Регионална база данни дава информация за ефекта от сътрудничеството в трансграничните региони със съседните ни страни

Регионална база данни дава информация за ефекта от сътрудничеството в трансграничните региони със съседните ни

05 април 2016 | 18:29
Регионална база данни дава информация за ефекта от сътрудничеството в трансграничните региони със съседните ни страни. Тя беше създадена в рамките на проект „Български трансграничен диалог. Разработване на регионална база данни за трансгранично сътрудничество“, финансиран с над 1 млн. евро от Норвежкия финансов механизъм за 2009-2014 г.  Днес в София се проведе заключителна среща, по време на която бяха представени резултатите от проекта. 
Министерството на регионалното развитие и благоустройството – бенефициент по проекта чрез Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“, си сътрудничи в изпълнението му с Норвежкия Баренцов секретариат. Затова регионалната база данни обхваща пограничните региони на България, Турция, Сърбия, Македония и Норвегия. 
В рамките на 34 месеца бяха събирани и анализирани статистически данни за областите Видин, Монтана, Перник, София, София-град, Кюстендил, Благоевград, Хасково, Ямбол, Бургас, които попадат в обхвата на проекта на територията на България. По отношение на Сърбия информация може да бъде получена за областите Зайчар, Нишава, Бор, Пирот, Пчиня, Ябланица. Тенденциите на развитие могат да бъдат проследени в Североизточен регион, Източен регион и Югоизточен регион на Бивша югославска република Македония. Данни могат да бъдат получени също за областите Одрин и Къркларели в Турция, както и за Осло и Финмарк в Норвегия.
Създаването на регионалната база данни цели да насърчи регионалното сътрудничество и да ускори процесите на интегриране в икономическото и политическото пространство на Европейския съюз с оглед привличане на квалифицирани човешки ресурси и чуждестранни инвестиции.
По проекта е разработен уеб сайт, съдържащ данни за регионите, включени в обхвата на проекта - http://www.patchworkbalkan.org/. Очакванията са създадената база данни да допринесе за повишаване на информираността на обществото за процесите на трансграничното сътрудничество. За тази цел в рамките на проекта бяха събрани и генерирани данни, приложими за трансграничните връзки и развитието в граничните райони, като достъпът до тях е улеснен чрез атрактивно представяне и модерна визуализация. 
С цел съпоставимост на информацията за отделните държави статистическата методология относно трансграничните данни е хармонизирана благодарение на сътрудничеството на статистическите институти в България и съседните ни страни, които изградиха своя професионална мрежа. 
Събраните регионални данни, за които е осигурена достъпност, са в областта на демографската и социална статистика, бизнес статистиката и статистиката за опазване на околната среда и водите. 
По-детайлна информация за проект „Български трансграничен диалог. Разработване на регионална база данни за трансгранично сътрудничество“ може да бъде намерена на следния интернет адрес: http://www.bbdstats.org/.
 
 
mrrb