Проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения“ по Оперативна програма „Добро управление“
Проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отг
От Министерство на регионалното развитие и благоустройството
Изготвени са препоръки за подобряване на общинския жилищен фонд
За пръв път в България е направено цялостно проучване на общинския жилищен фонд. Текущото му състояние и управление бяха изследвани по проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения“. В резултат от изпълнението му са изготвени препоръки за подобряване на състояние на общинския жилищен сграден фонд. Събрана е информация за общинските жилища от всички 265 общини, включително 24-те районни администрации в Столична община чрез онлайн анкетиране. Анализирани са съществуващите практики по управление на общинските жилища и са направени препоръки за подобрението им – доклад.
МРРБ изготви и разпространи до общините Указания за подобряване на реда и управлението на общинския жилищен сграден фонд, базрани на препоръките за подобряване управлението на общинския жилищен фонд.
Проведени са два онлайн дискусионни форума с представители на общини и граждански организации.
Изготвен е Доклад с препоръки за подобряване на социалната жилищна политика в България. Той е резултат от дискусии и допълнително анкетиране на ръководни лица в общините с общински жилищен фонд, както и от проучване на най-добрите практики на европейски държави.
Създаден е уеб базиран инструмент за дискусии и споделяне на знания и добри практики по управление на общинските жилища www.obshtinskidom.bg. В него са публикувани всички данни от проучванията, както и материали, свързани със социалните жилищни политики на местно и национално равнище. Предоставена е възможност за комуникация и обмен на информация между общини и граждани.
По време на информационна кампания в социалните мрежи и медиите са разпространени 6 инфографики с основни изводи и послания. Публикувани са 12 ежемесечни електронни бюлетини за информиране на регистрираните над 360 получатели за новини в областта на жилищната политика и законодателство, активни дискусии по актуални теми в областта и консултации. Иницииран е и процес за приемане на Национална жилищна стратегия с хоризонт 2050 г.
Проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения“ е изпълнен по Оперативна програма „Добро управление“ в рамките на процедура „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фон.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което е партньор в проекта, работи по изпълнението му съвместно с бенефициента Хабитат България в периода септември 2022 – декември 2023 г.
Проектът е насочен към създаването на механизъм за достъпно и прозрачно взаимодействие и обмен на информация между общинските и централните администрации, ангажирани с жилищните политики, и представителите на гражданското общество. Създаването на достъпни и прозрачни механизми за взаимодействие и обмен на информация между общинските и национални администрации, ангажирани с жилищните политики, и представителите на гражданското общество е една от специфичните му цели. Сред тях са също подобряването на социалните жилищни политики и практики на местно и национално ниво, както и повишаването на общественото разбиране за важността на социалната жилищна политика за подобряване условията на живот на всички общности.
Целеви групи са общински администрации и служители по управление на общинските жилища в цялата страна, неправителствени организации, работещи с уязвими групи, както и широката общественост.
Дирекция „Жилищна политика“ на МРРБ и Хабитат България ще продължат ползотворното си сътрудничество по основните приоритети и предизвикателства на жилищната среда в България.