари от държавната администрация. В рамките на срещата беше обсъдена възможността за промени в нормативната база в отговор на необходимостта от наличието на ясен инструментариум за прилагане на аутсорса и публично – частното партньорство (ПЧП).

Според ръководителят на проекта и главен секретар на МРРБ г-жа Галина Тодорова, „диалогът и опитите за съвместни инициативи между публичният сектор и бизнеса все повече се задълбочават през последните няколко години и са основна предпоставка за прозрачността на този процес. Затова, днес на тази кръгла маса си поставяме за главна цел, заедно да анализираме състоянието и перспективите в Република България в областта на Публично-частното партньорство.”

На проведената среща беше направен преглед на възможностите и перспективите за развитие на ПЧП  и всички се обединиха около специфичната цел на публично-частното партньорство, именно, че то се явява договорно начало между публичната администрация и фирми от частния сектор. По този начин уменията и активите на заинтересованите страни се обединяват при предоставяне на съоръжения и услуги за удовлетворяване потребностите на обществото. Освен разпределение на ресурсите, всяка от договорните страни поема и потенциални рискове при предоставяне на услуги и съоръжения.

Най-ценното в договорните отношения е, че партньорството служи за предоставяне на услуги от частните партньори към обществото като цяло.

ПЧП има два основни аспекта: бизнес измерение и правен аспект.

Участниците в кръглата маса се обединиха около няколко основоналагащи се изводи:

 

*      В България са налице всички необходими предпоставки за бързото, всеобхватно и ефективно развитие на ПЧП

*      Съществуващата нормативна уредба е добра основа за развитие на ПЧП - Закон за концесиите Закон за обществените поръчки и др.,  .

*      Законодателството е хармонизирано с това на ЕС, което е предпоставка за успешното му прилагане.

 

Присъстващите на кръглата маса се договориха да продължат своето сътрудничество, поради интереса и актуалността на тематиката относно наличието на ясен инструментариум за прилагане на аутсорса и публично – частното партньорство.

mrrb