Работна среща за „Перспективи на масовото българско жилище”

Работна среща за „Перспективи на масовото българско жилище”

05 март 2010 | 15:34
Днес, 05 март т.г.,  зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева откри в МРРБ работна среща на тема „Перспективи на масовото българско жилище”.
Участниците във форума – експерти от МРРБ, Агенцията за енергийна ефективност, Националния център за териториално развитие, Българска жилищна асоциация, жилищна корпорация Вонброн, Холандия и др. обсъждаха проблемите и финансовите механизми за обновяването и управлението на жилищните сгради. Разгледани бяха възможностите за изграждане на социални жилища и приложимостта на европейските практики в България.
Отчетено бе, че 97% от жилищата в България са обитавани от собствениците им. Това поражда редица проблеми при стопанисването на тези сгради поради невъзможността на собствениците да инвестират необходимите средства за това. Невъзможността да се  поддържат многоетажните апартаментни сгради у нас, поради липса както на подходяща нормативна уредба, така и на икономически възможности на собствениците, води до постоянно влошаване на състоянието и нарастване на текущите разходи.

Разгледани бяха финансови механизми за покриване на разходите за енергийно ефективна реконструкция на жилищни сгради чрез гъвкаво приложение и взаимно допълване на трите източника на финансиране – субсидии, заемни средства и собствен капитал. Представен бе холандския и немски опит и възможностите за прилагане и в България на договори с гарантиран резултат /ESCO/, при които разходите за енергийно ефективно обновяване се покриват от икономиите в енергопотреблението на сградата.

На срещата бе отбелязано, че в страните с развит жилищен пазар съществуват значително количество жилища със социална цел. Този социален наемен жилищен фонд в повечето случаи се притежава и стопанисва от големи специализирани организации, които имат нужния опит и достъп до финансов ресурс, необходим за дейността им. За успешното решаване на въпросите по поддръжката на съществуващия жилищен фонд в България е необходимо да се създадат условия за създаване на нов наемен социален фонд. Той трябва да се изгради и стопанисва от нов тип организации като тези, които действат в страните от ЕС.

Участниците в срещата се споразумяха в близките дни да подготвят общ документ в който да очертаят по-нататъшните стъпки, които ще предприемат за да се подпомогне развитието на пазара на енергийно ефективни проекти в България.
mrrb