Успяхме да покажем различното лице на страната си под мотото „Отключване на потенциала”, в синхрон със стратегията „Европа 2020”

Успяхме да покажем различното лице на страната си под мотото „Отключване на потенциала”, в синхрон със стратег

14 декември 2010 | 15:59
Прикачени файлове (1)

Политиците и експертите, разработващи Дунавската стратегия, успяха за изключително кратък срок – две години, да изминат пътя от политическите декларации и конференциите до конкретен екшън-план. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, който днес даде старт на информационна кампания за популяризиране на стратегията. България успя да покаже едно по-различно лице под мотото „Отключване на потенциала”, в синхрон със стратегията „Европа 2020”,  каза още министър Плевнелиев.

Стратегията включва подробен план за действие, който се основава на четири стълба – създаване на връзки за региона на река Дунав, укрепване, опазване на околната среда, постигане на благосъстояние.

Стратегията на ЕС за Дунавския регион ще бъде официално одобрена през пролетта на 2011 г. от Европейския съвет. Тя ще бъде приложена в 14 страни от Дунавския басейн. От проектите, които ще се изпълнят по нея, ще се облагодетелстват 115 млн. души. Ползите, които формулирахме, са възможност за преодоляване на социално-икономическите различия и създаване на устойчиви партньорства, посочи министър Плевнелиев.
България е заявила своето желание да бъде водеща в областта на културата и туризма, но ще се опитаме да реализираме и други, приоритетни за страната ни проекти, допълни той. Целта ни е да влезем в общия дневен ред на Кохезионната политика за периода 2014-2020 година, каза още министър Плевнелиев.

Много от проектите, изпълнявани по Стратегия на ЕС за Дунавския регион, ще са с трансграничен ефект. България има интересни обекти и възможности, сред които  езерото "Сребърна", Ивановските скални манастири, пътни станции покрай реката от времето на Римската империя и други, посочи той.

Според представителя на ГД „Регионално развитие” на Европейската комисия Натали Вершелд България е била много конструктивна в процеса на изработване на Дунавската стратегия. Всичко опира до отключване на потенциала на този регион в много направления, допълни тя и посочи, че разработването на стратегията показва нов начин на работа в ЕС. Важна е мобилността, подчерта Натали Фершелд и допълни, че стратегията цели повишаване на карго транспорта през реката с 20 % до 2020 г. Според нея по устойчив начин трябва да се подобрят транспортните връзки в региона, без да се унищожава биоразнообразието и уточни, че България и Словения са страните с най-богатото биоразнообразие.

Прилагането на стратегията може да подпомогне предприятията, за да бъдат по-конкурентоспособни, да има условия за създаване на малък бизнес, основан на иновациите, посочи още тя.

В стратегията е заложено превръщането на Дунавския регион в запазена марка, в дестинация за туристи от цял свят. За тази цел ще се рекламират маршрути от историческо значение, каза още Натали Вершелд.

mrrb
  • Прикачени файлове (1)
    Стратегия на ЕС за Дунавския регион
Прикачени файлове (1)