Откриване на пилотни сгради в район „Оборище”, Столична община

Откриване на пилотни сгради в район „Оборище”, Столична община

19 октомври 2011 | 12:54

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова откри днес три жилищни сгради в центъра на София, реновирани по Проект „Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради” на МРРБ и Програмата на ООН за развитие и по проект „Стакато” на Европейската комисия.

“Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради” е проект на Министерство на регионалното развие и благоустройството (МРРБ), изпълняван с подкрепата на Програмата на ООН за развитие (ПРООН), в партньорство с доброволно сдружили се собственици на сгради в режим на етажна собственост, намиращи се на територията на центровете на 36 агломерационни ареали в Р България.

В първите две фази на изпълнение на проекта бяха обновени 27 многофамилни жилищни сгради и околоблоковите им пространства на територията на страната, с обща стойност на обновителните работи приблизително 7 млн. лв. В ход е обновяването на още 23 сгради и публичните пространства около тях (към момента строителните работи на 16 сгради от тях са приключили).

Проектът получи награда на Европейската комисия в конкурса „Устойчивата енергия на Европа – 2011 г.”, категория „Жилищни сгради”.

Столична община участва в Демонстрационния проект от самото му начало през 2007 г. Дейността на Проекта в София се основава на Меморандум за разбирателство между Столична община, МРРБ и ПРООН.

На територията на София са обновени общо 11 многофамилни жилищни сгради, а още 2 са в процес на обновяване. На територията на район Оборище се намират общо 5 от обновените до момента сгради, както и 1 от двете, които са в процес на обновяване.

През 2010 г. Демонстрационният проект стартира партньорство с районната администрация на район Оборище, която е изпълнител на проект STACCATO (в рамките на европейска програма CONCERTO, финансирана от ЕС). Реализацията на пилотния проект STACCATO до момента е съфинансирана от Националната програма за обновяване на жилищни сгради на МРРБ, чрез която се намалиха разходите от индивидуалните домакинства за обновяването на сградите до около 25%.

В следствие на партньорството, на три сгради (на улиците „Чаталджа”- 54, „Асен Златаров”- 11 и „Алеко Константинов”- 2) в район Оборище бяха изпълнени комплексни мерки за повишаване на енергийната ефективност. По проект „Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради“ на МРРБ/ПРООН бяха изпълнени предписаните от енергийните одити мерки за постигане на изискуемите съгласно нормативната уредба енергийни параметри (постигнат клас С на енергопотребление на сградата след прилагане на мерките), а по проект STACCATO - изграждане на соларна система за подгряване на вода за битови нужди. Чрез съвместните действия на двата проекта беше тестван модел за комплексно енергийно обновяване на жилищни сгради с внедряване на възобновяеми енергийни източници.

Основни моменти:
o Обновени 3 сгради на обща стойност 615 хил. лв., от които 134 хил. лв. са платени от собствениците на жилищните сгради.
o Реновирани 48 домакинства.
o Сумата средно платена от собственик на самостоятелен обект на база 2 800 лева, като за отделните жилища сумата се определя от съответната квадратура на жилището.
o Средно 60% намаление на разхода на енергия за осигуряване на гореща вода за битови нужди.
o Средно планирано намаляване на енергопотреблението за отопление и охлаждане на сградата с 60%.
o Намаление на емисиите на парникови газове с 143 тона годишно общо за трите сгради.
o Проектът не само подобрява условията на живот в жилищните сгради, но и показва, че включването на ВЕИ при обновяване на сградите повишава значително тяхната енергийна ефективност. По проекта са инсталирани общо 44 слънчеви колектора на покривите на трите сгради, предназначени за отопление на топла вода за 48 апартамента. Предвидена е средна колекторна площ от 2,6 кв.м на апартамент. Предимство на системата е, че тя функционира целогодишно. Когато няма достатъчно слънцегреене, водата се подгрява от Топлофикация по напълно автоматизиран начин.
o Собствениците на обновените сгради на основание на енергийното обследване реализират икономии и чрез освобождаване от данък сгради за период от 3 до 7 г.
o Голям напредък е промяната в отношението на обществеността към санирането и ВЕИ. Като цяло собствениците в обновените сгради активно сътрудничиха на проекта.
o Продължава интересът за участие на нови сгради в проекта.

mrrb