Във връзка със земетресението в София са извършени проверки на 26 сгради

Във връзка със земетресението в София са извършени проверки на 26 сгради

17 ноември 2008 | 17:40

Във връзка със земетресението в гр. София от 15.11.2008 г., от Столична РДНСК са извършени проверки на двадесет и шест (26) произволно избрани сгради на територията на всички райони на Столична община с обществено и жилищно предназначение и различна етажност. Не са установени нанесени щети от земетресението.

Проверка е в изпълнение на заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.

Във връзка с извършване на проверки по отношение спазването на изискванията на Наредба №2/23.07.2008 г. за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони при одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж с писмо на ДНСК е наредено на началниците на Регионалните дирекции за национален строителен контрол (РДНСК) в гр. Велико Търново, гр. Смолян и гр. Кърджали извършване на проверки в общинските администрации за периода от началото на 2006 г. до месец март 2008 г. С оглед предприемане на мерки за недопускане нарушения на нормативната уредба за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони, с писмото на ДНСК, адресирано и до кметовете на общините са дадени изчерпателни указания за спазване на действащите нормативни актове, за осигуряване на проектната обезпеченост на носимоспособността на строежите при експлоатационни и сеизмични натоварвания. Изпълнението на тези изисквания следва да бъде осигурено от проектантите, притежаващи необходимата проектантска правоспособност и да бъде контролирано при извършване на оценка за съответствието на проекта по чл. 142, ал.5, т.3 от Закона за устройство на територията.

С действащата нормативна уредба по устройство на територията не са предоставени правомощия на ДНСК по упражняване на контрол на сгради и съоръжения, пострадали при наводнения, земетресения и други природни бедствия. Установяването на състоянието на посочените обекти се извършва от комисии, назначени от кметовете на съответните общини по реда на чл. 195 от ЗУТ.

С разпоредбите на чл. 195, чл. 196 и чл. 197 от ЗУТ са определени както задълженията на собствениците за поддържане на съществуващите строежи в добър и безопасен вид, така и редът за предприемане на принудителни действия от общинската администрация при неизпълнение на тези задължения.

Състоянието на обектите и необходимите ремонтни и възстановителни дейности, както и наличието на основания за премахване на застрашени от самосрутване строежи се установяват с протокол от комисия, назначена от кмета на общината. За недвижими имоти – паметници на културата, в комисията задължително участват и представители на НИПК.

Комисията действа служебно или по искане на заинтересуваните лица, като събира всички необходими данни за вида и състоянието на строежа и изслушва заинтересуваните лица. Въз основа на констатациите, отразени в протокола, комисията предлага на кмета на общината строежът да се поправи, заздрави или да бъде премахнат.

Строежите се поправят, заздравяват или премахват от собствениците за тяхна сметка в срок, определен в заповедта на кмета на общината. Когато строежът създава непосредствена опасност за здравето или живота на гражданите, кметът на общината допуска предварително изпълнение на заповедта. При допуснато предварително изпълнение или ако заповедта не е изпълнена в определения срок, строежът се поправя, заздравява или премахва от общината по ред, определен с наредба на общинския съвет. В този случай върху недвижимия имот се вписва ипотека в полза на общината.

Дирекция “Европейска координация и връзки с обществеността”

mrrb