Проект „Региони за устойчива промяна” на МРРБ започва своята последна година

Проект „Региони за устойчива промяна” на МРРБ започва своята последна година

01 март 2011 | 15:31

Министерството на регионалното развитие и благоустройството участва като партньор в проект „Региони за устойчива промяна” (Regions for Sustainable Change, RSC) по програма ИНТЕРРЕГ IVC на ЕС за периода 2008 – 2011 г. Проектът се основава на партньорство на 12 организации от 8 страни–членки на ЕС (Великобритания, Полша, Унгария, Италия, Испания, Австрия, Малта, България), които имат за цел да подпомогнат прехода а регионите в ЕС към нисковъглеродно икономическо развитие.
Първият резултат по проекта беше Началният доклад за оценка състоянието на партньорските региони по отношение на екологично чисти икономики, в който са разгледани основните характеристики на климатично сигурния регион. В рамките на доклада се разработи т.нар. Регионален  индекс за климатична сигурност за оценка на позициите, силните и слабите страни на партньорските региони по проекта RSC, свързани с прехода към нисковъглероден статус. Индексът оценява и следи състоянието на регионите въз основа на изготвена методология за изчисление на седем ключови показателя: Емисии на парникови газове Енергийно потребление Енергия от ВЕИ Политическа рамка Институционален капацитет Социално - политическо положение Финансови инструменти.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството изпълни пилотна дейност, насочена към интегрирането на Регионалния индекс за климатична сигурност (РИКС) в системата за мониторинг на регионалните планове за развитие в България. Задачата, координирана от МРРБ и изпълнена от екип от външни консултанти, започна с анализ на приложимостта и ограниченията на оригиналния РИКС, имайки в предвид характеристиките на регионалната система за планиране в България (ниво NUTS2). Методологията за изчисление беше адаптирана, бяха събрани необходимите количествени и качествени данни, изчисли се РИКС за шестте региона от ниво 2 в България и резултатите за всеки регион бяха анализирани. (http://www.rscproject.org/docs/Microsoft_Word___Final_Report_RSC_1.pdf).
Партньорите по проекта подготвиха на база проучване на практиките в различните страни, участващи в партньорството Доклад с критерии и индикатори за климатично сигурен регион, който ще подпомага европейските региони да прегледат съществуващите нисковъглеродни индикатори и да разработят нови и Доклад за ролята на екологичната оценка/оценката на устойчивостта  за подобряване на интеграцията на въпросите, свързани с изменение на климата и нисковъглеродните икономики в документите за планиране на регионалното развитие.
Друг резултат по проект RSC е Макроикономическият анализ на три от партньорските региони, който да установи структурните промени необходими за постигане на нисковъглероден статус. През тази година Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като използва резултатите от подготвения анализ по проекта, ще изпълни пилотна дейност, разработвайки анализ за оценка на потенциала на регионите в България за развитие на „зелена” икономика.
Преди своето приключване в края на 2011 г. партньорите по проект RSC ще подготвят Методическо ръководство за интегриране на въпросите, свързани с климатичните промени в програмите за регионално развитие, което ще обобщи всички успешни резултати и заключенията, до които се достигна през трите години на изпълнение на проекта. 

За информация и контакти:
Маргарита Атанасова
Matanasova@mrrb.government.bg
http://www.rscproject.org/

mrrb