Нарушения и лоши практики е установила Сметната палата в МРРБ през 2008 – 2009 година

Нарушения и лоши практики е установила Сметната палата в МРРБ през 2008 – 2009 година

04 октомври 2010 | 17:08
Прикачени файлове (1)

Председателят на Сметната палата Валери Димитров връчи днес на министър Росен Плевнелиев доклад за резултатите от одита на финансовото управление на министерството за периода 1 януари 2008 г. – 31 декември 2009 г. Тук влизат деветнадесет месеца, в които министър е бил Асен Гагаузов и пет, в които начело е бил Росен Плевнелиев. В доклада са направени 11 препоръки към министъра на регионалното развитие и благоустройството, чието изпълнение ще доведе до подобряване управлението на публичните средства. 

В одита е констатирано, че поетите задължения по договори не са отразявани своевременно в счетоводната система, което е довело до нарушаване принципа на текущото начисляване. Причината е че до средата на септември 2009 г. редът и начинът за получаване на информация за сключените договори не е определен. След заповед на министър Росен Плевнелиев от 4 септември 2009 г. за своевременно представяне в дирекция „Финанси” на сключени договори и тяхното счетоводно отразяване, поетите задължения по сключените договори нарастват от 286 566 700 лева към края на 2008 г. на 595 541 827 лева към края на 2009 г., посочи Валери Димитров.

Пак в резултат на заповедта на министъра става ясно, че до септември 2009 г., задълженията към доставчиците нарастват от 10 980 лева за 2008 г. на 59 192 710 за 2009 г., просрочените задължения през септември 2009 г., нарастват от нула до 30 628 500 лева. Това е ефектът на „фактурите от чекмеджетата”, подчерта министър Плевнелиев.

Като пример за лоша практика в одита се посочва не спазването на нормативно определените срокове за представяне на поименни списъци за капиталови разходи за 2008 г. и 2009 г.

Липсата на мониторинг и ефективен контрол на всички етапи от провеждането на процедурите за възлагане на обществени поръчки е причина за провеждани процедури на договаряне без обявление, вместо открити процедури сключване на договори, от които произтичат авторски права и по тях са възлагани поръчки на стойност, която е в пъти по-висока, без да е проведена открита процедура. Министър Плевнелиев даде за пример сключен договор на стойност 23 000 лв., при който изпълнителят е трябвало да сглоби комбинация от таблици Excel. Впоследствие към нея са „пришити” авторски права и цената на договора е нараснала до 3,3 млн. лв. Установени са сключени договори и поети финансови задължения без да са осигурени средства сключен е и договор, който да узакони предварително възложени и извършени СМР.

В доклада е посочено, че е създадена практика за извършени и приети дейности да се фактурират от изпълнителя значително по-късно, в нарушение на определения петдневен срок в Закона за ДДС. Това е установено при 10 от проверените договори. Така например при СМР при подмяна на водопроводи Соколци-Смолян-Средногорци са извършени през март, а са фактурирани в края на ноември.

Установена е липса на координация и контролна процедура, която да гарантира постъпването на информация в дирекция „Финанси” от други дирекции за сключени споразумения, договори и др. По тази причина на са събрани 1 293 713,05 дължими от „Златни пясъци” АД по споразумение за извършване на дейности от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

По отношение на сключваните договори за концесии не е индексирано ежегодно повишаване на цените на строителните материали

Финансово необезпечените договори в МРРБ са 80 млн. лева, което е грубо нарушение на финансовата дисциплина. Някои от тях са прекратени от новото ръководство на министерството. Като примери министър посочи необезпечените договори  с „Райкомерс” за 13 млн. лева, „Трансстрой Бургас” за 40 млн. лева и други, които са прекратени. Като отсъствие на плановост в работата министър Плевнелиев даде пример с разходите на министерството за 2008 г. за които първоначално са предвидени 69 млн. лева, след последвали 96 корекции те са нараснали на 241 млн. лева. За 2009 г. пък предварително планираните 72 млн. лева са коригирани 77 пъти и са станали 369 млн. лева. Министърът даде примери с фирми, които са приключили работа през април,  а извършените от тях строително-монтажни работи са фактурирани през м. октомври. Така например договор за реконструкция на  водопровод в Сливен е сключен пет месеца след приключване на строително-монтажните работи.

Според Сметната палата няма данни за престъпления, подчерта Валери Димитров. Министър Плевнелиев обаче уточни, че Прокуратурата е сигнализирана за 57 преписки, уточни министър Плевнелиев, една от тях е за „Водно огледало” в Кърджали. 

Отговорност за одитираният период носи бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, каза Валери Димитров. „Това е един пореден случай на лош публичен мениджмънт, на лошо управление на финансите и имуществото, което пряко засяга интересите на данъкоплатците. Въпросът е в това как това състояние да се преодолее, да се подобри и да се управлява законосъобразно, ефикасно и икономично ресурса, който данъкоплатецът е предоставил на публичните мениджъри, на министерствата, на други бюджетни организации”, каза Валери Димитров. Той допълни, че в случая могат да се направят определени изводи за това колко лошо може да се управлява и какво може да се направи, за да се подобри управлението на големите бюджетни организации, особено такава изключително важна, каквато е Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Докладът е изпратен на комисиите по регионална политика и по бюджет и финанси в Парламента. Предстои още един одит в МРРБ на Оперативна програма „Регионално развитие” за периода 2007-2013 г. в частта „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, съобщи Димитров.
 Министър Росен Плевнелиев коментира още, че разплащане на строително-монтажни работи, извършени в минали периоди, няма да има в бюджета за 2011 г., а вероятно - и в бюджета за 2012 година. Единственият механизъм, по който фирмите могат да вземат парите си, е чрез Българската банка за развитие.

Проектобюджетът за следващата година на министерството е в размер на 248 млн. лв., от които на МРРБ са 20 млн. лв., 6 млн. лв. са за ДНСК, 10 млн. лв. – за Агенцията по кадастър, 212 млн. лв. - за пътната  агенция. За ВиК сектора са предвидени - 5 млн. лв., а 1,2 млн. лв. са за геозащита. Министърът изрази надежда комисиите в парламента да проявят разбиране и да отпуснат допълнителен финансов ресурс, тъй като ситуацията е тежка.

mrrb
  • Прикачени файлове (1)
    Доклад за резултатите от извършен одит на финансовото управление на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за периода от 01.01.2008 г. до 31.12.2009 г.
Прикачени файлове (1)