Нова телевизия, „На четири очи”, гост министър Лиляна Павлова

Нова телевизия, „На четири очи”, гост министър Лиляна Павлова

29 ноември 2011 | 18:34

Водещ: Г-жа Лиляна Павлова. Здравейте. Министър на регионалното развитие. Кажете ми първо, как се чувствате на стола на Росен Плевнелиев? Да седнете на стола на най-рейтинговия министър, това сигурно е някакво предизвикателство ... , много традиционна и малко прекалено употребявана дума, но въпреки всичко е сериозно предизвикателство?
Лиляна Павлова: Определено е сериозно. Въпреки, че може да звучи изтъркано, наистина предизвикателството е голямо. И може би то идва и от това, че ако седнеш на стола на един неуспешен министър е много по-лесно.
Водещ: Да. Какви цели човек може да си постави, като седне на стола на най-успешния министър?
Лиляна Павлова: Летвата е много висока, очакванията са много големи. Така, че наистина предизвикателството се удвоява, утроява. Още повече, че в момента сме във втората година от мандата. Година, в която много неща започват и влизат в своя пик.
Водещ: Да не кажа всичко, ако сега не започнете реформите, истинските, нека да не се заблуждаваме, че сега, преди изборите, много, много не се реформирахте, нито Вие, нито държавата.
Лиляна Павлова: Много реформи започнаха и тепърва много реформи предстоят. Именно сега е моментът да се ..., в пика на ситуацията. В момента започваме и програмата за енергийна ефективност, все по-усилено започваме да работим и по програмата за деинституционализация на децата в институциите ...
Водещ: За всичко това ще говорим. Но преди това искам да Ви попитам – чувате ли се често с Росен Плевнелиев?
Лиляна Павлова: Разбира се, всеки има своята заета програма. Но, да, чуваме се. И винаги намираме през известно време да пием по кафе, да видим каква е ситуацията.
Водещ: Дава ли Ви някакви съвети, казва ли Ви нещо, някакви забележки, някакви изисквания?
Лиляна Павлова: По-скоро, ние винаги сме работили в един дух на екипност. Дух, в който споделяме нещата, слагаме, както се казва, картите на масата, обсъждаме каква е ситуацията, какви са проблемите. Много често сме били достатъчно единомислени, така че не се е налагало, по-скоро сме се допълвали. Така, че аз наистина го приемам, по-скоро допълваме се, обогатяваме се взаимно с добри идеи. Нещата наистина успяват да вървят.
Водещ: Той каза преди време, че ще бъде президент и на регионалното развитие. Вие ще сте единственият министър със собствен президент. Преса ли ще прави Росен Плевнелиев?
Лиляна Павлова: Аз мисля, че по-скоро ще се подкрепяме и ще си помагаме. Защото за България ще бъде изключително ценно затова, че има един президент, който познава ситуацията и президент, и на най-висшето държавно ниво държавният глава ще може да защитава интересите и то в детайли, особено, когато сме на прага на преговори за финансовата рамка за 2014-2020-а.
Водещ: Която не е много обнадеждаваща, защото четох някъде, че ще има намаляване на средствата, които ще се дават от ЕС, нали така?
Лиляна Павлова: Не, намаляване на средствата за България няма да има.
Водещ: Но ще има по принцип. Въпросът е за България какво ще е?
Лиляна Павлова: За България няма да има намаляване на средствата. Именно затова ние ще разчитаме и на неговата подкрепа затова България да получи достоен размер средства, а не както сме в този програмен период, със значително по-малък обем средства, ако се сравним с държави, които имат същото население и същите проблеми, и също са от новите страни-членки. Ние имаме доста по-малък ресурс. Така, че вярвам, че сега, като обединим усилията на всички власти в държавата, наистина ще можем да приоритизираме по-добре и да получим по-добър финансов ресурс.
Водещ: А по какво се различавате от Росен Плевнелиев?
Лиляна Павлова: Най-малкото, защото съм жена. И чисто по женски ...
Водещ: Това е сигурното. Това го виждаме всички. Това е очевидно. Да. Но, наистина, имате ли някакви различия в гледните точки за работата на министерството? Изобщо, като хора? Много ли сте различни или не?
Лиляна Павлова: Със сигурност сме различни. Аз бих казала, че аз съм по-скоро ..., не знам как да го наречем, може би технократ, от гледна точка на това, че аз от 99-а година съм започнала и работя в администрацията, познавам по-добре администрацията. Това е разликата между нас. Той познава бизнеса, той познава големите неща, едни много сериозни ... маркетингово, да продаде. Както се казва и най-голямата дупка може да я продаде за малка пукнатина. Той има уникални умения в това отношение. Наистина, така умело да представи нещата, да ги обясни много разбираемо. Аз по-скоро съм експерт, тръгнал по стълбицата ред по ред и имам много добро познание за администрацията, как функционира администрацията. А тя не е лесна машина. Административната машина, един човек не лесно може да се пребори с нея, ако не я познава как функционира и как работи.
Водещ: Особено българската, нереформираната администрация. Защото аз твърдя, че и Вашето правителство не е направило сериозна реформа в администрацията и не знам как ще се справите.
Лиляна Павлова: Реформа в администрацията, с последните промени, които бяха приети на заседанието на Министерски съвет преди една седмица, мисля, че много сериозна реформа ще направим.
Водещ: Щете, ще, дано.
Лиляна Павлова: Тя ще започне от януари следващата година. Така, че от реформата ни дели един месец. Тя е много важна. Защото, ако ние наистина не стимулираме колегите да работят и да постигат резултати, а не да разчитат просто, че трябва да са там от 9 до 5, да си ползват обедната почивка, да си ползват отпуската, без значение какъв е резултатът и кога е постигнат. Това, ако успеем да променим в нагласата на хората, аз мисля, че и стимулът „заплащане” е много сериозен елемент от цялостната система, нещата могат да се променят.
Водещ: Вие казахте, че сте минала стълбицата една по една. Аз някъде четох, че работите от 18-годишна, нали така?
Лиляна Павлова: Така е, да.
Водещ: Защо го направихте? От любопитство или защото трябваше да си изкарвате прехраната, или защото сте много амбициозна?
Лиляна Павлова: Защото съм много енергична. Аз, като човек, съм ..., аз трудно ..., не умея да си почивам, в най-хубавия смисъл на думата. Аз постоянно искам да имам план и постоянно искам да правя много неща. Винаги е било така. И за мен не беше достатъчно просто да седя и да уча. Исках да видя и практическата гледна точка, практичната страна на нещата. И затова и в момента ми се иска много неща да направя едновременно и да се раздам на много фронтове.
Водещ: Значи ли това, че не те се колебали особено, когато Ви предложиха поста министър?
Лиляна Павлова: Не, определено не съм се колебала. Аз все пак бях заместник на Росен Плевнелиев две години. Целите са ни ясни. Знаем къде искаме да отидем, знаем какво искаме да постигнем. Така, че това е по-скоро приемствеността в нашата работа и в нашите усилия, които вложихме две години. Така, че не съм се колебала.
Водещ: Не сте се колебали изобщо. Добре. А другото, няколко наши зрители написаха писмо да Ви попитам и аз ще Ви попитам – Вие човек с десни убеждения ли сте? Имайки предвид, че роднините Ви са хора с леви убеждения. И как ще се справите в един кабинет, който твърди, че е десен или дясноцентристки?
Лиляна Павлова: Аз смятам, че моите убеждения са, да ги наречем центристки. И всички млади хора, поколението, което ние представляваме, сме хора, които наистина искаме да постигаме резултати. За да постигаме резултати, ние трябва да имаме ясна цел. И целта е да има икономически растеж и развитие. А не просто една социална подкрепа. И тя трябва да има .. Така, че съчетанието и от двете. И социалното, и дясното.
Водещ: Има ли място за идеология, изобщо, в работата на регионалния министър?
Лиляна Павлова: Определено има. Има, защото всъщност регионите и това, което правим, инфраструктурата, е – ние градим бъдещето на държавата, бъдещето на регионите и бъдещето на нашите деца. Те ще живеят в тази държава и тя трябва да бъде поставена на една добра основа.
Водещ: Добре. Сега, за Вас си спомням, че ето, г-н Рашидов говореше със страхотни суперлативи, няма да ги цитирам изобщо думите му. Така или иначе, той беше най-възторжения министър, когато премиерът Борисов обяви, че Вие ще сте бъдещият министър. Вие лични приятели ли сте с Рашидов, че така сте му помогнали? Какво беше казал той? Че 100 процента от всичките евросредства, усвоени от неговото министерство се дължат на Вас. Защо го направихте? От приятелство?
Лиляна Павлова: Аз не познавах Вежди Рашидов, преди да се запознаем в качеството и в работата, която имаме заедно. Основната причина, разбира се, че голяма част от ОП „Регионално развитие”, над 300 милиона, са насочени именно за развитието на потенциала на туризма, разкриването на културно-историческото наследство на България. Вежди Рашидов, като човек, е човек наистина, който може да покаже какво е България, какво може наистина да сложи България на едно различно място. Неговата воля и желание, безкористно, наистина, да построим нещо, да остане нещо след нас, ме спечели и се получи наистина един страхотен тандем между нас и по този начин, всъщност покрай работата, станахме и приятели и имаме прекрасни взаимоотношения. Много лесно се работи. И това ни даде възможност в оперативен порядък да свършим много неща заедно, да подредим проектите. И аз помогнах наистина на колегите от министерството, заедно с моя екип ...
Водещ: Вие безкористно или това Ви беше някакъв ресор?
Лиляна Павлова: Това ми е ресор, разбира се. ОП „Регионално развитие” е програмата, за която приоритетно отговарях две години. Това беше ресор, това беше основна цел. Правилно е не просто да изхарчим едни пари. Аз винаги съм била на принципа, че не е самоцелно усвояването на програмата. Трябва да е за нещо смислено. И когато видях, че там има идеи, има желание да го направим правилно и смислено, това ме амбицира два пъти повече да помогнем това да се случи по този начин.
Водещ: А обичате ли изкуството?
Лиляна Павлова: Обичам изкуството и най-хубавото, което виждам е, че това което правим ще покаже изкуството под най-различни форми. Надява се и Музеят на София, който ще е едно различно място, и т. нар. Български Лувър, който със сигурност ще му намерим правилното наименование, за да бъде добре позициониран, ще покаже всичко това, което имаме и като изкуство, и археологията, която ще експонираме на 19 хиляди кв. м на Ларгото, ще е нещо уникално. За мен това е, историята, върху която лежим трябва да сме горди с нея. Защото чужденците, казвайки България, до скоро ... България, те там ..., нали? Винаги сме били „лошият ученик”, винаги сме били тези неинтересните. Когато дойдат и видят каква история, какво можем да покажем, те си променят отношението за нас. Само, който не е дошъл и не е видял какво представлява България, не е оценил какво представляваме всъщност.
Водещ: Така е. Ние наскоро с приятели си говорехме, че ако трябва да направим така, както ние като ходим в други европейски страни, не смогваме да виждаме техните културни паметници, музеи, храмове, изобщо ... Чудим се къде да заведем нашите приятели, които идват. Две-три неща са, които можем в София.
Лиляна Павлова: Така, именно това е нашата цел, наистина да можем, имаме много какво да покажем, важното е да го покажем. Вие знаете, понякога на някои места виждаш реклами – нещо уникално. Отиваш и виждаш – нещо, едно такова ... И си казваш – а ние, ако можехме да покажем нашите безценни археология, разкопки ... Просто наистина много можем да впечатлим. Само трябва да го експонираме правилно и да го продадем правилно, както се казва.
Водещ: Като стане човек министър, повече приятели ли започва да има или по-малко? Какъв е Вашият опит? Колко време вече сте министър?
Лиляна Павлова: Два месеца и половина.
Водещ: Два месеца и половина.
Лиляна Павлова: Аз приятели имам. Имам много приятели, които са мои приятели отпреди и ще продължат да бъдат мои приятели. Но в този момент човек по-скоро разбира кои са му приятели, защото приятелите са тези, които ще те разберат, че не им се обаждаш две години, нямаш време да се видиш с тях и няма да ти се разсърдят за това. И в същия момент, те те чуват само по телефона, за да разберат добре ли си, а не да иска нещо от теб. В този момент разбираш ...
Водещ: А много ли искат? Сигурно. Мнозина искат?
Лиляна Павлова: Нормално е, да. Но в този момент се оказва, че всъщност много хора искат да си припишат, че са ти приятели или цитират какви добри приятели са с теб, а ти не си ги чувал и виждал, не никога, но ...
Водещ: Да, да, сигурно се сдобивате и с приятели, които не познавате.
Лиляна Павлова: Да, много често чувам – ти знаеш ли, еди кой си каза, че сте много близки и той всичко може да уреди с теб. Викам – аз на този човек дори не му знам името. За съжаление, има и такива момента. Няма как. Такъв е животът. Това не е само в България.
Водещ: Понеже във Вашето министерство, заедно с още 1-2 министерства са съсредоточени, като че ли най-много пари?
Лиляна Павлова: Безспорно.
Водещ: Мегаминистерство е това, безспорно – от културата, до пътищата и до шосетата. Изкушението е огромно. Такъв ни е манталитетът, че у нас, като се заговори за европейски програми, европейски пари е – дай да ги наместим, къде да ги наместим така, че и ние да вземем своето. Вие можете ли някак си да гарантирате, че европейските пари, огромните пари, които идват при Вас ще отидат по предназначение? А не един хора да вземат своите комисионни или даже нещо повече?
Лиляна Павлова: Именно това е моята цел. Наистина с екипа в министерството работим именно затова. Първо, не само да похарчим парите, ами наистина да ги инвестираме в нещо смислено, в нещо разумно. И второ, наистина сме направили така, че процедурите да не позволяват субективизма при вземането на решенията. Разбира се, оттук нататък по веригата има още много хора. Нашите бенефициенти са или публични институции, или общини. Те са тези, в голямата си степен, които трябва да възлагат обществените поръчки. Ние там трудно можем да влияем. Ние можем да влияем до степента да одобрим правилния проект и да дадем предварителния контрол на това – какъв да е обхватът на тръжната процедура и т. н. Разбира се, всеки трябва да си носи отговорността, такава, каквато е по закон. И аз вярвам, че правилата, които създадохме, създавам предпоставка, наистина по един различен, прозрачен начин да усвоим тези пари.
Водещ: Казват, че са големи комисионните при Вас. Вие за себе си можете ли да обещаете на зрителите, понеже ние сме много чувствителни, нали знаете, че ние си мислим, че общо-взето всички министри гледат да бръмчат на някоя и друга комисионна, да вземат, нещо да се договорят ... Можете ли да поемете ангажимент, че ще работите абсолютно честно, че Вашите цели няма да са личното забогатяване, на Вашите приятели, на Вашите близки?
Лиляна Павлова: Аз съм поела този ангажимент. И това е всъщност 100-процентовата гаранция, която всеки един може да получи от мен, че моята цел е 100 процента безкористна и наистина моят ангажимент е да ги усвоим правилно, а не някой да се облагодетелства. Аз съм такъв човек. Именно затова имам и може би ..., не врагове, но хора, които не ме харесват. Защото аз съм много твърда, много крайна, именно, защото преследвам тази цел. На много хора не им харесва, защото те са свикнали по друг начин да работят в годините назад, а аз, това е нещо, което не позволявам.
Водещ: Така е, няма какво да се заблуждаваме. Това е нещото, което хората мечтаят чуят ли за европейски проект или чуят ли за някоя европейска програма и особено за такива пари, като при Вас.
Лиляна Павлова: Аз се радвам, че наистина в последните години, в които управляваме този процес успяхме. Аз лично успях да докажа, че съм изключително твърда и съм категорична в това отношение.
Водещ: Аз знам, че думите не са достатъчни, но беше важно, пред зрителите да поемете този ангажимент, защото наистина сме много чувствителни и просто при нашата мисъл е, че всеки гледа да вземе нещо от властта, а не да даде. Даже, вероятно и Вие сте чували това, което и аз съм чувала от обикновените хора – те толкова са свикнали, че се взема, че казват „но поне и за нас нещо да направят, па да си вземат и те, каквото искат, ама да не е само на вземането”.
Лиляна Павлова: Аз съм повече от категорична, че трябва и можем да ги усвояваме правилно и много се радвам, че успяваме да го направим и да го покажем. Защото искам вече да не ни гледат по този начин и да не говорят тези неща. Ако това успеем да постигнем, значи сме постигнали уникално много. Вярвам, че ще го направим.
Водещ: Дай Боже.
Лиляна Павлова: Можем. Работим само и усилено за това.
Водещ: От сърце Ви го желая. Защото ние наистина сме много, като народ, се упражняваха с нас, много разочарования изживяхме, много чудеса видяхме, някои от нас им вярваха, други по-малко. Но дано пък нещо се промени.
Лиляна Павлова: Аз също съм много чувствителна по тази тема. Още повече, че аз идвам от Министерството на финансите и винаги съм била от позицията да контролирам, и съм била много ...
Водещ: И сте много наясно, между другото, откъде какво може да се вземе, нали?
Лиляна Павлова: Много съм наясно и съм много твърда и безкомпромисна затова. И познавам правилата, и това ми помага много. Защото аз познавам системата. Знам как работи от всяка гледна точка. И наистина това е едно предимство, с което наистина се опитвам да ...
Водещ: А дали някой не се изкушава да каже – а бе, това е едно младо момиче.
Лиляна Павлова: Хората, които ме подценяват, могат само да съжаляват.
Водещ: Добре, това беше, на тази част от разговора добър финал. Сега ще Ви попитам за километрите магистрали. Вие, вероятно сте проследили, че тук, в това студио, от година и нещо тече страхотен диалог между г-н Станишев и г-н Плевнелиев, и си броят километрите. И всеки път, който и да дойде в студиото казва различен брой километри, които са построени. Кажете сега, Вашето правителство, откакто е на власт – колко точно километра пътища или магистрали, ако трябва ги разделете? Не знам как Ви се изписват по книгите?
Лиляна Павлова: Аз лично смятам, че трябва да спрем, с извинение за израза, жаргонно казано, да си мерим километрите.
Водещ: Не става. Всеки път си ги мерите. Кажете.
Лиляна Павлова: Няма смисъл. Дали са 5 000 или 5 км, мисля, че не е това ... Важното е всички ние, които се движим ...
Водещ: За мен, като гражданин е много важно да са 5 000 километрите, а не 5.
Лиляна Павлова: А за мен е важно да са 20 хиляди, защото това е републиканската пътна мрежа в държавата. Определено трябва да гледаме ... Всички ние искаме да се движим по хубави пътища. И важно е нашето усещане – подобряват ли се пътищата? И аз много се радвам, че през тези две години, в които наистина инвестирахме изключително много усилия да рехабилитираме, реконструираме, построим нови пътища, то вече е видимо. И хората, когато ме срещнат, и когато разберат коя съм или с какво се занимавам казват – знаете ли, минахме по този път и той е станал страхотен, минахме по онзи път и той стана страхотен. Защото извън магистралите, които строим, а те са изключително важни, разбира се, ние строим и ремонтираме, реконструираме, изключително голям размер и брой пътни участъци на много по-малките пътища, втори и трети клас пътища.
Водещ: Скоро аз минах по един път, аз не знаех дори, че сте го оправили, но ... Колко са, последно, моля Ви кажете? Това, ще продължи този диалог. Кажете сега, Вие колко сте построили?
Лиляна Павлова: Това, върху което работим в изминалите малко повече от 2 години са около 630 км втори и трети клас пътища, които ние сме реконструирали и рехабилитирали. 300 км от тях са вече готови, изпълнени, приключени. Около 311 км от тях са в момента проектите, които реализираме. Сега, в зимния сезон, няма да можем да работим по всичките. Но надявам се до края на пролетта на следващата година и тези километри ще са готови.
Водещ: А имате ли отговор на ..., как да кажа, на бележките, или на гнева дори, на г-н Станишев, който казва – те режат ленти на неща, които ние сме започнали и почти сме довършили ...
Лиляна Павлова: Това категорично не мога да го приема.
Водещ: ... те оскъпяват това, което ние правим, оскъпяват и после се правят, че много нещо са свършили?
Лиляна Павлова: Не е така. Не мога да го приема. Защото тези 630 км, които в момента вече са факт и това са наистина пътища, които се реконструират, са пътища, които ние сме подготвили, одобрили за финансиране, провели тръжни процедури и реализираме. Освен тези 630 км втори и трети клас пътища, миналата седмица одобрихме още 15 нови проекта и тяхната ..., като количество да ги наречем, са 234 км пътища, които ще бъдат рехабилитирани. Това са втори и трети клас пътища, пак казвам, те не са видими, както са магистралите. Но те са много важни за хората в регионите, защото те осигуряват достъпност, осигуряват възможност, да могат да ходят на работа, да пътуват. И те са изключително важни за развитието на нашите региони.
Водещ: А какво ще отговорите на опозицията или пък дори на хората, които казват – а бе, писна ми от тези магистрали на правителството на Борисов, ние не ядем асфалт. Сега, вярно, че това пак принадлежи на БСП. Но кажете ми, ето аз, ако Ви кажа – г-жо министър, аз искам да ми е по-висока заплатата, на майка ми ли, на баба ми да й е по-висока пенсията и те не ядат асфалт, какво ще ми отговорите?
Лиляна Павлова: Ако няма асфалт, ако не правим тези магистрали ... ние не правим само магистрали. Ето, 800 км втори и трети клас пътища са много и са много видими и са важни. Ако ние рехабилитираме тази инфраструктура, ако има инфраструктура в наличност, ще има инвестиции, ще има стокообмен, да го наречем, хората ще могат да пътуват на по-далечни места да работят много по-лесно и много по-голяма достъпност. Това ще доведе инвестиции. А има ли инвестиции, значи има заетост, хората ще има къде да работят, да получават заплати, да плащат данъци. И по този начин да може държавата, разбира се, да увеличи и заплатите, и пенсиите. Така, че ако няма асфалт, казано много по-правилно, ако нямаме изградена инфраструктура, пътна, железопътна, пречиствателни станции, няма да има инвеститори, които да искат да работят в нашата държава. И тогава наистина няма да има възможност хората наистина да работят, да се осигуряват и да се отварят нови работни места. Така, че не може без инфраструктура. Тя е най-важната.
Водещ: Вие само министър на магистралите ли ще бъдете?
Лиляна Павлова: Категорично, Министерството на регионалното развитие ...
Водещ: В последните две години Вашето министерство наистина се асоциира с това, „министерство на магистралите” да бъде.
Лиляна Павлова: Не, не. Нашето министерство наистина има много широко адаптивна, бих го нарекла „букет” от най-разнородни и най-разнообразни дейности, с които се занимава. Аз имах възможността в последните, така се случи, три седмици имаше три среши на министрите на регионалното развитие на най-различен формат – на средиземноморските, на 27-те страни-членки и т.н. Там в повечето случаи министрите на регионалното развитие са министрите, които отговарят за общините, за местното самоуправление и за регионите. Почти няма случаи, в които, както е при нас в България, министърът на регионалното развитие да отговаря и за благоустройството, да отговаря за пътищата, да отговаря и за водния сектор. Така че определено аз от тук нататък освен магистралите и пътищата, които се изграждат и рехабилитират и са изключително важен приоритет и на правителството и на министерството, имам няколко много важни ключови теми. Една от тях е разбира се програмата за енергийна ефективност в жилищата, в многофамилните...
Водещ: Това ще се случи ли у нас, аз не го вярвам?
Лиляна Павлова: Ще се случи категорично.
Водещ: Кой българин дето няма какво да яде ще си вземе заем, за да си санира сградата? Как ще ни убедите да го направим?
Лиляна Павлова: Ще помогнем, има начини. Първо, все пак даваме безвъзмездно 50 %. От останалите 50 % можем да направим на принципа с партньорството, да кажем с топлофикациите. Ето, имах среща онзи ден и с кмета н Шумен и с други кметове. Те топлофикацията е готова да направи публично-частно партньорство. За остатъка от 50%, който трябва хората да вложат като инвестиция в санирането на сградата, те са готови те да покрият 30% от тях. И всъщност със спестяванията, които ще дойдат от много по-малко отопление, което ще е необходимо за тези апартаменти, поетапно да се изплащат като се приспадат от ...
Водещ: Оптимист ли сте?
Лиляна Павлова: Определено.
Водещ: На мен тази програма ми изглежда малко фантастична. Дано се случи, защото това е европейски път, но...
Лиляна Павлова: Аз вярвам, че тя може да се случи. Разбира се, няма да можем от раз да направим всичко, нямаме и толкова пари. Със сигурност няма може би да успеем големите блокове, които са с по 10 входа и 20 етажа, няма да можем да направим. Макар че например аз бях много впечатлена, веднъж пред министерството на входа ме срещна един човек, който каза: аз съм домоуправител на един много голям блок, ние сме готови, ние сме се сдружили. А блокът е с много входове и много етажи. Това ми дава увереност. Хората се обаждат. Ние имаме горещи телефони, които сме обявили на нашия сайт. Обаждат се и казват – ние искаме, ние сме готови. Именно това ни дава увереност да продължим и смятам, че програмата ще е успешна. Надявам се другото лято вече да можем да започнем в тази посока.
Водещ: Междудругото откакто сте министър колко анекса, аз малко да се върна, но това ни е много болна тема, на българина. Уж, евтини пътища строите, уж, евтино работите, а колко анекса вие сте подписали откакто ...
Лиляна Павлова: Нито един.
Водещ: Нито един.
Лиляна Павлова: Нито един. И не само аз не съм подписвала нито един анекс...
Водещ: Като възникнат мочурища, като възникнат подпочвени води какво правите?
Лиляна Павлова: Ние нямаме практика от първия ден до ден днешен сме преустановили практика на анексиране на договори. Нямаме анекси сключени по нито един от тези договори, които ние сме сключили. Ето, както понеже споменахте мочурища, всичко това, което излезе и се видя, че има проблем с преовлажняване на почвите, обявихме чисто нова открита тръжна процедура с нов търг, нов отделен договор сключихме. Така че ние п договорите, които сключваме, не анексираме и не сключваме.
Водещ: Защото у нас дяволът се крие в анексите и вие го знаете добре, нали?
Лиляна Павлова: За мое голямо съжаление, аз пак казвам, имала съм злощастният опит ...
Водещ: Вие ги разбирате тези неща.
Лиляна Павлова: Много ги разбирам анексите и съм много против тях. И се радвам, че имате, с гордост можем да кажем – нямаме сключени анекси... По старите договори имаме много.
Водещ: И още един упрек на опозицията, че в крайна сметка вие твърдите, че строите с пари от Европа, а на практика го правите с пари от държавния бюджет. Имате ли ваш разчет тези пътища, тези магистрали колко всъщност отиват от бюджета и колко всъщност идват от европейските програми и европейски пари.
Лиляна Павлова: Това също е малко така, бих казала некоректно. Тъй като ние всички знаем, че европейските пари са ни дадени, да имаме аванси и това са авансите с пари от европейски средства, които ние предоставяме и които са ни предоставени на нас и с които ние всъщност разплащаме. Тогава, когато разплатим, ние сертифицираме пред Европейската комисия и тя ни възстановява извършения разход. Нормално е и това е в правилата и в процедурите, които са утвърдени включително и от предишното правителство, което прави тези обвинения. Процедурата е, че ние разплащаме, всеки бенефициент е длъжен да разплати със средства собствени, от собствения си бюджет, да инвестира в проекта, след което да си представи документите, че той е направил инвестицията и е инвестирал определена сума пари. След като ние ги проверим и ги сертифицираме пред Европейската комисия, тя възстановява тези средства. Така че винаги, нормално е, такава е процедурата първо разплащаме с наши пари, декларираме ги и, ако всичко е наред, те ни ги възстановяват. Така че това малко е, пак казвам...
Водещ: Добре, трябва да препускаме и по други теми, понеже сме почти към финала. Но все пак колко незаконни къщи бутнахте откакто вие сте министър, защото сега нашумя един случай, че ще бутате постройката, в която отец Иван от Нови хан подслонява бездомници, сирачета и така. кои други къщи бутнахте, че на отец Иван стигнахте да бутате?
Лиляна Павлова: От началото на година са бутнати над 1100 обекта. Само до края на годината остават да бъдат бутнати..., над 130 обекта ще са в плана за премахване до края на годината. Така че не сме ...
Водещ: От тях колко са баровски, хайде така да попитам?
Лиляна Павлова: Имаме, да не ви подведа...
Водещ: Защото сега ако ще са кокошарници, ако ще са някакви грозни малки...
Лиляна Павлова: Вижте, ДНСК няма право да казва ние сега няма да бутаме това, ще бутаме това. Това не е пожелание.
Водещ: Аз оставих и ви дадох в началото преди да почне предаването, за да не забравя после, писма на зрители, които разказват колко дълга е тази сага в борбата за законно – незаконно строителство. Вас моля ви, обърнете им внимание на тези хора, които са ви писали.
Лиляна Павлова: Задължително, но искам да ви кажа, че ДНСК няма право по свое собствено осмотрение да каже – това ще го бутам, това няма. Законът е един и той е за всички. Дали е барака, дали е двуетажна къща ...
Водещ: А, не, в България въобще не е така, в България законите за който има пари са по-различни.
Лиляна Павлова: Не е така. Сещам се в момента, да не ви подведа с цифра, но над 25 двуетажни постройки само на язовир Ивайловград в чашката са премахнати. За двуетажни постройки, говорим за къщи. Така че не трябва да насаждаме едно усещане у хората, че се бутат само някакви бараки и курници, както го казахте, а...
Водещ: И на отец Иван сиропиталището.
Лиляна Павлова: Вижте, тук е много важна темата. Ние се видяхме. Аз наистина поканих всички да седнем заедно на масата – и омбудсмана, и отец Иван, и ДНСК, колегите от пожарната, разбира се Министерство на труда и социалната политика и Държавната агенция за закрила на детето. Тъй като това е дин проблем, който касае много хора. Самият отец Иван каза – да, аз съм наясно и аз с ясното и пълно съзнание знаех, че строя незаконно. Това беше нашият разговор. Той беше много открит и много честен. Аз се обърнах и към омбудсмана и към отец Иван и казах: вижте, аз имам постановление на върховния орган в тази държава и то казва – решението на ДНКС, че това е незаконен обект от 2010г., в момента просто то излезе ноември, доста по-късно.
Водещ: Вие ще му помогнете нали?
Лиляна Павлова: Разбира се.
Водещ: Тези хора, ако те останат на улицата...
Лиляна Павлова: Важното е, че намерихме решение. Важното че това е различното при нас. Законът е един и същ, както казахме, но ние тук имаме волята да решим проблема и да помогнем, тъй като хората, които са там...
Водещ: Там някъде си заслужава и отвъд закона да се помогне, не само на тези, които имат пари и разплащат, нали?
Лиляна Павлова: Разбира се. Категорично, това е моето желание. Включително и като майка, и като жена...
Водещ: Финални думи.
Лиляна Павлова: За мен е важно на тези деца да осигурим по-добри условия. Те са там с родители, те не са сирачета, те не са изоставени. Тези родители са отишли доброволно там. А ние имаме наистина желанието да им помогнем и ще го направим.
Водещ: Два последни въпроса. За какво се скарахте с Борисов откакто сте министър досега?
Лиляна Павлова: Не съм се карала с него, само го...
Водещ: А за бюджетът, нали някои общини казват, че ще фалират? За бюджета никаква ли дискусия не сте...
Лиляна Павлова: Нормално е, когато се обсъждат наистина сериозни, важни, приоритетни теми на правителството, да има диалог, да има диспут по тях. Слава Богу, надявам се, че работим професионално и знаем какво правим и не ми се е налагало наистина да се карам.
Водещ: Ще фалират ли общини идната година?
Лиляна Павлова: Надявам се не, надявам се да им помогнем. Пак казвам, инвестицията от еврофондовете, които ще им предоставим, са една глътка въздух за тях. няма да е лесно. Другата година наистина ще е трудна, бюджетът е труден, но това е, с което разполагаме. Аз смятам, че ние трябва наистина да мобилизираме своите усилия. Трябва да скачаме, както се казва, според това, което можем. Не можем да се надхвърляме, не можем да живеем на вересия, не е добре. Децата ни ще го плащат.
Водещ: Финален въпрос, който е абсолютно различен от всичко, което говорихме дотук. Прочетох в имотната ви декларация, че имате мотоциклет. Кой го кара?
Лиляна Павлова: Моят съпруг.
Водещ: А вие обичате ли да се возите?
Лиляна Павлова: Аз обичам всичко, което е на 4 колела, обичам също и карането и екстремните спортове, но трябва да са на 4 колела така, че не се възползвам от мотора.
Водещ: Добре, ако видите един сам мъж на мотор, това може да е вашият. Добре, благодаря ви много за този разговор.

Министерство на регионалното развитие и благоустройството