Световната банка ще предостави консултантска подкрепа за изпълнение на интегрираните регионални инвестиции в страната

Световната банка ще предостави консултантска подкрепа за изпълнение на интегрираните регионални инвестиции в с

11 януари 2024 | 14:51

Световната банка ще предостави консултантска подкрепа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез споделяне на най-добри световни практики и идеи за интегрирани регионални инвестиции. 

Споразумение за това бе подписано днес от министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков и Лeсе Мелгард – постоянен представител на Световната банка за България, Чехия и Словакия.

През следващите 30 месеца екип от експерти на Световната банка ще работи с различни заинтересовани страни на регионално и централно ниво, за да повиши знанието и осведомеността за реализирането на интегрирани регионални инвестиции. Предвижда се банката да предостави програма за изграждане на капацитет за изпълнение на тези инвестиции с цел подобряване качеството на съществуващите стратегии, планове и проекти. Експертите ще споделят опит и примери за най-добри практики и изграждане на партньорства с българските си колеги.

„Създаваме иновативен подход в регионалното развитие. Не отделните региони и общини да търсят експертиза в София, например или в международните финансови институции, а сега експертизата отива на място – на терен, при хората, при техните инвестиционни нужди“, каза по време на подписването министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков. По думите му това ще бъде изключително полезно за хората, особено в година, в която се очаква голям обем инвестиции. „Най-важното е присъствието в регионите“, подчерта министърът.

„Интегрираното развитие в България изисква инвестиции и всеобхватни партньорства, които включват идеи и опит от широк кръг заинтересовани страни, включително общностите, които могат да спечелят най-много“, каза Лесе Мелгард, постоянен представител на Световната банка за България, Чехия и Словакия. „Като водеща институция, работеща в областта на развитието, за Световната банка е привилегия да предостави на България глобални знания и опит в подкрепа на изоставащите региони и в полза на всички българи“, допълни постоянният представител на Банката.

Това е третият ангажимент по новото Рамково споразумение за възмездни консултантски услуги, подписано с правителството на България през 2022 г. и предназначено да предостави подкрепа за програмния период на ЕС 2021-2027 г.

От влизането си в Европейския съюз през 2007 г. страната ни се възползва от безвъзмездни средства и финансиране от ЕС, с цел преодоляване на регионалните неравенства. За да се справи с тези предизвикателства пред развитието, България възприе нов подход за финансиране на регионалното развитие, който прилага интегрирани териториални инвестиции, насочени към първопричините за специфичните затруднения в растежа във всеки регион. Тези интегрирани инвестиции позволяват пакети от проекти, базирани на регионални нужди, да бъдат финансирани от различни програми по Европейските структурни и инвестиционни фондове.

 

mrrb