Заместник-министър Деница Николова: Целим в бъдеще регионалните съвети за развитие да управляват европейските средствата в целия им цикъл

Заместник-министър Деница Николова: Целим в бъдеще регионалните съвети за развитие да управляват европейските

16 декември 2020 | 15:02

Кметът на Бургас Димитър Николов е новият председател на Регионалния съвет за развитие на Югоизточния регион, зам.-председател е кметът на Стара Загора Живко Тодоров

 

Одобряване на интегрираната териториална стратегия за развитие, пряко участие в нейното управление, координиране, наблюдението за изпълнение и  отчитането на ефектите от прилагането ѝ са сред отговорностите на новосформирания регионален съвет за развитие на Югоизточния район за планиране. Най-важната роля е свързана с прякото му участие в преселекцията на инвестиционни проекти, които ще се осъществяват чрез комбинирано европейско финансиране от различните оперативни програми с основната координираща функция на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и водеща роля на оперативната програма за развитие на регионите. Останалите оперативни програми с бюджетите си също ще допринасят за развитието на региона.

Това коментира заместник-министърът на регионалното развитие и ръководител на Управляващия орган на ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Деница Николова при откриването на първото заседание на новия съвет за развитие на региона. „Ваша основна роля ще бъде да осъществите преселекционния процес по начин, по който да изберем най-важните и значими инвестиции за територията на югоизточен район“, подчерта тя. По време на заседанието за председател на Регионалния съвет беше избран кметът на Бургас – г-н Димитър Николов, а за зам.-председател – кметът на община Стара Загора – г-н Живко Тодоров.

Регионалният съвет за развитие ще има пряко участие в издаването на писма за подкрепа по линия на всяка инвестиция, за която има намерение да кандидатства и да бъде финансирана по програмите за трансгранично сътрудничество. По този начин ще постигнем допълняемия ефект на инвестиционния процес, ще можем да направим синхрон между националните финансови инструменти, с които разполагаме по линия на европейско финансиране, и териториалните, свързани с трансгранично и транснационално сътрудничество, каза още Николова.

Заместник-министърът изрази увереност, че с общи усилия ще се върви в посока, в която в бъдеще регионалните съвети да могат в по-дългосрочен хоризонт да управляват средствата в целия им цикъл, а не функциите им да бъдат ограничени основно до преселекционния процес, както е предвидено към настоящия момент.

Основните цели, които си поставяме, са създаване на жизнени и икономически силни и устойчиви региони, справяне с негативните демографски тенденции, увеличаване на икономическия растеж, както и насърчаване на териториалното развитие по начин, по който да балансираме развитието на различните територии,  допълни заместник-регионалният министър.

Деница Николова припомни, че е постигнато единство  по отношение  необходимостта  да се мисли не само в индивидуален подход на инвестиционния  процес на територията на страната, но комплексно да се работи по интегриран модел със съвместно партньорство и сътрудничество не само на централната администрация и местната власт, а и с привличането  на все повече заинтересовани страни в лицето на неправителствения сектор, на икономическите оператори, както и все повече да се  разчита на  активното гражданско участие при  избирането на приоритетните инвестиции.

Структурирахме нов модел за изпълнение на инвестиционния процес на териториално ниво – изпълнението на мерки по интегриран начин чрез т.нар. интегрирани териториални инвестиции. Това е преход към новия програмен период, в който ще се акцентира на конкретни специфики на територията и създаването на предпоставки за партньорства, които да имат влияние и отражение върху нея, така че да постигаме икономически растеж. 

Чрез партньорствата, които ще се опитаме да насочим в посока избор на най-правилните инвестиции, ще  покажем, че заедно можем да мислим за другите, каза още заместник-министър Николова.

 

mrrb