Русия, Гърция и България подписаха меморандум в подкрепа на проекта за нефтопровод Бургас - Александруполис
Русия, Гърция и България подписаха меморандум в подкрепа на проекта за нефтопровод Бургас - Александруполис
От Министерство на регионалното развитие и благоустройството
04 ноември 2007 | 23:12
Тристранен меморандум за сътрудничество между правителствата на Република България, Република Гърция и Руската Федерация за изграждане на нефтопровода Бургас-Александруполис, подписаха министърът на промишлеността и енергетиката на Руската Федерация Виктор Христенко, министърът на развитието на Република Гърция Димитриос Сиуфас и министърът на регионалното развитие и благоустройството на Република България Валентин Церовски.
С подписването на меморандума се полага началото на един от най-важните инфраструктурни проекти в сферата на петролния бизнес, подчерта министър Валентин Церовски.
Според министър Димитриос Сиуфас през пристанищата в Бургас и Александруполис ще се пренася не само руски петрол към големите петролни пазари на Западна Европа и САЩ.
Предстои нов етап от работата по проекта, свързан с обосновката и осигуряване на гаранции за достатъчно натоварване на трасето с петрол, каза министър Виктор Христенко.
Предвижда се проектът да се реализира на основата на проектно финансиране и пазарни принципи, икономическа ефективност и целесъобразност.
Надеждността на преноса в средносрочен и дългосрочен план ще бъдат водещите принципи при изпълнението на нефтопровода.
Нефтопроводът Бургас – Александруполис е значим не само за държавите, които са пряко ангажирани с него - Гърция, България и Русия, но и за Европейския съюз от политическа, икономическа и екологична гледна точка.
Очакваният капацитет е 700 хил. барела/дневно (35 млн.т/год.), като е възможно той да бъде увеличен до 50 млн. т/год.
Първите срещи, както и подписаните предварителни споразумения за проекта Бургас-Александропулис, датират от 1993 г.
Проектът за изграждане на нефтопровода е резултат от общата инициатива на България, Гърция и Русия. Въпреки подкрепата от трите заинтересовани страни, напредъкът по проекта през 90-те години беше незадоволителен.
През 1999 г. е направено първото предпроектно проучване от немската фирма ILF за изясняване на икономическата целесъобразност на проекта. Нефтопроводът Бургас-Александропулис е най-краткото, сигурно и финансово ефективно трасе, което може да действа в паралел с Босфора и да облекчи транзита на нефт към световните пазари. Това е основният извод от направеното технико-икономическото проучване.
Дирекция “Връзки с обществеността и международна дейност”
-
Прикачени файлове (2)