Зам.-министър Деница Николова: Дунавската стратегия допринася за развитието и сближаването на регионите

Зам.-министър Деница Николова: Дунавската стратегия допринася за развитието и сближаването на регионите

23 януари 2015 | 18:01

Водещ: Г-жо Николова, кои са страните, които участват в Дунавската стратегия?

Деница Николова: Дунавската стратегия е макрорегионална стратегия и самото й име като цяло показва само по себе си, че в нея се включват всички държави, които са разположени по поречието на река Дунав. Като в рамките на цялостната стратегия от всички държави, участващи в нея, както и страни извън Европейския съюз в момента, но те пък са в период на предприсъединяване към него.

Водещ: Кои са основните стълбове и приоритетите на тази стратегия?

Деница Николова: Четири стълба се подкрепят по тази стратегия. Първият стълб е по отношение подобряване на достъпността и транспортните връзки, както и комуникациите по и към река Дунав. На второ място, това е подобряване на качеството на водите, опазване на биоразнообразието, превенцията и управлението на рисковете. На трето място е повишаване на конкурентоспособността и на четвърто място е подобряване на системата за управление и увеличаване на административния капацитет.

Водещ: След приемането на споразумението за партньорство за новия програмен период, кои са новите цели на стратегията?

Деница Николова: Като цяло стратегията покрива всички цели, които са заложени в стратегическия документ на „Европа 2020“. Именно заради това тя е отразена доста широко в Споразумението за партньорство за настоящия програмен период до 2020 година. Като цяло по тази стратегия, в подкрепа на тази стратегия и разбира се, в в изпълнение на целите й, всяка една от оперативните програми ще допринася с различни конкретни мерки, които допринасят, разбира се, за цялостното изпълнение на Дунавската стратегия и за постигането на тези елементи от четирите стълба, които описах преди мъничко.

Водещ: По Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България е финансиран предпроектен анализ за трети мост над река Дунав. На какъв етап е този проект?

Деница Николова: Като цяло това е заложено, да, като проект в Програма за трансгранично сътрудничество. Предстои да бъде подадена апликационна форма от страна на Министерство на транспорта за настоящия програмен период, за да бъде изготвено такова предпроектно проучване, съответно след което, след неговото одобрение, вече ще се пристъпи към търсене на източник за финансиране по отношение на самото изграждане на третия мост над река Дунав. Към настоящия момент това, което има подготвено по отношение на този трети мост, е едни предварителни анализи, които дават, така бих казала, обосновката за необходимостта от изграждането на един такъв трети мост. Но на практика тепърва предстои Министерство на транспорта да кандидатства пред управляващия орган на Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния за финансиране на самото предпроектно проучване като детайлен подход вече и като следваща мярка в подкрепа на изпълнението на един по-такъв дългосрочен и стратегически проект.

Водещ: Важно е да кажем откъде се осигурява финансовият ресурс на Дунавската стратегия.

Деница Николова: Като цяло Дунавската стратегия, когато е оформена като макрорегионална стратегия, е оформена в посоката, че зад нея няма финансови инструменти, тоест няма целенасочен финансов инструмент, който да я подкрепя от гледна точка на изпълнение на целите й. И се предвижда, че всеки един от оперативните инструменти във всяка една от държавите, която е включена в Дунавската стратегия, ще подкрепя изпълнението й като цели, като насоки и като посока за изпълнение. В тази връзка бих казала, че към настоящия момент в рамките на България, на национално ниво, ние подкрепяме всички цели на Дунавската стратегия през различните оперативни програми. Това са оперативна програма „Регионално развитие“, оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, оперативна програма „Транспорт“ – те всички допринасят в изпълнение на целите на тази стратегия. Бих казала, че за настоящия програмен период до 2020 година имаме един нов инструмент, който вече тепърва предстои да бъде популяризиран и тепърва предстои да бъде одобрен от Европейската комисия, а именно това е програма „Дунав“. И в рамките на бюджета на програма „Дунав“ вече си има и стратегически проекти, които ще се изпълняват на наднационално ниво в посока подкрепа на изпълнението на целите на тази стратегия.

Водещ: Кои са успешно реализираните проекти до момента по Дунавската стратегия?

Деница Николова: Към настоящия момент бих казала, че има успешни проекти в областта на туризма. Има един много голям и мащабен проект, който е „Пешеходен туризъм“ по Дунав. В рамките на този проект партньори са Австрия, Германия, Словакия, Сърбия и България. И в рамките на този проект се изгражда мрежа от пешеходни маршрути по реката, която да послужи за интегриране на пешеходните маршрути и създаване вече на по-цялостен пешеходен маршрут по поречието на река Дунав. Така че това е един от успешно реализираните проекти и бих казала един от проектите, който фокусира върху изпълнението на стълба за подкрепа на развитието на туризма. По отношение на други проекти, бих казала, че в посока на партньорството ни с Германия е изграден контактен център в град Русе, който също подпомага дейността по развитието на туризма. И това е също един успешно реализиран проект, който е реализиран с цел да бъде подкрепено постигането на целите на Дунавската стратегия.

Водещ: Наскоро се върнахте от Щутгарт, където сте била на среща на националните координатори по стратегията. Какво се обсъждаше там, какво е новото по стратегията?

Деница Николова: Ново по стратегията е по-добрата координация. На тази среща беше обсъдено и беше одобрено създаването на компактно звено, което е с председателство и представителство към настоящия момент от провинция Баден-Вюртемберг в Брюксел. И на практика това стратегическо звено ще даде възможност всички национални координатори по тази Дунавска стратегия, заедно с всички координатори, които са по приоритетни оси за тази Дунавска стратегия, да бъдат централизирано координирани, и бих казала, да бъде проследявана дейността им, за да има по-голям интегриран ефект от всички мерки, които се изпълняват. Това, което трябва да кажа за Дунавската стратегия, е, че в нейните рамки са обособени 11 приоритетни оси и от тези 11 приоритетни оси ние сме съкоординатори по две от приоритетните оси. И едната е по отношение на приоритетната ос за сигурност, където заедно с МВР подкрепяме процеса и постигане на целите на Дунавската стратегия, както и по втората приоритетна ос, по която сме съкоординатор с Румъния, това е приоритетната ос за туризъм. Там, заедно с Министерство на туризма, имаме водеща роля и в координацията, и в изпълнението на мерки в подкрепа на Дунавската стратегия.

Водещ: Като цяло защо е важна и полезна Дунавската стратегия за България и как тя сближава страните, които са, условно да ги наречем, съседи по поречието на река Дунав?

Деница Николова: Ами тя има своето значение, защото на практика тя обединява едни общи интереси. Дунавският регион е един по-специфичен регион. Самата река предполага сътрудничество и изграждане на проекти, които са наднационални между различните държави, които са в подкрепа както на изграждането на една по-добра инфраструктура по поречието на река Дунав, както по отношение на подобряване на плавателността, така и по отношение на сближаването на регионите от гледна точка на общи туристически проекти, които допринасят за развитието на регионите. Всъщност Дунавската стратегия също допринася за развитието на регионите, защото чрез подкрепата на един такъв тип проекти ние даваме възможност за икономическо развитие в конкретните държави по поречието на река Дунав и даваме възможност за популяризиране на тези държави от гледна точка на туристически дестинации и възможностите, които предоставя самата река Дунав в тази посока.

mrrb