Разговор с министър Лиляна Павлова за незаконните строежи и свлачищата по Черноморието в предаването на ТВ7 "Добро утро, България"

Разговор с министър Лиляна Павлова за незаконните строежи и свлачищата по Черноморието в предаването на ТВ7 "Д

19 февруари 2013 | 11:26

Водещ: При мен в студиото е министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, добро утро.
Лиляна Павлова: Добро утро.

Водещ: Започваме с актуалната тема на седмицата. Макар, че тази седмица доста теми са актуални. Николай Димитров, кметът на Несебър, госпожо министър, е с повдигнати от прокуратурата обвинения. Разбира се, това става след скандала дюни гейт и обвиненията са повод разследване на ТВ 7, което засягаше доста широко мащабно дейността на кмета на Несебър. Той ли е главният виновник за това, което се случи там и така скандалът, който разтресе държавата навръх Нова година? Лиляна Павлова: Със сигурност прокуратурата ще каже кой е главният виновник. Това, което всички установихме, включително и нашата проверка на ДНСК показа, че имаме строителство. То беше сигнализирано, знаете, по Нова година от екологичните организации върху терен, който най-вероятно са дюни. Ние сме спрели това строителство. Там беше предвидено да бъдат изградени 122 еднофамилни жилища. Изключително голям обект, голямо строителство в близост до плажа. Това е една урбанизирана територия, един нов квартал в Несебър. Който е изцяло застроен върху така наречения горски фонд с променено предназначение. Ние сме сезирали, разбира се, компетентните органи и сме санкционирали с пет хиляди лева главният архитект, който е издал разрешението за строеж. Въпреки, че включително липсват документи като проекти, технически проекти. Няма въобще потенциал за връзване нито към В и К, нито водопровод, канализация, ток. Всичко това липсва.

Водещ:
Само да добавя, че и той е с обвинение на прокуратурата. Те и двамата вървят в комплект, тъй да се каже.
Лиляна Павлова: Вървят в комплект, но главния архитект специално по закона и по нашите проверки, тъй като ние проверяваме главните архитекти съгласно Закона за устройство на територията, той вече няколко пъти е санкциониран. За нас по-изненадващо например беше, че в община Несебър, която е сравнително малка община, ако я сравним с една София.

Водещ: Но много богата, една от най-богатите.
Лиляна Павлова: Но има двама главни архитекти, в София има един ако видим мащаба.

Водещ:
Това е новина. Защо са двама главни архитекти, защото повече работа има най-вероятно?
Лиляна Павлова: Колко повече работа да има от столицата, която е най-големият град. В смисъл това е един голям въпрос за мен. Второ, може да не го забранява законът, но аз не виждам законът как все пак има двама главни архитекти. И когато започнахме единият обект.

Водещ:
Може би са взаимно заменяеми?
Лиляна Павлова: Може би.

Водещ:
Единият като се измори да подписва разрешителни, подема другият. Като го заболи ръката.
Лиляна Павлова: То така го презастроиха Несебър, че явно много е трябвало да се подписва. Ние санкционирахме, вече сме наложили четири глоби по пет хиляди лева на главния архитект. Аз през цялото време си мислех, че санкционираме един и същ. Което ни даваше възможност включително да му отнемаме правото да бъде и главен архитект и да подписва. В един момент се оказва, че са двама.

Водещ:
Ето, тук е заровено кучето.
Лиляна Павлова: Да.

Водещ:
Защото ако вие отстраните единият служебно, веднага.
Лиляна Павлова: Веднага влиза другият.

Водещ:
Вторият поема нещата и не се спира процеса.
Лиляна Павлова: Така, че сега имаме двама санкционирани по два пъти.

Водещ:
А кой е всъщност обвиняемият от прокуратурата.
Лиляна Павлова: Единият, видях вчера, че е единият. Те са си разделили и не се бъркат като регион, на две части. Те са си го разделили. Единият подписва за едната част, другият за другата част.

Водещ: Прокуратурата им наложи по 3 000 лева гаранция. С една дума три пъти по-малко, отколкото кметът на Павел баня, което е истински срам. Аз няма да спра да го говоря. Просто, нека магистратите в България да знаят защо хората са недоволни от тях.
Лиляна Павлова: И нашата санкция е голяма.

Водещ:
Колко е вашата санкция?
Лиляна Павлова: Дотук 20 000 лева за главния архитект. Които всъщност са на двама, по десет на всеки от главните архитекти и отделно сме санкционирали, разбира се и тези, които са извършвали контрол строителен. Оценка на съответствието, защото очевидно тя не съответства.

Водещ: Спира ли процесът, госпожо министър, сега с раздаването на тези разрешителни, след като се намесиха прокуратурата и министъра или те пак продължават сега нелегално да се издават нови разрешителни?
Лиляна Павлова: В това бих казала, че в момента има някакво притеснение в системата да го наречем. Според мен в момента всички са много по-внимателни, когато издават разрешения дали те са законосъобразни. Хубавото е че с промените, които направихме миналата година ноември всъщност в Закона за устройство на територията има една много голяма промяна. Ние бяхме критикувани, че делегираме правомощия и, че ДНСК ще контролира големите строежи. Но всеки подцени именно благодарение на тази промяна сега какво се случва. Подцениха това, че ние си запазихме една много важна част. Контролираме вече всяко едно издадено разрешение за строеж.

Водещ: Как, то стига до Вас?
Лиляна Павлова: Да. Всеки главен архитект тогава, когато го издаде е длъжен да ни го обяви за проверка, а досега не беше така. Досега ДНСК уж контролираше всичко и нищо, защото бяха размити отговорностите. Сега ги разделихме от първа до трета категория ДНСК. От четвърта, пета и шесто общините. Но пък ние проверяваме всяко едно. Именно благодарение на това всички строежи, които спряхме от миналата година до ден днешен ни дава възможност да ги контролираме и да ги спираме, когато са незаконосъобразни, а те излязоха много такива.

Водещ: Много. Аз разбирам, че няма образователен ценз за кметовете, че покрай историята с Лучано и за министрите няма у нас. В България всеки може да стане министър.
Лиляна Павлова: Но за главните архитекти има.

Водещ:
Кмет да и какво ли не. Обаче вижте, когато Диляна Гайтанджиева го разпитваше този изключително интересен човек кметът на Несебър, той най-спокойно й обясняваше, че няма да изнася лекция на тема, кое е територия А и територия Б.
Лиляна Павлова: Зона А и зона Б.

Водещ:
Да, от морския бряг. И се оказва, че те броят морската зона А е вътре в морето, във водата и Б започва от брега. Това некомпетентност ли е според Вас или една наглост и арогантност от страна на тези хора, които очевидно се чувстват безнаказани. Абсолютно случайни хора, разбира се обаче попаднали на тези апетитни постове.
Лиляна Павлова: Със сигурност зона А не е в морето. Това мога да го потвърдя.

Водещ:
Пише го в закона?
Лиляна Павлова: Законът много ясно казва – това е бреговата ивица, стометровата ивица. Там, че тълкувание не може и не трябва да има.

Водещ:
Е, как пък се е объркал този кмет?
Лиляна Павлова: Вижте, аз смятам. Разбира се, прокуратурата и съдът ще постановят, но Несебър отдавна е държава в държавата. Много факти и доказателства аз мисля, че в разговора ще засегнем темата и с така наречена крутилия или базата на НСА.

Водещ:
Да, това е втората тема, второто разследване.
Лиляна Павлова: Това, което виждаме в Несебър е всъщност е одобряване на подробни устройствени планове на проекти, които си спазват стандартите може би само на...

Водещ:
Ето го цялото разследване. Това всъщност онагледява разговорът, който водим с Вас. Прокуратурата констатира нарушение в Несебър. След геодезичното изследване в разследването на ТВ 7 от което става ясно, че половин декар е на самата плажна ивица, бившата собственост на НСА, която е изключителна държавна собственост, РДНСКА ще направи ли проверка и ще бъде ли спрян строежът. Фирмата се нарича „Империал Бул Тръст”, собственост на Николай Тихолов, главен архитект на Несебър. И забележете Жоро Хитрия, общински съветник в Несебър. Там направо си водят с прякорите присъстват – Жоро Хитрия. Сега не е Жоро Простия, така, че вероятно знае, какво да направи човекът.
Лиляна Павлова: вижте, според мен там нещата са много сериозно обвързани и ще ви кажа защо. Друг интересен факт освен тези две лица, които споменавате е този, който проектира всички тези обекти. Той е един и същ и там и в Несебър и надолу в Корал и т.н. Имаме си един проектант, който заедно с всички останали по трасето те си проектират едни проекти уж за без пари. Предвиждат си презастрояване, преотреждат се земи. В годините назад и прокуратурата по която говорим за случая с НСА и прокуратурата е потвърдила, че това преотреждане, че тези скици, че тези върнати земи на плажа и на брега а правилно върнати.

Водещ: Значи и те са в играта, и те са в играта? Значи и прокурорите взимат пари?
Лиляна Павлова: Може ли да разкажа няколко думи случаят на НСА. Имаме една спортна база на НСА, който се води към Министерство на образованието от много години. За съжаление те нямат нотариален акт едно към едно да пише – ето, това е зоната, която включва. Именно затова назад в годините на така наречената карта за възстановената собственост, която се издава от службите по земеделие. Те са едни много стари карти, с едни много неясни граници. Благодарение на тези карти на възстановена собственост назад в годините комисиите за връщали земи. Реституирали са, връщали ли са едни безкрайни земи до плажа чак и до морето.

Водещ:
Както стана ясно, да вътре в морето.
Лиляна Павлова: Това се е случвало много години назад, след което въпреки съдебни процеси и прокуратурата и съда са постановявали, че всичко е правилно върнато. Така, че в момента – да, направихме проверка, бяхме на плажа. Аз лично бях и видях. Това, което е поздравления за Диляна Гайтанджиева, която направи прекрасно предаване и разследване. Аз също бях на плажа и го видях с очите си. То се вижда, че е на брега и е на пясъка. Но по документи това не е бряг, не е пясък и е потвърдено от прокуратурата. Ние нямаме поле за ход, по документи е изрядно. Именно затова аз съм сезирала прокуратурата и лично говорих с главния прокурор господин Цацаров и му разказах случая. Аз му казах и проверката на ДНСК е единственото, което може да постанови законен строеж. Едното се укрепва свлачище, другото въобще не е свлачище, скала и земите са върнати. Прокуратурата ги е потвърдила. Някои от прокурорите живеят или са съсобственици в тези сгради

Водещ:
Абсолютно, това ми го разказа Диляна.
Лиляна Павлова: Главният архитект също.

Водещ: Това е ачик-ачик има един израз, така да употребя на коалиционни партньор на тройната коалиция на езика. Само да кажа за зрителите, които не знаят. Защото те видяха интервюто на Диляна с кмета и той така усмихнат. И те явно като решиха, че кметът като е видял Диляна Гайтанджиева, че влиза в Несебър се е завтекъл и е дал интервю. По принцип в Несебър има следната традиция като се появи Диляна Гайтанджиева с колата на ТВ 7 всички кепенци се спускат на всички институции и всичко живо изчезва и ги няма хората със седмици. Но тя беше се скрила зад колата на кмета и седя около един ден там с оператора и го дебне с една пазарска чанта като си отваряше багажника. Това не е заснето, но това е истината за интервюто. Затварям скобата как кметът на Несебър общува с журналисти. Сега един от най-важните начини да се заобикаля законът обаче е да се строи под кота нула и уж да се укрепва свлачище.
Лиляна Павлова: Какъвто е случаят в Несебър абсолютно.

Водещ:
И те ужким казват ние ще дадем тук едни пет милиона ,за да укрепим това свлачище, което не е необходимо това, защото няма ли някакви законово механизми, за да се контролират тези?
Лиляна Павлова: По закон това, което правят е законно. Те имат строителни книжа, акт за собственост.

Водещ: Намерили са начин?
Лиляна Павлова: Имат скици от преди 6 – 7 години, които показват, че това не е плаж. Оттук нататък само прокуратурата може да ги спре.

Водещ: Добре, нека да завършим този случай така. Аз още един път призовавам прокуратурата в Бургас да се вземе в ръце и да задържи кмета Николай Димитров или най-малкото да му вдигне гаранция. Защото стават смешни с факта, че са го глобили три хиляди, са му взели гаранция три хиляди лева. Пак ви казвам на фона с жалкия случай в Павел баня и гаранцията от десет хиляди лева и престоя на ареста на тамошния кмет. Давате на прокуратурата и Корал. Много хубав навремето бе този красив български плаж в южната част на Черноморието. Какво се случва там.
Лиляна Павлова: Слава Богу, плажът все още си е там и не е застроен.

Водещ: Не е в зона А, не е в зона Б?
Лиляна Павлова: Това е така нареченият плаж „Кун кашла” в Лозенец, община Царево. Прекрасно място, наистина. Но там също има много интересна поредица от събития. През 2004 – 2005 година

Водещ: Ето картата сега вече я виждаме я на екран. Само да ни обяснявате, какво виждаме.
Водещ: Както стана ясно, да вътре в морето.
Лиляна Павлова: Това се е случвало много години назад, след което въпреки съдебни процеси и прокуратурата и съда са постановявали, че всичко е правилно върнато. Така, че в момента – да, направихме проверка, бяхме на плажа. Аз лично бях и видях. Това, което е поздравления за Диляна Гайтанджиева, която направи прекрасно предаване и разследване. Аз също бях на плажа и го видях с очите си. То се вижда, че е на брега и е на пясъка. Но по документи това не е бряг, не е пясък и е потвърдено от прокуратурата. Ние нямаме поле за ход, по документи е изрядно. Именно затова аз съм сезирала прокуратурата и лично говорих с главния прокурор господин Цацаров и му разказах случая. Аз му казах и проверката на ДНСК е единственото, което може да постанови законен строеж. Едното се укрепва свлачище, другото въобще не е свлачище, скала и земите са върнати. Прокуратурата ги е потвърдила. Някои от прокурорите живеят или са съсобственици в тези сгради

Водещ:
Абсолютно, това ми го разказа Диляна.
Лиляна Павлова: Главният архитект също.

Водещ:
Това е ачик-ачик има един израз, така да употребя на коалиционни партньор на тройната коалиция на езика. Само да кажа за зрителите, които не знаят. Защото те видяха интервюто на Диляна с кмета и той така усмихнат. И те явно като решиха, че кметът като е видял Диляна Гайтанджиева, че влиза в Несебър се е завтекъл и е дал интервю. По принцип в Несебър има следната традиция като се появи Диляна Гайтанджиева с колата на ТВ 7 всички кепенци се спускат на всички институции и всичко живо изчезва и ги няма хората със седмици. Но тя беше се скрила зад колата на кмета и седя около един ден там с оператора и го дебне с една пазарска чанта като си отваряше багажника. Това не е заснето, но това е истината за интервюто. Затварям скобата как кметът на Несебър общува с журналисти. Сега един от най-важните начини да се заобикаля законът обаче е да се строи под кота нула и уж да се укрепва свлачище.
Лиляна Павлова: Какъвто е случаят в Несебър абсолютно.

Водещ:
И те ужким казват ние ще дадем тук едни пет милиона ,за да укрепим това свлачище, което не е необходимо това, защото няма ли някакви законово механизми, за да се контролират тези?
Лиляна Павлова: По закон това, което правят е законно. Те имат строителни книжа, акт за собственост.

Водещ:
Намерили са начин?
Лиляна Павлова: Имат скици от преди 6 – 7 години, които показват, че това не е плаж. Оттук нататък само прокуратурата може да ги спре.

Водещ: Добре, нека да завършим този случай така. Аз още един път призовавам прокуратурата в Бургас да се вземе в ръце и да задържи кмета Николай Димитров или най-малкото да му вдигне гаранция. Защото стават смешни с факта, че са го глобили три хиляди, са му взели гаранция три хиляди лева. Пак ви казвам на фона с жалкия случай в Павел баня и гаранцията от десет хиляди лева и престоя на ареста на тамошния кмет. Давате на прокуратурата и Корал. Много хубав навремето бе този красив български плаж в южната част на Черноморието. Какво се случва там.
Лиляна Павлова: Слава Богу, плажът все още си е там и не е застроен.

Водещ: Не е в зона А, не е в зона Б?
Лиляна Павлова: Това е така нареченият плаж „Кун кашла” в Лозенец, община Царево. Прекрасно място, наистина. Но там също има много интересна поредица от събития. През 2004 – 2005 година

Водещ: Ето картата сега вече я виждаме я на екран. Само да ни обяснявате, какво виждаме.
Лиляна Павлова: Аз нося малко оцветена. Колегите се опитаха може би и да я разкрасят. Но ще е по-добре да покажем това което показваме да се вижда, да я вдигнем.

Водещ: Това морето ли е, голямото бяло петно е морето.
Лиляна Павлова: Да, нека да ги покажем, може на картата в студиото ще е по-лесно.

Водещ: Министър Павлова си е играла тази нощ и е направило в син,о, зелено, червено и оранжево.
Лиляна Павлова: Вместо да оцветявам мечета с детето, оцветяваме карти, няма лошо. Нека да покажа – това е морето, това е плажът. Всичко това, което виждате в синьо, червено и зелено беше предвидено и продължава да бъде предвидено. 2004 е предвидено, 2005 и 2006 за пълно застрояване и ваканционно селище, за да имаме само бетон на брега на морето.

Водещ: Кой го е предвидил. Това тройната коалиция ли и е била.
Лиляна Павлова: 2004, 2005 и 2006 с решения на общинския съвет. Много често обвиняваме правителствата. В случая говорим за решения на общинския съвет и на общината, което одобрява подробен устройствен план с уникални високи параметри за застрояване. Всичко това, което виждате оцветено трябваше да бъдат едни бетонни огради. Това, което ние направихме по средата – червеното. В момента отменихме решенията за строеж, защото тя бяха.

Водещ: Имате ли право?
Лиляна Павлова: Имаме право, защото за никой от тези три терена не е направена нито за оценка за въздействието върху околната среда, нито оценка за съответствието с екологичното законодателство. Сезирала съм прокуратурата за другите два имота.

Водещ:
Зеленият и синият?
Лиляна Павлова: Да, защото за тях има издадени разрешения за строеж. Едните са 2006, другите са от миналата година. Но и аз по закон, както казах не мога да ги отменя но мога да сезирам прокуратурата, защото в закона е предвиден така нареченият протест на прокурор , който може да ги отмени. За да може собственикът да го върнем и да си преработи изцяло проекта. Тук архитектът е същият, същият този, който е на дюни гейт в Несебър.

Водещ: От Несебър?
Лиляна Павлова: Един и същ.

Водещ: Прехвърлил се е в Царево?
Лиляна Павлова: Да. Тук обръщам внимание, че и тези имоти също са на същия собственик. То тепърва тук ще е един бетон от Слънчев бряг.

Водещ: Ясно, същата фирма, която е взела и това.
Лиляна Павлова: Така, че трябва изцяло да се преработи, да се съобрази с екологичните изисквания. Това беше причина да сезирам прокуратурата, за да може да се отменят всички разрешения, всички подробни устройствени планове и да се преработи. Разбира се в рамките на параметрите на законите.
Водещ: Но има опасност и вие да станете жертва на прокуратурата. Не кой да е, а самият Румен Петков е обвинил министъра на регионалното развитие и благоустройството в корупционни мотиви, злоупотреба с власт заради така наречената Бургаска фрегата. Това е изгорелият ресторант, който по писмо на областния управител да вас Гребенаров трябва да бъде преобразувано от публична държавна в частна държавна собственост, заради проявен интерес от частен инвеститор за покупка.
Лиляна Павлова: Мисля, че сме изпратили снимки на колегите ако ги покажат.

Водещ:
Колеги, дайте снимката от фрегатата. Това изгорялата фрегата ли е?
Лиляна Павлова: Ето, това е фрегатата.

Водещ: Тя нали изгоря тази фрегата от само себе си или някой просто?
Лиляна Павлова: Тя е върху бетон.

Водещ: Тъй да се каже, услужливо не й драсна клечката?
Лиляна Павлова: Аз отново нося документи, тъй като аз съм човек прагматик, експерт и смятам, че този предизборни кампании и опетнявания на имена никого не помагат.

Водещ: Ще продължим и с други обвинения към Вас. Румен Петков за референдума, но това след малко.
Лиляна Павлова: Добре.

Водещ: По-веселата част.
Лиляна Павлова: Трябва да кажем, този ресторант фрегатата е от 60-те години на миналия век се намира в Бургас. Емблематично място за бургазлии.

Водещ: Не само и аз съм бил там с родителите си.
Лиляна Павлова: И е нормално и общината и областният управител да, които с години работят по тази преписка да искат това място да бъде възстановено. Когато се прави приватизацията на този целия регион. Там има и хотелски комплекси,р прилежащи части. Има издаден нотариален акт за частна собственост върху този ресторант.

Водещ: Как е възможно това?
Лиляна Павлова: Това е нормално, в това няма нищо лошо.

Водещ: Някой се е сдобил междувременно с имот.
Лиляна Павлова: Това е част от комплекса, да и то е частна собственост. Още през 2007 година. Не случайно нося документите. 2007 година, така, че.

Водещ: Дайте да погледна.
Лиляна Павлова: Румен Петков. Ето, може да прочетете само.

Водещ: Трайно и безвъзвратно е загубила характерът си на крайбрежна плажна ивица. Изхождайки от начина за трайно ползване.
Лиляна Павлова: Така и какво е предвидено – урбанизирана територия, с начин на застрояване. Друг вид застрояване.

Водещ: Това е до Калин Рогачев, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството. Добре, това какво доказва?
Лиляна Павлова: Но това е от 2007 година. Това доказва, всъщност самата преписка, както виждате е стартирала 2002 година. Имаме частна собственост върху фрегатата. Тя се намира в края на плажа на един ресторант, който трябва да бъде възстановен. Трайно е загубил характерът си, площта, защото там е един бетон от 50 години. Загубил е характер на плажна ивица. Това е ресторант, който функционира. Функционирал е тогава, отдавна изваден. Ето, имаме акт на държавата отново подписан от 2009 година, януари, с който е подписано, че от 134 000 квадратни метра се водят само 945 квадратни метра, там където е фрегатата.

Водещ: Т.е. господин Петков да изяви своите претенции към господин Гагаузов не към Вас?
Лиляна Павлова: Тук не говорим за претенции. Тази тема е отново преекспонирана. Тя трябва да се затвори.

Водещ: Друго сериозно обвинение от страна на БСП към Вас е, че провалът на референдума е заради Вас, госпожо министър. Вие не почистихте снежните пътища на България. Хората съответно не успяха да стигнат до избирателните урни. Разбира се, в градовете не чистите вие, чистят кметовете, но вероятно сте се наговорили с кметовете да не почистите добре улиците на градовете. И по този начин референдумът се провали. Казвам го провали се, защото аз спокойно твърдя, че за мен този референдум е абсолютен, пълен и тотален провал. Поради фактът, че нито хората разбраха за какво гласуват, нито отидоха да гласуват достатъчен брой хора и както виждате това, което правя в момента е коментар. БСП говореха, говореха, говореха два-три дена и вие им отговаряхте, отговаряхте, отговаряхте и след това всички замълчахте на тази тема. Очевидно ползата е за всички да не се говори.
Лиляна Павлова: Какво да говорим все едно и също.

Водещ: Едно, с извинение, рано сутрин като разбъркаш едно нещо мирише повече.
Лиляна Павлова: Вижте, аз не виждам, какво има да говорим. Първо, не виждам на гласуването, какво пречи снегът от републиканските пътища. Който не само, че го нямаше и беше изчистен, но нали си гласуваш в секцията по местоживеене.

Водещ: Ако съм решил да отида в Севлиево да гласувам за референдума или да отида да подкрепя „Белене”. Как да стигна от София до Белене.
Лиляна Павлова: Ти може да отидеш ако искаш и до Солун да гласуваш. Няма проблем за това, ние сме демократична държава. Това е несериозно, аз мисля, че няма какво да го коментираме. Снегът му бил виновен за референдума.

Водещ: Е, нали разбирате, че трябваше да се намери виновник?
Лиляна Павлова: В момента сме виновни на всички за всичко.

Водещ: Как върви строителството на магистрали? Така или иначе това е основното ви нещо, с което ще се отчитате пред избирателите. Само след няколко месеца изборите тропат на вратата. Не повече от три-четири месеца, които очевидно са и предизборна кампания за всички партии. Какво ще имате като за финал да представите пред обществото?
Лиляна Павлова: Не само като за финал. Имаме една много сериозна програма за това, какво ще изграждаме през цялата 2013 година. Може би започвам от София, управленията от София. Довършваме строителството на първия лот на магистрала „Струма”. На 1 юни за деня на детето, както и вчера строителят потвърди ще пуснем първият лот, който ще бъде до Дупница.

Водещ: Вие за отделните празници подготвяте по една хубава лента?
Лиляна Павлова: За всеки празник по нещо.

Водещ: Дайте от 3 март да почнем.
Лиляна Павлова: Започваме от 3 март, сама да е хубаво времето.

Водещ: Само да ви се похваля ние за 3 март, не знам ако това трябва да го пишете към успехите на правителството. Нали аз само ще ви го разкажа, но до 3 март обещаваме телевизиите, двете телевизии NEWS 7 и ТВ 7 да се премести в нова сграда.
Лиляна Павлова: Поздравления.

Водещ: ОК. Пишете го там.
Лиляна Павлова: Няма нужда, на нас чужди успехи не ни трябват. Ние си имаме достатъчно наши. Това, което ще започне още пролетта може би да се върнем вече и вторият лот на магистрала „Струма” започваме строителството. Имаме избран изпълнител.

Водещ: Докъде ще бъде първият?
Лиляна Павлова: Първият ще свърши в Дупница и започваме в момента веднага строителството от Дупница до Благоевград.

Водещ: Т.е. от София до Дупница – магистрала?
Лиляна Павлова: Готова на 1 юни и до Благоевград започваме строителството на останалия участък. След това много важен пътен участък, който знаете, че взима за съжаление и много жертви през годините и до момента. Това е участъкът от София и връзката с магистрала „Хемус”, която засега започва чак на гара Яна.

Водещ: Така.
Лиляна Павлова: Вече ще започва от София от околовръстното. Тези осем километра от магистралата, малко като километри, но много важни. Ще направим директната връзка. Тя също ще е готова. Русе – Шумен, трилентовият път. Вие знаете, че започнахме миналата година изцяло със средства от държавния бюджет. Върнахме се в София. Западната дъга от околовръстното и най-накрая магистрала „Люлин” да не свършва в нищото. Продължаваме там работата. Също така, аз ще продължа да разказвам. Довършваме магистрала „Тракия” също за лятото, за туристическия сезон.

Водещ: Ще отворите ли цялата магистрала за началото на сезона?
Лиляна Павлова: Да. Живот и здраве всички усилия са насочени натам. Остават 35 километра.

Водещ: Които се строят в момента?
Лиляна Павлова: Да. Надявам се строителят да си изпълни графикът такъв, какъвто е.

Водещ: Ще ви инспектирам лично, защото кастингът на Къртицата е тази седмица края в Бургас и аз мисля лично да отида да погледна. Така, че ще ви се обадя по телефона.
Лиляна Павлова: Много важно е да кажем и за северната част на страната. Русе – Шумен – трилентов път. Най-накрая да предотвратим задръстванията и тапите по пътя. Довършваме магистрала „Хемус” в участъка на Белокопитово. Също дългоочаквана част от магистралата трябва да приключи. Започваме строителството и в Северозападна България, която засега нямаше толкова активна дейност. Обходите на Монтана и Враца, за да извадим трафика оттам. Да няма вече ТИР-ове през центъра на градовете. По магистрала „Марица” продължава работата. Така, че има още много, много обекти.

Водещ: Само да вметна тук. Днес в 11 часа щяло да има протести на работниците от лот четири на магистрала „Тракия”. Преди това имаше на лот три.
Лиляна Павлова: Трябва да кажем, че всичко, което държавата дължи на основния изпълнител на консорциума е разплатено.

Водещ: Т.е. не се плаща от основния изпълнител надолу по веригата?
Лиляна Павлова: Да, но това са взаимоотношения между честни субекти и аз бих препоръчала на всички, които са решили да протестират. Разбира се, всеки има право на протест, но те трябва да си търсят правата по съдебен ред.

Водещ: Не срещу държавата, а има ли някакви механизми вие да се намесите?
Лиляна Павлова: Ние сме платили на изпълнителя. Ние не знаем той колко, какви подизпълнители има. Това са взаимоотношения между частни субекти и те би трябвало да се решават в съда.

Водещ: Добре, благодаря ви много за това гостуване. Пропуснахме ли нещо като за финал?
Лиляна Павлова: Мисля, че не.

Водещ: Пътищата ги обходихме всичките. Общо взето това, което вие ще се постараете да направите според мен е до началото на изборите да си изпълните ангажиментите.
Лиляна Павлова: Това, което сме поели като ангажимент ние трябва да го изпълним и работим много усилено. Това е най-важната ни задача.

Водещ: Магистрала до Дупница, магистрала „Хемус”, магистрала „Хемус” няма да свършва в нищото и за началото на сезона магистрала „Тракия”. Аз това запомних.
Лиляна Павлова: Това е най-важното, имаме още много.

Водещ: Благодаря за това гостуване. Интересни и скандални факти ни разкри още министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова в нашето студио. За начинът по който се ограбва град Несебър от местната администрация. Новината, която аз примерно не знам или може би не съм си вършил в момента коректно работата и не съм го научил сам. Но това, което научих в момента от министър Лиляна Павлова е, че Несебър е най-уникалният град в България. Освен, че има най-красивият и най-интелигентният кмет, разбира се господин Димитров, който е олицетворение на човешката еволюция има и двама главни архитекти. Един има град София, двама има в Несебър. Очевидното обяснение тук е, че тези хора работят по стахановски. Ако случайно някой от тях бива отстранен от длъжност с държавна намеса другият веднага поема неговата дейност, за да не се губи време за ограбването на град Несебър. Разбира се, прокуратурата благосклонно наблюдава тези събития, с изключение на действията, което се случиха през последните дни, но те пак бяха половинчати. Това е моето мнение.

mrrb