По програми на МРРБ до сега в България са санирани над 2220 сгради

По програми на МРРБ до сега в България са санирани над 2220 сгради

10 септември 2019 | 17:43

В МРРБ се проведе първото заседание на Националния експертен съвет за координиране изпълнението на Националния план за сгради с близко до нулево потребление на енергия

 

„Създаването на Националния експертен съвет за координиране изпълнението на Националния план за сгради с близко до нулево потребление на енергия е от съществено значение, предвид централното място, което сградите заемат в политиката на Европейския съюз за енергийна ефективност след 2000-та година. Държавите-членки трябва да разработят своите нови Национални дългосрочни стратегии за обновяване на националния фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г., които целят преобразуването на всички съществуващи сгради в такива с почти нулево енергопотребление по ефективен спрямо разходите начин.“

Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, която откри днес първото заседание на съвета.  

„Изпълнението на националния план е сериозна задача, която изисква обединяване на усилията и експертизата, от една страна, на всички професионални организации и от друга – широка подкрепа на потребителите за информираност, осъзнато и рационално разходване на енергия и оптимизиране на разходите за енергия при осигуряване на високо качество на микроклимата в обитаемите сгради“, каза още на срещата министър Аврамова.

Тя подчерта, че МРРБ вече работи по изпълнение на плана за намаляване на енергопотреблението, изпълнявайки редица проекти. Сред тях проект “Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради”, съвместно с Програмата на ООН за развитие, по която пилотно бяха обновени 50 многофамилни жилищни сгради, както и с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г. бяха реновирани 299 сгради, като бяха приложени и мерки за повишаване на енергийната им ефективност.

Отделно по Националната програма за енергийна ефективност, която е най-мащабната, са обновени над 1755 многофамилни жилищни сгради. Строителни работи се изпълняват по още 114, а за други 142 текат подготвителни дейности.

„Осъзнаваме значението, което тази програма има за обществото, околната среда и бизнеса, затова обсъждаме варианти на формата, в която тя да продължи, след като бъдат завършени всички 2022 сгради със сключени договори за финансиране“, обясни регионалният министър. Тя допълни, че дотогава такива мерки могат да се изпълняват със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“. От 2013 г. до сега са обновени 117 жилищни сгради. До края на програмния период се очаква те да бъдат общо над 600.

Пред участниците в съвета Петя Аврамова беше категорична, че е необходимо техническата норма за сгради с близко до нулево потребление на енергия, изискваща клас „А“ на енергопотребление и 55% от енергията да е осигурена от възобновяеми източници, да добие повече популярност през следващите години. Така ще се отговори на амбициозните европейски политики и на националните нужди за намаляване на финансовите разходи за енергия на сградите в страната.

Според министъра трябва да се осигури и по-благоприятна инвестиционна среда за правилното прилагане на законодателството за енергийна ефективност. „В този процес стоят за разрешаване редица инженерни, научно-изследователски, стандартизационни и стратегически-инвестиционни задачи. Целта е да се подобрят условията за инвестиции в областта на енергийната ефективност. За всичко това е важно сътрудничеството между представителите на всички институции“, заключи Аврамова.

В Националния експертен съвет за координиране изпълнението на Националния план за сгради с близко до нулево потребление на енергия 2015 - 2020 г. членуват 50 души – представители на различни институции, браншови организации, университети, местна власт и други.

Съветът има експертни, консултативни и координационни функции и ще обсъжда и дава предложения, препоръки и становища по въпроси, свързани с енергийните характеристики на сградите, политиките по енергийна ефективност и механизмите за увеличаване броя на сградите с близко до нулево потребление на енергия. Председател на Съвета е министърът на регионалното развитие и благоустройството.

mrrb